100 днів Трампа: гучні обіцянки і шалений темп
Після повернення Дональда Трампа на посаду президента США він активно докладав зусиль, щоб показати американцям: його адміністрація невпинно виконує обіцянки. З огляду на те, що Конгрес контролюють республіканці, Трамп отримав свободу дій на реформу федерального уряду та радикальні зміни у зовнішній політиці.
У вівторок 29 квітня минає 100 днів перебування Дональда Трампа на посаді 47-го президента США. Безперечно, що його вплив відчутний усюди Але от якими будуть довгострокові наслідки кроків Трампа і його адміністрації, поки що, залишається неясним.
Більше про це в аналізі агенції Associated Press.
Деякі з указів Трампа є лише заявами про наміри або підготовкою до того, що ще не реалізовано. Наприклад, у перший день він оголосив надзвичайний стан в енергетичній сфері, щоб стимулювати виробництво. Але обіцяного результату він очікує лише наступного року, коли закликав виборців розраховувати на значне зниження рахунків за комунальні послуги.
Інколи цілі Трампа суперечать одна одній. Він пообіцяв як зниження вартості життя, так і введення мит на імпортні товари, що, найімовірніше, призведе до зростання цін.
Інші питання залишаються без руху.
Які обіцянки виконав Трамп, а які ні - читайте далі тут
Путіну має бути зрозуміло: ми стоятимемо на боці України – майбутній очільник МЗС Німеччини
Майбутній міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль заявив, що має намір продовжити політику, спрямовану на підтримку України.
«Я думаю, всім, особливо Володимиру Путіну, має бути зрозуміло: ми стоятимемо на боці України. Ми підтримуватимемо Україну і пропонуватимемо їй можливість бути на рівних із Росією», – сказав Вадефуль в інтерв’ю Deutsche Welle.
Уряд Німеччини також планує налагодити діалог з адміністрацією президента США Дональда Трампа, щоб донести до неї свою позицію щодо підтримки Києва.
28 квітня стало відомо, що пост міністра закордонних справ Німеччини обійме депутат бундестагу від консервативної партії Християнсько-демократичний союз Йоганн Вадефуль.
Щорічний звіт Amnesty International: РФ чинить воєнні злочини проти України
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International в щорічному звіті вказала, що Росія під час агресивної війни проти України чинить воєнні злочини.
«Зросли жертви серед цивільного населення, включно з дітьми та людьми похилого віку, оскільки російські війська застосували заборонену зброю, виводили з ладу критично важливу цивільну інфраструктуру та, згідно з наявними даними, навмисно цілили по мирних жителях. На окупованих Росією територіях тривали репресії через неросійську ідентичність, відбувалися страти, катування та інше жорстоке поводження з цивільними ув’язненими та військовополоненими», – ідеться в документі.
Правозахисники вказують, що втрати серед цивільного населення були вищими, ніж у 2023 році, і часто відбувалися далеко від лінії активних бойових дій, оскільки Росія продовжувала обстрілювати населені пункти ракетами та безпілотниками.
«Ці атаки включали атаку на Національну дитячу спеціалізовану лікарню «Охматдит» у столиці, Києві, яка була серйозно пошкоджена після удару крилатою ракетою 8 липня – очевидний воєнний злочин. Діти з усієї України в цей час проходили медичні процедури, такі як хіміотерапія та реконструктивна хірургія. Двоє людей загинули, понад 100 були поранені, в тому числі діти. Як і інші численні атаки 2024 року, удар по «Охматдиту» був частиною ширшої координованої російської атаки; того ж дня було вбито щонайменше 43 мирних жителі в Києві, Дніпрі та Кривому Розі», – написали автори звіту.
Франція ініціювала «важливе засідання» Радбезу ООН щодо агресії РФ проти України – Сибіга
Франція ініціювала «важливе засідання» Ради безпеки ООН щодо російської агресії проти України, заявив український міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Він висловив вдячність французькому колезі Жану-Ноелю Барро за організацію цього засідання та тверду солідарність з Україною.
«Україна віддана мирним зусиллям. Ми погодилися з пропозицією США про повне припинення вогню 49 днів тому, а Росія – ні. Це чітке свідчення, хто зацікавлений у мирі, а хто бажає продовжувати війну», – наголосив міністр.
Глава МЗС закликав членів Радбезу висловити свою рішучу підтримку крокам України до миру, чітко засудити ескалацію терору Росії проти цивільних людей і зайняти принципову позицію щодо необхідності посилення тиску на Москву.
Президент України Володимир Зеленський обговорив «подальші мирні зусилля» на зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном у Римі 26 квітня.
У Кремлі заявили, що важливим є початок прямих переговорів із Україною.
«Питання юридичного характеру, пов’язані з легітимністю, є, але в цьому випадку інтереси виходу на процес мирного врегулювання понад усе, і первинно – розпочати цей переговорний процес», – сказав речник президента РФ Дмитро Пєсков (цитата за агенцією «Інтерфакс»), відповідаючи на запитання про те, з ким можна вести прямі переговори в Україні з урахуванням того, що Москва ставить під сумнів легітимність президента України Володимира Зеленського.
Усі інші питання, зазначив Пєсков, є «вторинними».
Росія стала порушувати питання про легітимність шостого президента України незадовго до формального завершення його терміну повноважень у 2024 році. Українська влада вказує, що повноваження Володимира Зеленського тривають, оскільки за умов воєнного стану немає можливості організувати вибори.
Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зустрітися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни між ними після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.
Трамп вважає, що рятує Україну, нагадав про Javelins
Президент США Дональд Трамп заявив, що рятує Україну, а протитанкові ракетні комплекси Javelin, які він надав під час свого першого президентства, за його словами, запобігли успіху РФ у наступі на Київ. Про це він сказав в інтерв’ю The Atlantic.
Журналіст зазначив, що протягом 100 років американські президенти «внутрішньо співчували меншим націям і народам, яких Росія цькувала чи гнобила», і припустив, що у Трампа такого співчуття немає.
«Думаю, що маю (співчуття - ред). Я думаю, що я рятую цю націю. Я думаю, що ця нація буде розчавлена дуже скоро. Це велика військова машина. Погляньмо правді в очі», – сказав він.
Трамп знову нагадав, що він надав Україні «величезну кількість» Javelins.
«І вони знищили всі ці танки, коли ті загрузли в багнюці. Знаєте, це був великий момент, тому що, якби ці танки увійшли, вони були б за 71 милю від Києва, і вони збиралися захопити Київ. Це був кінець війни, вона б закінчилася за один день», – зазначив він.
КМВА: вночі Київ атакували 11 дронів, число постраждалих зросло
У Києві через російську атаку постраждали три людини, повідомила в телеграмі Київська міська військова адміністрація.
Раніше було відомо про одну постраждалу.
«Унаслідок падіння уламків одного зі збитих дронів зафіксоване займання на території бази відпочинку в Деснянському районі. Є руйнування, пошкодження будівель та автомобілів. На місці продовжують працювати рятувальники. Троє людей звернулися по медичну допомогу — на місці, без госпіталізації», – йдеться у повідомленні.
За даними КМВА, за минулу добу повітряна тривога у столиці оголошувалась тричі – через загрозу застосування балістики та через загрозу атаки ударних БпЛА. В околицях Києва та в повітряному просторі столиці було зафіксовано 11 російських БпЛА – сили ППО знищили дев’ять, два дрони були радіолокаційно втрачені.
Ураження обʼєктів критичної інфраструктури не допущено.
Читайте також – ДСНС: на Дніпропетровщині російський дрон влучив у житловий будинок – загинула дитина
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська в ніч на 29 квітня атакували Україну 100 ударними БпЛА та безпілотниками-імітаторами.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
СБУ затримала посадовицю однієї із міськрад на Миколаївщині. Її підозрюють у держзраді
Служби безпеки України заявила про затримання на Миколаївщині 57-річної працівниці одного з управлінь Первомайської міськради, яка, за даними спецслужби, виявилася агенткою РФ.
Як повідомила пресслужба відомства, жінку затримали, коли вона була на нараді зі своїм керівництвом та колегами.
За матеріалами справи, посадовиця намагалася виявити «нові» локації підрозділів ЗСУ, куди вони перемістилися зі своїх стандартних пунктів базування після початку повномасштабної війни, також фіксувала маршрути руху, кількість та найменування військової техніки Сил оборони, що прямує до передової.
ДСНС: у Нікополі війська РФ атакували рятувальників
У Нікополі на Дніпропетровщині російські війська атакували рятувальників під час ліквідації займання, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.
За повідомленням, внаслідок російського обстрілу у житловому будинку виникла пожежа, під час її ліквідації війська РФ повторно атакували надзвичайників – пошкоджень зазнав пожежно-рятувальний автомобіль.
«Згодом ворог цинічно ще раз вдарив по рятувальниках: понівечено ще один пожежно-рятувальний автомобіль. На щастя, серед особового складу постраждалих немає», – йдеться у повідомленні.
Війська РФ вночі атакували Україну 100 БпЛА – Повітряні сили ЗСУ
Російські війська в ніч на 29 квітня атакували 100 ударними БпЛА та безпілотниками-імітаторами, повідомляє пресслужба Повітряних сил ЗСУ.
Ці безпілотники противник запускав із районів: Курськ, Міллерово, Орел, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ – РФ, Чауда – Крим.
Внаслідок російської атаки постраждали Харківщина, Донеччина, Дніпропетровщина та Київщина.
За даними ЗСУ, станом на 08:30 підтверджено збиття 37 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та в центрі країни. Ще 47 російських безпілотників-імітаторів були локаційно втрачені (без негативних наслідків).
ДСНС: на Дніпропетровщині російський дрон влучив у житловий будинок – загинула дитина
На Дніпропетровщині російський дрон влучив у житловий будинок – загинула дитина, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.
«У Самарівському районі ворожий БпЛА влучив у житловий будинок. Під завалами опинились діти. Місцеві мешканці самостійно витягли одну дитину, проте дівчинка 2012 року народження, на жаль, померла дорогою до лікарні», – йдеться у повідомленні.
За даними ДСНС, ще одну дівчинку 2019 року народження врятували рятувальники.
Також у Синельниківському районі внаслідок удару по підприємству сталася пожежа. Попередньо, загиблих та постраждалих немає.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Генштаб ЗСУ: втрати армії Росії у війні перевищили 950 тисяч осіб
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 950 860 своїх військових, зокрема 1060 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 29 квітня наводить Генштаб ЗСУ.
Також, за даними українського командування, Москва втратила таку військову техніку:
- танків – 10 728 (+5 одиниці за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 22 352 (+14)
- артилерійських систем – 27 080 (+42)
- РСЗВ – 1 373
- засобів ППО – 1 146 (+1)
- літаків – 370
- гелікоптерів – 335
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 34 177 (+94)
- крилатих ракет – 3 196
- кораблів/катерів – 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 46 432 (+140)
- спеціальної техніки – 3 860
Десятки танків Abrams, які Австралія пообіцяла Україні минулого року, будуть відправлені – АВС
Австралія протягом останніх тижнів отримала перші зі своїх 75 нових танків M1A2, які зрештою замінять армійський парк із 59 старих машин M1A1, що ніколи не використовувалися в бойових діях і які планували віддати Україні.
Як пише АВС, передача Австралією своїх застарілих танків Abrams «третій країні» вимагала дозволу від США відповідно до їхніх Міжнародних правил торгівлі зброєю (ITAR), незважаючи на те, що Вашингтон минулого року відправив 31 власний танк M1A1 до України.
Оскільки закінчується термін служби австралійських M1A1, невелика їх кількість потребуватиме ремонтних робіт перед доставкою до Європи або ж їх можна буде просто швидко відправити до України та використати як запасні частини чи для інших цілей.
Посол України в Австралії Василь Мирошниченко привітав передачу танків Abrams, назвавши цей крок «значним внеском».
Десятки австралійських танків Abrams, які незабаром будуть замінені, будуть відправлені в Україну в рамках пакету військової підтримки на суму 245 мільйонів доларів. Це відбудеться більш ніж через рік після того, як Київ вперше висловив зацікавленість у застарілому парку M1A1, і через кілька місяців після того, як Австралія відхилила прохання про передачу своїх гелікоптерів Taipan.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну влада Австралії засудила дії російської влади та запровадила санкції проти РФ. Обмеження стосуються сотень російських громадян та компаній.
У ISW проаналізували, чому Путін знову оголосив перемир’я на 8-10 травня
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) проаналізували оголошене РФ чергове одностороннє припинення вогню в Україні на 8-10 травня.
Як зазначається в звіті ISW, Кремль готується прийняти значну кількість іноземних високопосадовців, зокрема з країн колишнього Радянського Союзу, Латинської Америки, Азії та Африки, на святкуванні Дня Перемоги в Росії, і Путін, ймовірно, прагне уникнути незручностей через українські удари під час цих святкувань.
Аналітики раніше зазначали, що припинення ударів по енергетичній інфраструктурі та Великоднє перемир’я підкреслили необхідність того, щоб деталі будь-якої майбутньої угоди про припинення вогню або мирної угоди були загальнодоступними, офіційно узгодженими заздалегідь усіма сторонами та включали надійні механізми моніторингу.
«Запропоноване Путіним припинення вогню на День Перемоги не передбачає жодних додаткових механізмів моніторингу, і російські джерела, ймовірно, використають відсутність таких механізмів для того, щоб знову наповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про порушення режиму припинення вогню з боку України», – йдеться у звіті.
У ISW зазначають, що російські офіційні особи, схоже, не зацікавленіу створенні дієвих механізмів моніторингу або загальної громадської основи для цих перемир'їв, ймовірно, тому, що Росії вигідно використовувати розпливчасті і нечіткі умови перемир’я проти України на свою користь.
Як вважають в Інституті вивчення війни, Путін використовує одностороннє припинення вогню для досягнення інформаційної та військової переваги в Україні він, схоже, кон’юнктурно оголошує про припинення вогню під час великих релігійних і військових свят, щоб змусити Україну погодитися на перемир’я або ризикнути виглядати непоступливою перед Заходом.
Читайте також: Після оголошення РФ нового перемир’я у Білому домі заявили, що Трамп хоче бачити «постійне припинення вогню»
Одностороннє оголошення перемир’я також дозволяє Путіну відволікти увагу від його відмови від американо-української пропозиції про 30-денне загальне припинення вогню в березні 2025 року і підтримувати ілюзію, що він зацікавлений у мирних переговорах, зберігаючи при цьому повний контроль над умовами і термінами будь-яких угод про припинення вогню.
Також аналітики припускають, що Путін, ймовірно, розглядає перемир’я на День Перемоги як можливість для російських військ відпочити перед майбутніми бойовими діями на фронті в Україні, а також як спосіб гарантувати, що Україна не завдасть жодних значних ударів з великої дальності по Росії під час святкування Дня Перемоги.
Путін, ймовірно, не розглядає перемир’я на День Перемоги як серйозний крок на шляху до тривалого миру в Україні, додають в ISW.
Читайте також: «Навіщо чекати до 8 травня?» – у МЗС відреагували на заяву РФ про перемир’я
28 квітня у Кремлі заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8-10 травня. При цьому Москва заявила про свою готовність до мирних переговорів «без попередніх умов, спрямованих на усунення першопричин української кризи, конструктивну взаємодію з міжнародними партнерами».
Але міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров каже, що умовою мирного врегулювання є міжнародне визнання Криму, Севастополя, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей російськими.
19 квітня Кремль раптово поширив заяву російського президента Володимира Путіна, який анонсував «великоднє перемир’я». Однак Україна і Росія обмінялися звинуваченнями у його порушенні.
У Києві через атаку РФ згоріла база відпочинку, постраждала людина – Кличко
У Києві через російську атаку згоріла база відпочинку, постраждала людина, повідомив міський голова Віталій Кличко.
«Внаслідок падіння уламків у Деснянському районі згоріла триповерхова будівля бази відпочинку. Постраждала наразі одна жінка, якій медики надали допомогу на місці», – написав він у телеграмі.
У Києві близько 1:00 ночі оголосили повітряну тривогу, яка тривала до 03:00.
Генштаб ЗСУ: російські війська атакували понад 50 разів на Покровському напрямку
Від початку доби на фронті відбулося 133 бойових зіткнення, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України увечері 28 квітня.
Тривають боєзіткнення на Харківському та Куп’янському напрямках.
На Лиманському російська армія 16 разів атакувала, намагаючись просунутися в районах населених пунктів Катеринівка, Нове, Колодязі та в напрямку Липового, Зеленої Долини й Нового Миру, там тривають сім боєзіткнень.
Також командування повідомляє про сутички на Сіверському, Краматорському та Торецькому напрямках. На останньому російські загарбники 13 разів намагалися вклинитися в оборону ЗСУ, чотири бої тривають.
Орбан та Фіцо узгодили позиції щодо російського газу
Прем’єр-міністри Словаччини та Угорщини Роберт Фіцо і Віктор Орбан під час зустрічі 28 квітня у Братиславі обговорили постачання російського газу до своїх країн, передає кореспондент Радіо Свобода.
Орбан і Фіцо виступили з критикою енергетичної політики Європейського Союзу, яка полягає у поступовій відмові від російських енергоносіїв, та підтвердили спільну позицію щодо необхідності захисту, за їхніми словами, національних економічних інтересів.
Орбан заявив, що підтримує словацького прем’єра у питанні енергетики, та засудив блокування Україною транзиту російського газу через територію України до Європи.
«Я повністю погоджуюся з прем’єр-міністром Робертом Фіцо, що прикро, що Україна блокує постачання природного газу через свою територію. На нашу думку, це не шлях у майбутнє – так Україні буде дуже важко наблизитися до Європи», – сказав Орбан, наголосивши, що Україна має більше враховувати інтереси сусідніх країн.
Угорщина наразі блокує просування України до ЄС, посилаючись на претензії до українського законодавства в тому, що стосується національних меншин.
Фіцо, своєю чергою, розкритикував план ЄС припинити імпорт енергоресурсів з Росії до 2027 року.
«Повна нісенітниця! Це лише призведе до ще вищих цін і подальшого зниження конкурентоспроможності європейської промисловості», – заявив він після переговорів з Орбаном.
У січні Угорщина та Словаччина блокували продовження європейських санкцій щодо Росії, термін дії яких збігає кожні пів року, і вимагали від України поновити транзит. Єврокомісія 29 січня в обмін на розблокування продовження санкцій надала Угорщині запевнення, що сприятиме переговорам з Україною щодо транзиту енергоносіїв.
Наразі Словаччина активно шукає альтернативні маршрути для постачання російського газу після припинення транзиту через Україну. За повідомленнями в медіа, 1 лютого 2025 року державна компанія SPP почала імпортувати газ через газопровід «Турецький потік», і очікувалося, що вже в квітні обсяги поставок подвояться. При цьому глава SPP Войтех Ференч заявив, що компанія не планує розривати довгостроковий контракт із російським «Газпромом», чинний до 2034 року.
Президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що Фіцо «зробив ставку на Москву, а не на свою країну, не на об’єднану Європу й не на здоровий глузд», коментуючи енергетичну політику словацького уряду.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 40% газу в ЄС надходило з Росії. Після 2022 року Європейський Союз зменшив залежність від російських енергоносіїв, однак деякі країни, зокрема Словаччина й Угорщина, залишаються залежними від постачань російського трубопровідного газу, зокрема, через «Турецький потік».
Росія збільшує розрив із Україною у військових витратах: у чому причина?
Щорічний звіт про світові військові витрати засвідчує, що Україна витрачає на оборону більше за свій ВВП, ніж будь-яка інша країна, але все ще поступається Росії в озброєнні.
У звіті, опублікованому Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI) 28 квітня, йдеться, що військові витрати України у 2024 році становили 64,7 мільярда доларів, що складає близько 34 відсотків ВВП. Але це менше від половини витрат Росії.
Також повідомляється, що витрати РФ становили близько 7 відсотків ВВП і зросли за рік на 38 відсотків, порівняно зі зростанням в Україні лише на 2,9 відсотка.
«Україна наразі спрямовує всі свої податкові надходження на військові потреби. У такому обмеженому фіскальному просторі Україні буде складно продовжувати збільшувати військові витрати», – вважає дослідник SIPRI Дієго Лопес да Сілва.
Він зауважує, що Росія «збільшує розрив у витратах з Україною».
ДСНС: на Харківщині під машиною для розмінування розірвалася вибухівка
У Харківській області розірвався вибухонебезпечний предмет під машиною механізованого розмінування, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій 28 квітня.
«Під час проведення робіт із розмінування протипожежних розривів на території Студенецького лісництва Ізюмського району Харківської області сталася детонація вибухонебезпечного предмета під робочим органом машини механізованого розмінування Komatsu», – йдеться в повідомленні.
За даними ДСНС, внаслідок розриву ніхто не постраждав.
Служба називає розмінування лісових масивів наразі одним із пріоритетних завдань на Харківщині, яка значно постраждала через бойові дії:
«Особлива увага приділяється очищенню територій, де розташовані протипожежні розриви, дороги та під’їзні шляхи. Це необхідно для забезпечення безпечного доступу пожежно-рятувальних підрозділів у разі виникнення лісових пожеж. Такі машини беруть на себе головну небезпеку та щодня рятують життя піротехніків!»
На початку квітня Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомила, що з лютого 2022 року через вибухонебезпечні предмети в Україні загинули 336 людей, з них 18 дітей. Поранень зазнали 825 людей, з них 92 дитини. За даними рятувальників, близько 139 тисяч квадратних кілометрів (23% від загальної площі України) є потенційно небезпечними.
У лютому Мінекономіки повідомило, що потреби України в розмінуванні територій, які зазнали впливу війни, становлять 29,8 мільярда доларів.
Незважаючи на заяви російського політичного та військового керівництва про витіснення підрозділів ЗСУ з Курської області Росії, Київ каже, що українські сили все ще контролюють невеликий шматок Курщини, а також перебувають і в сусідній з нею Бєлгородській області.
Між тим, російський президент визнав, що проти українських сил в Курській області воюють підрозділи армії Північної Кореї – це вперше було зроблене таке відверте зізнання. І Пхеньян теж зробив це одразу після Москви.
Що це все може означати?