Індійські та пакистанські війська обмінялися артилерійським вогнем після нічних авіаударів Індії, які забрали багато життів, оскільки напруженість у відносинах між двома ядерними регіональними державами загрожувала перерости у справжній конфлікт. Радіо Свобода розповідає про взаємні звинувачення керівництв Індії та Пакистану.
«Пекло в регіоні»
Прем’єр-міністр Пакистану Шахбаз Шариф пообіцяв ужити заходів у відповідь, а екстрене засідання Комітету національної безпеки в Ісламабаді 7 травня завершилося рішенням, яке дозволило військовим країни відповісти.
У ньому зазначалося, що Індія «розпалила пекло в регіоні».
Після цього рішення у кількох містах Пакистану зібралися натовпи, щоб висловити гнів з приводу нападу Індії й підтримати заходи у відповідь.
«Ми стоїмо пліч-о-пліч з армією», – сказав протестувальник Фазал Хусейн в інтерв’ю Радіо Машаал (Радіо Свобода пуштунською мовою для Пакистану – ред.) в Пешаварі. Він додав, що «ми піднімемо пакистанський прапор» в Делі.
Інший учасник мітингу Абдул Ханан сказав, що Індія вчинила «боягузливий напад».
Обидві сторони повідомили про кілька загиблих під час обстрілу 7 травня. Пакистан також заявив, що збив кілька індійських літаків.
«Щойно індійська сторона випустила бойові ракети, ми відкрили вогонь по їхніх літаках і збили п’ять індійських літаків», – заявив Шариф під час виступу в парламенті.
За декілька годин до цього індійські війська завдали ударів по цілях у контрольованій Пакистаном частині Кашміру і пакистанській провінції Пенджаб.
Індія заявила, що завдала «точних ударів» по «терористах» після нападу в підконтрольній Індії частині Кашміру два тижні тому, в результаті якого загинули 26 туристів, переважно громадян Індії.
Індія раніше заявила, що двоє з трьох підозрюваних у цьому нападі були громадянами Пакистану, але не надала доказів на підтвердження цього. Пакистан заперечував свою причетність до вбивств.
Пакистанські військові заявили, що в результаті ударів 7 травня загинули лише цивільні особи.
Після цієї інформації базоване в Пакистані угруповання «Джаїш-е-Мухаммад» зробило заяву, що 10 членів родини їхнього ватажка Маулани Масуда Ажара були вбиті.
Цю інформацію не вдалося наразі підтвердити з незалежних джерел.
Найгостріші бойові дії за останні десятиліття
Це найгостріші бойові дії між двома сторонами за останні два десятиліття. Пакистан назвав індійські удари «відвертим актом війни».
У міру того, як розгортаються останні події, засоби масової інформації та політичні лідери з обох сторін посилюють військову риторику. Ток-шоу в прайм-тайм, реклама на військову тематику і націоналістичні пісні підживлюють суспільні настрої.
У соціальних мережах користувачі ведуть цифрові війни, обмінюючись погрозами і пропагандою на таких платформах, як TikTok, Instagram та Facebook.
3 травня пакистанські канали передали екстрені новини про випробування ракети Abdali дальністю 450 кілометрів. Індійські медіа тим часом вели трансляцію з високотехнологічних «воєнних кімнат» з драматичним відеорядом та коментарями, покликаними розпалити патріотичний запал.
Доктор Таусіф Ахмад Хан, автор і колишній керівник факультету масових комунікацій Федерального університету урду в Карачі, сказав: «Індійські ЗМІ перебувають під впливом ідеології «гіндутва» прем'єр-міністра Моді, тоді як пакистанські ЗМІ жорстко контролюються державою. Там не залишилося місця для здорового глузду».
Кашмірський конфлікт
Суперечка за гірський регіон Кашмір виникла після кривавого поділу Британської Індії в 1947 році.
Індія та Пакистан вже мали три повномасштабні війни у 1948, 1965 та 1971 роках, а також був Каргільський конфлікт у 1999 році.
Через дисбаланс сил між ними – Індія є сильнішою у військовому та економічному плані – Пакистан з 1980-х років підтримує як місцеві, так і транскордонні угруповання бойовиків, щоб підживлювати збройне повстання в Кашмірі.
Європейський союз закликав обидві сторони вжити заходів для деескалації ситуації.
«ЄС нагадує про необхідність переговорного, узгодженого і довготривалого мирного вирішення конфлікту», – заявив журналістам речник ЄС із зовнішньополітичних питань Ануар Ель Ануні.
Ця остання ескалація конфлікту також викликала тривогу у Вашингтоні, де президент США Дональд Трамп заявив, що він був поінформований про напад і сподівається, що бойові дії «закінчаться дуже швидко».
У Нью-Йорку генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш висловив занепокоєння з приводу нападу і закликав обидві країни до максимальної стриманості.
«Світ не може дозволити собі військову конфронтацію між Індією і Пакистаном», – сказав Гутерріш, за словами його прессекретаря.
Кашмір – це регіон, на який уже близько 80 років претендують Індія й Пакистан. Частину регіону на північному сході контролює Китай. Держави багато років воювали за ці території. За даними Amnesty International і Human Rights Watch, від кінця 1980-х років тут загинули понад 45 тисяч осіб.
Форум