«Не можемо зазнати невдачі»: інтервʼю з єврокомісаркою Мартою Кос про Україну і розширення ЄС
Єврокомісарка з питань розширення ЄС Марта Кос в ексклюзивному інтервʼю Радіо Свобода розповіла про те,
- яким чином мирна угода з Росією може вплинути на членство України в ЄС,
- як збираються обходити угорське вето,
- чи дозволять Молдові випередити Україну на шляху до членства,
- чи допускають в ЄС заявку на членство від Вірменії,
- що робитимуть з Грузією та Західними Балканами,
- і чому до ЄС хоче навіть Ісландія.
Читайте про це тут
МВА: жителька Херсона постраждала через російський обстріл
їРосійські війська вчергове обстріляли Дніпровський район Херсона увечері 29 квітня, повідомляє міська військова адміністрація.
За повідомленням, під обстріл потрапила 70-річна жінка. Вона сама звернулася до лікарні.
«Медики діагностували у жінки мінно-вибухову травму та уламкове поранення спини», – додає МВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, Херсон зазнає обстрілів фактчно щодня.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
У МЗС відреагували на розслідування щодо загибелі Вікторії Рощиної в російському полоні
Міністерство закордонних справ «вдячне» консорціуму Forbidden Stories, а також причетним редакціям за розслідування, присвячене загибелі журналістки Вікторії Рощиної, в російському ув’язненні – про це заявив речник МЗС Георгій Тихий 29 квітня.
Він назвав розслідування «видатним і шокуючим» і згадав про хоробрість та відданість Рощиної журналістській роботі. На думку Тихого, розслідування доповнює зусилля Рощиної щодо викриття жахливої долі тисяч цивільних заручників, яких утримує Росія.
«Ми закликаємо міжнародну спільноту відреагувати на висновки цього розслідування, які викривають системні воєнні злочини, порушення прав людини, викрадення, тортури та вбивства на українських територіях, тимчасово окупованих Росією», – заявив речник.
Він наголосив, що це звернення стосується, зокрема, агентств ООН, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Ради Європи, а також правозахисних організацій Human Rights Watsh, Amnesty International та «Репортери без кордонів».
Тихий закликав до посиленої міжнародної уваги та негайної реакції на питання цивільних заручників, утримуваних Росією:
«Тому що те, що ми зараз бачимо, найімовірніше, є найбільшою державною операцією з викрадення цивільних осіб за останній час. Це має бути засуджено та розслідувано. Російські злочинці, відповідальні за ці жахливі звірства, мають бути притягнуті до відповідальності».
Раніше 29 квітня міжнародний проєкт Viktoriia Project оприлюднив розслідування щодо смерті Вікторії Рощиної, яка співпрацювала з багатьма виданнями, в тому числі і з Радіо Свобода.
Згідно з ним, тіло, яке, за даними експертизи, належить Рощиній, має численні сліди катувань та сліди розтину.
Слідча група, яка проводить розслідування, підтвердила проєкту «Вікторія», що тіло привезли в Україну з ознаками розтину, який робили на території Росії. Також співрозмовники в силових відомствах розповіли, що деякі внутрішні органи були відсутні – це головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї.
Міжнародний експерт-патологоанатом, з яким спілкувалися журналісти, вважає, що відсутність цих органів може свідчити, що росіяни намагалися приховати, що смерть настала внаслідок задушення.
Справедливість чи зведення рахунків? Порошенко, Зеленський, санкції
НБУ визнав Петра Порошенка «особою з небездоганною репутацією». У Нацбанку пояснюють, що таке рішення пов’язане з санкціями проти експрезидента.
- Це зведення рахунків чи справедливе покарання тих, хто нібито працював на користь Росії?
- Чому Нацбанк ухвалив зараз таке рішення?
- Він мав на це право?
- Це може бути політичним замовленням?
- Порошенко буде це оскаржувати?
- Чому узагалі запровадили санкції проти Порошенка?
- Що каже Зеленський?
- Яке це матиме значення для країни?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
У російському Волгограді зустрілися Лукашенко і Путін
У російському місті Волгограді 29 квітня відбулася церемонія покладання квітів та вінків до Мамаєвого кургану, пам’ятника, присвяченого перемозі Радянського Союзу над нацистською Німеччиною в 1945 році та героям Сталінградської битви. У ній взяли участь російський лідер Володимир Путін та Олександр Лукашенко.
У центрі міста був облаштований «святковий коридор» для проїзду кортежів, а студентів Волгоградського соціально-педагогічного університету вивели на вулиці з російськими прапорами. У колоні було близько 300 осіб. Як повідомляє «Нова газета. Європа», студенти повідомили до редакції про три автомобілі, яким студентів змусили махати. Одна дівчина вилетіла на дорогу і була збита на швидкості, повідомило джерело газети. Потерпілу відправили до лікарні.
Деякі університети скасували заняття або скоротили їх. Місцеві жителі повідомили проєкту ASTRA, що вони не можуть здійснювати мобільні дзвінки або мати доступ до Інтернету. За даними V1.ru, багато жителів Волгограда також мають проблеми з геолокацією.
Водночас у Волгограді розпочався форум Союзної держави Росії та Білорусі «Велика спадщина – спільне майбутнє». На ньому Лукашенко розповів про війну, яка нині триває.
«Нова, чергова війна розпочалася, дорогі друзі. Вона почалася, але не ми її розпочали. Наступним етапом цієї війни буде гаряча війна, глобальна війна зі зброєю в руках. Ми цього не хочемо. Сьогодні йде війна в медіа», – сказав Лукашенко.
Крім того, він звинуватив у початку війни «нащадків Третього рейху», які зазнали поразки і тепер нібито хочуть помсти. Політик конкретно згадав «латиських, литовських та українських нацистів», які нібито виявляли найбільшу жорстокість під час Другої світової війни.
Особиста зустріч Путіна з Лукашенком після офіційних церемоній продовжилася за закритими дверима.
Келлог назвав «абсурдом» пропозицію Путіна щодо триденного припинення вогню
Переговори щодо завершення російсько-української війни перебувають у «дуже хорошій позиції», заявив спеціальний представник президента США з питань України Кіт Келлог у ефірі телеканалу Fox News 29 квітня.
За словами Келлога, Сполучені Штати запропонували Києву 22 «дуже конкретні дії», з яких «не всі подобаються» українській стороні.
«Нікому не сподобається фінальна позиція, це нормально в будь-яких переговорах. Але я думаю, що ми в доволі хорошій формі. І триденне припинення вогню (запропоноване Росією – ред.) – це абсурд», – сказав він.
Спецпредставник Дональда Трампа заявив, що президент Сполучених Штатів хоче всеосяжного припинення вогню на морі, землі та повітрі, яке покриватиме удари по інфраструктурі. Воно має тривати щонайменше на 30 днів із можливістю продовження.
«Ось до чого ми хочемо йти. І виглядає, що українці готові над цим працювати. Тепер черга росіян, Путіна. Гаразд, у нас є одна сторона, тепер потрібно, щоб друга погодилася», – додав Келлог.
У Кремлі вдень 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 та 10 травня.
Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій»: «Немає причин чекати 8 травня. І вогонь має бути припинений не на кілька днів, щоб потім знову вбивати. Негайне, повне та безумовне припинення вогню і щонайменше на 30 днів, щоб було гарантовано та надійно, – це те, що може дати основу реальній дипломатії».
Після оголошення РФ перемир’я на кілька днів у травні в Білому домі заявили, що президент США Дональд Трамп хоче бачити «постійне припинення вогню». Про це сказала речниця Білого дому Керолайн Левітт на брифінгу 28 квітня.
Російський керманич Володимир Путін оголосив про триденне перемир’я з 8 по 10 травня – якраз коли в Росії відзначитимуть 80-річчя перемоги в Другій світовій і буде парад на Красній площі.
Які причини спонукали Путіна зробити це? Чи буде перемир’я реальним і чому лише на три дні, а не на 30 чи постійне, як пропонує Захід і Україна? Чого тут більше: бажання міжнародного піару в ролі «миротворця» чи страху українського удару по Москві, коли там буде парад в присутності іноземних лідерів? Розбираємо.
Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив до 27 років ув’язнення уродженця Мелітополя Єгора Семенова у справі про спробу отруєння випускників Армавірського вищого військового авіаційного училища. Його визнали винним у вчиненні теракту з використанням токсичних речовин та державній зраді, повідомляє «Медіазона».
Перші п’ять років він має провести у в’язниці, решту – в колонії суворого режиму. Державне обвинувачення просило для нього довічного ув’язнення.
За версією слідства, 21 жовтня в ресторані «Царская охота» колишні курсанти училища відзначали 20-річчя випуску. На зустрічі були присутні 77 осіб. Видання «Коммерсант» писало, що під час банкету до зали ресторану зайшов кур’єр, який приніс торт із емблемою училища та кілька пляшок віскі. Він сказав, що доставив подарунки від одного з випускників, який не зміг приїхати на зустріч, але не уточнив його імені. Це здалося присутнім підозрілим, тому вони не стали їсти торт. Пізніше, за даними видання, у ньому виявили велику концентрацію ліків, здатних спричинити зупинку серця.
Семенова спочатку затримали в адміністративній справі про дрібне хуліганство та заарештували на 15 діб. Це стандартна практика в Росії впродовж останніх років: арешт за статтею про хуліганство дозволяє ізолювати підозрюваного в СІЗО і домагатися від нього, у тому числі тортурами, необхідних свідчень.
Близький до силовиків телеграм-канал Baza писав, що Семенова затримали в аеропорту Ставрополя на запит армавірських оперативників – чоловік намагався вилетіти до Москви.
Єгор Семенов став громадянином Росії у 2022 році після окупації Мелітополя. Повідомлень про його вихід із громадянства України немає.
Лисак: п’ятеро людей на Дніпропетровщині постраждали через російські обстріли протягом дня
Російські війська атакували Нікопольський та Синельниківський райони Дніпропетровської області протягом дня, повідомляє голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак увечері 29 квітня.
Зокрема, в Нікопольському районі постраждали четверо людей:
«Постраждали четверо людей. Це чоловіки 41, 51 і 81 років. Та 76-річна жінка. Людям надали медичну допомогу. Вони оговтуються вдома».
Обстріли також спричинили пожежі на території комунального підприємства та в приватному будинку та пошкодили пожежну машину.
Крім того, російська армія поцілила безпілотником по Новопавлівській громаді Синельниківського району, пошкоджені оселя та господарська споруда.
«За уточненою інформацію, через ранковий удар КАБами по Великомихайлівській громаді поранена 48-річна жінка. Вона на амбулаторному лікуванні», – повідомляє Лисак.
У громаді зруйнований приватний будинок, ще 12 пошкоджені. Атаки також знищили два автомобілі, пошкодили ще один і зачепили лінію електропередач.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Керівництво оборонного заводу затримали за підозрою в постачанні ЗСУ бракованих снарядів
Служба безпеки України розслідує постачання бракованих мінометних боєприпасів Збройним силам України – про це відомство повідомило 29 квітня.
За повідомленням, правоохоронці затримали генерального директора оборонного заводу в Дніпропетровській області та його першого заступника, які «поставили до ЗСУ партію боєприпасів, що виявилися непридатними до бойового застосування». Також затримали екскерівника одного з військових представництв Міністерства оборони та очільника групи контролю відповідного підрозділу.
Як встановило слідство, на початку 2024 року керівництво заводу уклало договір з Агентством оборонних закупівель на виготовлення боєприпасів для Сухопутних військ ЗСУ. За документами, підприємство мало поставити війську оптові партії 120-х мінометних пострілів.
«Утім, для серійного виробництва снарядів фігуранти використовували неякісні матеріали та виконували роботи з дефектом, що призвело до не спрацювання капсуля основного метального заряду та відсутності стабільної роботи всього порохового заряду. Також до складу боєприпасів входили додаткові метальні заряди, які не відповідають стандартам бойового застосування», – йдеться в повідомленні.
За даними Офісу генпрокурора, за договором, завод мав надати боєприпаси на понад 11 мільярдів гривень.
«Згідно висновків експертизи, під час виробництва снарядів використовувалася суміш порохів, один з яких не призначений до використання в зарядах до 120 мм мінометних пострілів, що призвело до нестабільної роботи усього порохового заряду. Крім того, капсулі-запалювачі були з дефектом, що призводило до осічок», – уточнює прокуратура.
СБУ додає, що в такий спосіб керівництво заводу намагалося здешевити виробництво, щоб отримати більший прибуток. До схеми також залучили посадовців військового представництва, які мають контролювати якість оборонної продукції. За матеріалами справи, військові чиновники свідомо внесли неправдиві відомості до звітної документації.
«Як наслідок, на фронт потрапило 120 тис. непридатних до використання пострілів, що було підтверджено висновками фахової експертизи», – додає служба.
Правоохоронці повідомили чотирьом людям про підозру за статтею про перешкоджання законній діяльності ЗСУ. У разі обвинувального вироку їм загрожує 15 років тюрми.
У березні Громадська антикорупційна рада (ГАР) при Міноборони звинуватила колишніх високопосадовців Агенції оборонних закупівель у тому, що в 2024 році вони вчинили службову недбалість через закупівлю бракованих боєприпасів.
Справи «Хізб ут-Тахрір»: суд у РФ ув’язнив шістьох кримських татар на терміни від 11 до 14 років
Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону 29 квітня засудив фігурантів другої Джанкойської групи «справи Хізб ут-Тахрір» до термінів від 11 до 14 років ув’язнення – про це повідомляє громадська організація «Кримська солідарність».
Зокрема, вирок винесли 69-річному жителю Джанкоя, майстру з ремонту побутової техніки Халілу Мамбетову та 55-річному підприємцю Рефату Сейдаметову. Їм призначили по 14 років ув’язнення з відбуванням перших чотирьох років у в’язниці, а решту терміну – у виправній колонії суворого режиму.
Аналогічний вирок призначили 41-річному будівельнику Осману Абдуразакову, 51-річному будівельнику Леману Зекеряєву, 31-річному фахівцю з ремонту платіжних терміналів Айдеру Асанову та 39-річному майстру з побутової техніки Екрему Крошу.
Тільки Айдера Асанова суд засудив до позбавлення волі на 11 років з відбуванням перших трьох років у в’язниці, а решту строку – в колонії суворого режиму з подальшим обмеженням волі на один рік.
Усіх фігурантів справи суд визнав винними за звинуваченнями в участі у діяльності забороненої російською владою організації «Хізб ут-Тахрір», а також у нібито підготовці до насильницького захоплення влади.
«Мене обурює, що мусульман звинувачують у тяжких злочинах лише за те, що вони дотримуються своєї релігії. Люди, які моляться, роблять ремонт у мечеті, обговорюють іслам – отримують по 17 років», – прокоментував активіст Ескендер Джелялов, який приїхав на судове засідання.
Тарас Омельченко, адвокат Лемана Зекеряєва за згодою, заявив у коментарі «Кримській солідарності», що після ухвалення в Росії закону «Про боротьбу з тероризмом» вимоги до терористичних організацій були переглянуті та змінені. Наразі «Хізб ут-Тахрір», в участі в якій звинувачують Зекеряєва, під ці вимоги не підпадає.
«Є відповідь ФСБ про те, що ця організація на території Російської Федерації терористичних актів не робила. Це офіційна відповідь, вона у пресі озвучена, тобто це загальновідомі дані», – каже захисник.
Він також вказав на те, що докази в матеріалах справи незаконні, адже обшук у будинку Зекеряєва проводився без участі адвоката.
У січні 2023 року на півночі Криму в Джанкої та Джанкойському районі російські силовики провели обшуки в будинках кримських татар: у Екрема Кроша, Айдера Асанова, Рефата Сейдаметова, Османа Абдуразакова. Пізніше стало відомо, що всіх затриманих звинуватили в «організації та участі в терористичній організації». Йдеться про заборонену в Росії організацію «Хізб ут-Тахрір».
Російський голова Криму Сергій Аксьонов звинуватив затриманих в участі в організації «Хізб ут-Тахрір», яка нібито «координувалася з території України».
Представництво Президента в АР Крим засудило затримання громадян.
Командування: половина боєзіткнень від початку дня – на Покровському напрямку
Від початку доби на фронті відбулося 75 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у зверненні на 16 годину 29 квітня.
Бойові дії тривали на Харківщині – на Харківському та Куп’янському напрямках. Російські війська також атакували на Лиманському, Сіверському, Краматорському та Торецькому напрямках.
«На Покровському напрямку з початку доби окупанти здійснили 38 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах населених пунктів Стара Миколаївка, Тарасівка, Шевченко, Єлизаветівка, Новоторецьке, Лисівка, Успенівка, Котлярівка, Троїцьке, Надіївка та Андріївка. Сили оборони стримують натиск противника та зупинили 22 атаки, 12 бойових зіткнень досі тривають», – йдеться в зведенні.
Командування також фіксувало російські атаки на Новопавлівському та Придніпровському напрямках.
«На Курському напрямку українські оборонці відбили шість атак росіян, ще одне бойове зіткнення триває досі», – додає Генштаб.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Генштаб: працівники ТЦК без бойового досвіду вирушать на фронт
Генеральний штаб ЗСУ 29 квітня повідомив про перевірку територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) військовослужбовців щодо наявності особового складу з бойовим досвідом.
«Військовослужбовці територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки без бойового досвіду та відповідних обмежень за станом здоров’я будуть направлені для проходження військової служби в частинах, що виконують завдання в районах ведення бойових дій. На їхні посади призначатимуть осіб, які отримали поранення, контузії та відповідно до свого стану здоров’я не можуть виконувати обов’язки в бойових підрозділах. Загальну координацію цього процесу здійснює один із заступників начальника Генерального штабу Збройних сил України», – ідеться в повідомленні.
За даними Генштабу, це має «забезпечити дотримання принципів соціальної справедливості, що сприятиме зміцненню братерства, бойового духу, а також взаємоповаги у військових колективах».
Військове керівництво зазначає, що з 2022 до 2025 року замінило всіх керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
«На даний час майже 70% військовослужбовців ТЦК та СП уже мають бойовий досвід. Захисники і захисниці, які отримали поранення (контузії) під час бойових дій, на сьогодні складають близько половини усього особового складу ТЦК та СП. Слід додати, що 20% персоналу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки – цивільні особи», – вказують у Генштабі й додають, що «заходи щодо вдосконалення роботи ТЦК та СП тривають».
В Україні від 24 лютого 2022 року, дня повномасштабного вторгнення Росії, запроваджено воєнний стан. Тоді ж оголосили загальну мобілізацію, яка відбувається переважно через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Відтоді Верховна Рада кожні три місяці продовжує строки дії воєнного стану і мобілізації.
Армія РФ просунулась до адмінмежі з Дніпропетровщиною: вже за 4 кілометри
Армія Росії просунулась на захід від Покровська у бік Дніпропетровської області біля селищ Котлярівка та Успенівка, повідомив проєкт DeepState 29 квітня.
Згідно зі свіжим оновленням карти проєкту, від «сірої зони» біля Котлярівки до адмінмежі з Дніпропетровською областю залишається менше 4 кілометрів.
На цій ділянці, за даними аналітиків, агресор намагається спочатку знищити позиції українських захисників, а потім вже відправляти на штурм піхоту. Тут йдуть вкрай активні та напружені бої, сторони регулярно завдають ударів дронами.
Військовий оглядач Костянтин Машовець зазначає, що противник зав'яз у запеклих зустрічних боях у ключовому для себе секторі – на південний захід від Покровська. Водночас, за його словами, армія РФ змушена одночасно утримувати позиції між Успенівкою та Шевченко й стримувати загрозу в районі Котлиного. На думку оглядача, подальша здатність армії РФ просуватися на цій ділянці залишається під питанням.
Покровськ, як і раніше, лідирує за кількістю штурмів. За останню добу, за даними Генштабу ЗСУ, на цьому напрямку агресор атакував 59 разів. Загалом на фронті відомство зафіксувало 178 бойових зіткнень.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
Убитий генерал Москалик готував для Путіна матеріали про війну в Україні
Російський генерал-лейтенант Ярослав Москалик, який помер минулого тижня в результаті вибуху автомобіля в підмосковному місті Балашиха, готував для президента Росії Володимира Путіна і міністра оборони Андрія Бєлоусова матеріали про війну в Україні.
Це випливає з некролога, опублікованого в газеті міністерства оборони «Красная звезда». Увагу на нього звернула «Новая газета. Европа».
Москалик обіймав посаду заступника начальника оперативного управління Генштабу. ід початку повномасштабного російського вторгнення в Україну він керував черговою зміною Групи бойового управління Генштабу. Як ідеться у некролозі, генерал моніторив обстановку на фронті та доповідав про неї Путіну та міністру оборони.
Крім цього, з 2015 до 2021 року Москалик входив до складу делегацій міністерства оборони Росії в робочій групі з питань безпеки Мінської контактної групи та «залучався до розв’язання питань урегулювання конфлікту на південному сході України», йдеться в некролозі. Раніше журналісти виявили Москалика серед учасників зустрічей у так званому Нормандському форматі на найвищому рівні у 2015 та 2019 роках – за участю президентів Росії та України.
Генерал-лейтенант Ярослав Москалик помер уранці 25 квітня в Балашисі внаслідок вибуху автомобіля у дворі його будинку. Невдовзі був заарештований підозрюваний Гнат Кузін, його звинувачують у теракті. Слідство стверджує, що він діяв на замовлення українських спецслужб.
Київ прямо не взяв на себе відповідальність за вбивство Москалика, проте 28 квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що розвідка доповіла йому про «ліквідацію осіб із вищого командного складу» російської армії. Зеленський оцінив це як «хороші результати». Прізвищ він не називав. Крім Москалика, останнім часом не повідомлялося про загибель будь-кого з високопоставлених російських воєначальників.
За графіті «Путін – війна і злидні» у РФ засудили 15-річного хлопця
15-річний житель столиці Татарстану Казані Севастьян Султанов отримав один рік обмеження волі за графіті «Путін – війна та злидні» і «Навальний». Радянський районний суд Казані розглядав справу Султанова за статтею про вандалізм за мотивами політичної ненависті.
Написи в публічних місцях хлопець зробив напередодні саміту БРІКС, який відбувався в Казані восени 2024 року.
Суддя також ухвалила повернути підлітку вилучені гаджети.
«Мені заборонили відвідувати публічні акції, перебувати поза межами дому з 22:00 і до 06:00, виїжджати з міста без повідомлення у відповідні інстанції. Чесно, дуже радий виправдальному вироку за політичною статтею. Всім дякую за підтримку», – написав Султанов у своєму телеграм-каналі.
У Росії у 2024 році винесли рекордну кількість вироків у кримінальних справах про так звані фейки про армію і її дискредитацію, а також за злочини проти державної влади – це випливає із даних судового департаменту при Верховному суді Росії, які проаналізував телеграм-канал «Можем объяснить».
Кількість вироків за статтями, за якими людей судять за антивоєнні висловлювання, порівняно з 2023 роком збільшилась у півтора рази. У справах про «фейки» суди минулого року винесли 82 вироки, у 2023-му їх було 59. За статтею про повторну дискредитацію армії було засуджено 63 особи проти 46 роком раніше.
Як зазначає «Можем объяснить», майже втричі побільшало вироків за статтею про держзраду. Обвинувальні вироки за нею (виправдальних не виносять у принципі) виносили частіше, ніж один раз на три дні – всього їх було 145, також із 9 до 23 збільшилася кількість засуджених за статтею про шпигунство.
Начальник КМВА скликав Раду оборони Києва і вказав, що «Кличко не в Україні». Мер відповів
Начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко оголосив 29 квітня про термінове скликання Ради оборони Києва, яка має розглянути «алгоритм дій після того, як ДСНС ліквідувала наслідки прильотів».
Окремо Ткаченко вказав, що засідання відбудеться «невідкладно», «попри те, що співкерівник Віталій Кличко не в Україні».
«Лише напередодні я особисто проводив нараду з головами РДА та відповідальними службами на цю тему. В моменті – ми не маємо розраховувати на когось, якщо місто має ресурси. Мені уривається терпець, що будь-яке планування обмежується лише плануванням. А відповідальні – насправді з префіксом «без», – написав чиновник у телеграмі, не уточнивши, кого конкретно має на увазі.
Ткаченко подякував «волонтерам, які включились в допомогу в Святошинському районі».
Міський голова Києва Віталій Кличко непрямо відреагував на рішення Тимура Ткаченка про скликання Ради оборони столиці без участі мера. Він вказав, що під час Конгресу Європейської народної партії зустрівся з її президентом Манфредом Вебером.
«Також торкнулися питань місцевого самоврядування в Україні, як важливого чинника демократичного суспільства. Наші партнери в розмовах підкреслюють, що Україна, яка бореться за своє європейське майбутнє, не повинна втратити демократичних здобутків», – написав Кличко в телеграмі.
Уночі 24 квітня російські військові провели комбіновану атаку українських міст, застосувавши водночас кілька типів ракет і ударні безпілотники. У Святошинському районі Києва внаслідок того удару загинули 13 людей, ще 87 постраждали.
Тіло, яке, за даними експертизи, належить загиблій в російському ув’язненні журналістці Вікторії Рощиній (вона співпрацювала з багатьма виданнями, в тому числі і з Радіо Свобода), має численні сліди катувань та сліди розтину, в ньому також відсутні деякі внутрішні органи.
Про це йдеться в опублікованій 29 квітня статті видання «Українська правда», яка є частиною міжнародного проєкту Viktoriia Project, ініційованого паризькою редакцією Forbidden Stories (редакція продовжує справу журналістів, які загинули, опинилися за ґратами чи зазнали переслідувань через професійну діяльність).
За словами начальника Департаменту війни Офісу генпрокурора Юрія Бєлоусова, на тілі Рощиної виявили численні ознаки катування та жорстокого поводження, зокрема садна та крововиливи на різних частинах тіла, зламане ребро. Також експерти побачили можливі ознаки застосування електроструму.
Слідча група, яка проводить розслідування, підтвердила проєкту «Вікторія», що тіло привезли в Україну з ознаками розтину, який робили на території Росії. Також співрозмовники в силових відомствах розповіли, що деякі внутрішні органи були відсутні – це головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї.
Міжнародний експерт-патологоанатом, з яким спілкувалися журналісти, вважає, що відсутність цих органів може свідчити, що росіяни намагалися приховати, що смерть настала внаслідок задушення.
До розслідування долучилися 13 міжнародних медіа, зокрема Forbidden Stories, The Guardian, The Washington Post, Le Monde, Die Zeit, Der Spiegel, ZDF, Paper Trail Media, IStories, France 24, «Українська правда», DerStandart.
Під час обміну 14 лютого 2025 року Україна повернула тіла 757 загиблих захисників. Серед них було і тіло під номером 757 з помітками «невстановлена особа чоловічої статі» і «СПАС».
Під час першого огляду патологоанатоми встановили, що це тіло жінки. Експертиза, яку провели слідчі Офісу генпрокурора, виявила збіг на 99% з ДНК журналістки Вікторії Рощиної.
Абревіатура СПАС означає «суммарное поражение артерий сердца» (з російської – сумарне ураження артерій серця).
Раніше в Офісі генпрокурора повідомили, що через стан тіла і його муміфікацію судово-медична експертиза не змогла встановити причини смерті журналістки Рощиної.
Росіяни вперше затримали Рощину у Бердянську в березні 2022 року, коли вона писала репортажі для ЗМІ (в тому числі і для Радіо Свобода) про життя на тимчасово захоплених територіях. Тоді журналістку відпустили, змусивши записати відеозвернення, що претензій до російських військових вона не має. Рощина повернулася на підконтрольну Україні територію, але в липні 2023 року знову поїхала на окуповані Москвою території.
Вікторія Рощина перестала виходити на зв’язок з рідними 3 серпня 2023 року. За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі і мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Тоді Володимир Рощин розповів, що українська Служба безпеки підтвердила родині, що Вікторію взяли в полон російські сили.
Вікторія Рощина була авторкою серії репортажів для Радіо Свобода, співпрацювала в 2022 році з Радіо Свобода як фрілансерка. Вона також співпрацювала з «Українською правдою», hromadske, «Українським радіо», «UA:Перший» і «Цензор.нет».
«Відрізали ногу в російській колонії»: чи мають право на звільнення тяжкохворі вʼязні?
«У тюремній лікарні у Волгоградській області йому ампутували ногу».
«З цієї ж колонії забирали людину, але вже без двох ніг».
«Українським законодавством не передбачено пом'якшення покарання, особам, які були депортовані, які були закатовані, яких били по дорозі».
Українські правозахисники вимагають спростити процедуру, яка дозволяє тяжкохворим засудженим достроково вийти на волю. Законодавство дає цю можливість навіть тим, хто увʼязнений довічно. Проте у людини має бути одна з хвороб з офіційного переліку, який не оновлювався з 2014 року.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив дізнатися:
- Чому тяжкохворим засудженим в Україні складно скористатися своїм правом на дострокове звільнення – навіть якщо вони потрапили в окупацію та повернулися на вільну територію?
- Скільки таких увʼязнених не змогли дочекатися розгляду їхньої справи та померли за ґратами?
- Та чи планують урядовці реформувати систему?
Правозахисники звернули увагу на історію українського вʼязня з Херсонщини Федіра Марущенка. Чоловік 6 років перебуває за ґратами.
Далі читайте тут
Мелоні: триденне перемир’я Путіна – річ «явно недостатня»
Україна готова до безумовного припинення вогню, натомість Росія виступає з «явно недостатніми» пропозиціями щодо триденного перемир’я, заявила прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні в оприлюдненому 29 квітня інтерв’ю виданню Corriere de la Serra.
«Зараз ми підтримуємо зусилля (президента США Дональда) Трампа і раді, що (президент України Володимир) Зеленський заявив, що він відкритий для безумовного припинення вогню, показуючи, що Україна також хоче миру. Тепер саме Росія має довести те саме. Тому що оголошене Путіним триденне перемир’я на річницю перемоги в Другій світовій війні – це інша річ, і явно недостатня. А мир має бути справедливим і тривалим. А це означає, перш за все, надійні гарантії безпеки. Італія вже давно зробила свою пропозицію: нам потрібне рішення, натхненне статтею 5 Вашингтонського договору, навіть поза Договором НАТО», – сказала голова італійського уряду.
У Кремлі вдень 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 та 10 травня.
Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій»: «Немає причин чекати 8 травня. І вогонь має бути припинений не на кілька днів, щоб потім знову вбивати. Негайне, повне та безумовне припинення вогню і щонайменше на 30 днів, щоб було гарантовано та надійно, – це те, що може дати основу реальній дипломатії».
Після оголошення РФ перемир’я на кілька днів у травні в Білому домі заявили, що президент США Дональд Трамп хоче бачити «постійне припинення вогню». Про це сказала речниця Білого дому Керолайн Левітт на брифінгу 28 квітня.