Бюро економічної безпеки, яке створили у 2021 році, мало реформувати стару систему відносин між владою і бізнесом – виключити безпідставні перевірки і тиск кримінальними справами. І перебрати на себе від інших органів функції боротьби з ухиленням від сплати податків та розслідування інших економічних злочинів. Запуск цього правоохоронного органу – одна з обіцянок команди Зеленського.
Втім, на адресу БЕБ регулярно лунала критика – переважно щодо того ж тиску на бізнес. Роботу попереднього керівника Бюро економічної безпеки – Вадима Мельника – фінансовий та правоохоронний комітети Ради визнали незадовільною.
До першого конкурсу на посаду директора БЕБ у 2021 році, на якому переміг Мельник, у громадськості були питання – Мельника називали наперед визначеним переможцем, а «Схеми» виявили низку проблем в процесі відбору.
Нині обирають нового очільника правоохоронного органу. Після декількох етапів конкурсу на крісло очільника – тестувань загальних навичок і на знання законодавства та виконання практичних завдань – залишилось 16 кандидатів.
Серед принципових вимог до очільника, згаданих у законі «Про бюро економічної безпеки» – незалежність від інших, крім державних, інтересів.
«Схеми» придивилися до фіналістів – і до деяких із них виникли запитання. Які журналісти змогли поставити їм напряму.
Робота з Арбузовим і в Офісі президента
Кандидат на посаду очільника БЕБ Віктор Дубовик нині очолює директорат питань правової політики Офісу президента.
Він найшвидше серед усіх претендентів склав тестування на знання законодавства. Загалом понад 600 запитань були оприлюднені перед тестуванням, з них вже безпосередньо на конкурсі кандидатам випадали 40, випадково обраних системою.
На ці 40 запитань Дубовик витратив лише чотири хвилини: в середньому по шість секунд, щоб прочитати кожне запитання, чотири варіанти відповідей до нього і обрати варіант. Правильних відповідей – 37 із 40. Найближчий конкурент, відповідно до загальних результатів, зміг скласти їх вдвічі повільніше.
Колишній керівник Дубовика – нині розшукуваний ексвіцепрем’єр-міністр України Сергій Арбузов. Дубовик працював у нього радником під час Революції гідності.
– Які уроки ви могли б винести із роботи на уряд Азарова? – запитав журналіст «Схем» в Дубовика.
– Те, що влада в Україні належить народу.
Коли Віктор Дубовик працював радником у Арбузова, його батько був першим заступником міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, за якого відбулися розгін протестувальників та розстріли на Майдані.
За даними журналістів, батько кандидата отримав російський паспорт. За допомогою сайту податкової служби РФ вдалося встановити індивідуальний податковий номер, прив’язаний до його паспорта громадянина РФ.
Про роботу батька за часів Януковича у Дубовика-молодшого запитували раніше, коли він подавався на інший конкурс, на голову АРМА – Нацагентства з питань розшуку активів, одержаних від корупційних злочинів.
– Ви знаєте, де проживає ваш батько? – запитав журналіст.
– Не знаю і не маю про це жодного розуміння, – відповів Віктор Дубовик.
– Чи відомо вам, що він має паспорт Російської Федерації?
– Невідомо мені це, не спілкуюся я з батьком.
– Давно не спілкуєтесь?
– Більше 15 років.
Уже після початку великої війни Віктор Дубовик задекларував два дачних будинки, один з яких – в повній, інший – в частковій власності.
– У вас після повномасштабного вторгнення з’явилися два будинки і кілька земельних ділянок.
– Ні, вони не з’явилися в мене після повномасштабного вторгнення.
– Вказана дата набуття – 2023 рік.
– Це договір про розподіл спільного набутого майна подружжя після того, як я розлучився із дружиною. Їй належала частка 50%, відповідно до Сімейного кодексу. І ми поділили на два, все.
Відповідно до попередніх декларацій Дубовика до 2023 року, це майно з’явилось у нього у 2013 році, коли він працював на уряд Януковича, але джерела походження коштів кандидат не пояснив.
Головний кандидат?
Руслана Пахомова частина ЗМІ почала називати головним кандидатом на посаду директора БЕБ ще в січні 2025 року.
Він багато років працював на різних керівних посадах у компанії «Медіа Група Україна», кінцевим бенефіціаром якої є найбагатший українець Рінат Ахметов.
У декларації за 2024 рік, яку Пахомов подав як кандидат, він вказав дохід – майже 8 мільйонів гривень зарплати у цій компанії.
– Ви і досі працюєте в компаніях Ріната Ахметова? – запитав в Руслана Пахомова журналіст «Схем».
– Я там не працюю. Я звільнився, – відповів Руслан Пахомов.
– Уявімо ситуацію, що вас обрали директором БЕБ. І, як ми знаємо, в Ріната Ахметова – десятки компаній. Як ви будете діяти? Чи не буде у вас тоді конфлікту інтересів, враховуючи ваше минуле місце роботи?
– Чому в мене має бути конфлікт інтересів? Я працював в компанії, яка належить компанії, яка належить компанії, яка належить Рінату Ахметову. Тобто, ну, структура, вона така дуже…
– Структура неважлива, тут важливий кінцевий бенефіціар.
– Я його ніколи не бачив, я з ним ніколи не спілкувався.
Також журналісти з’ясували, що у липні 2022 року «ПриватБанк» закрив рахунки Руслана Пахомова. Це сталося після того, як він протягом двох днів переказав 13,5 мільйонів гривень на фірму дружини.
Пахомов оскаржував це рішення в суді. Відповідно до судового реєстру, банк запідозрив можливу легалізацію, відмивання коштів із невідомим походженням. Компанія, на яку були спрямовані кошти, мала в штаті лише одну особу і на той момент – податкову заборгованість, йшлося в судовому рішенні.
«Схеми» запитали про це в Пахомова.
– Банк дивиться документи, питає, яке джерело походження коштів. Я йому надаю (інформацію – ред.), що всі джерела отримані законно. Це моя зарплата за попередні періоди. В тому числі, ця зарплата була і на рахунках в цьому банку. Банк каже: «Окей, ми дозволяємо проведення операції». Починають проходити операції, і банк закриває і припиняє її без жодних коментарів, – розповів Руслан Пахомов журналісту «Схем».
– А ви все це готівкою принесли? – уточнив журналіст.
– Ні, у мене на той час частина грошей була в банку, частина була готівкою.
Пахомов також працював у МВС під час президентства Януковича на посаді заступника керівника управління боротьби з кіберзлочинністю. Саме у той час у МВС повідомили, що закрили файлообмінник ex.ua, була порушена кримінальна справа за можливе порушення авторських прав, правоохоронці провели обшуки в офісах та дата-центрах. В міністерстві в той самий час працював і Олег Татаров – як заступник керівника слідчого управління. Нині Татаров – чинний заступник голови Офісу президента.
«Єдиний момент, де ми, можливо, перетиналися – але я, чесно кажучи, не пам'ятаю, чи він там був, чи ні – це вже фінальний 2012 рік, розслідування кейсу ex.ua. Наскільки я пам'ятаю, цей кейс з ex.ua був доручений йому для подальшого розслідування. А я, відповідно, збирав інформацію».
Татаров, Цуцкірідзе і Росія: що в наукових роботах кандидатів?
Омаров Аміл Азад огли – керівник Шевченківської окружної прокуратури Харкова.
У своїй науковій роботі він вісім разів згадав прізвище науковця Олега Татарова. Шість із них – це було цитування в тексті дисертації і ще дві згадки – у списку використаної літератури.
Крім того, спираючись на досвід чужоземних держав, окремий блок присвятив Російській Федерації. Робота захищена у 2017 році, тема – про інститут підслідності у кримінальному провадженні.
– З чим пов’язано, що ви вісім разів згадували у своїй науковій роботі Олега Татарова? – запитав журналіст в Аміла Омарова.
– Дисертацію я захистив у 2017 році. Перед тим, як захищати дисертацію, є обов’язкові умови. Це кількість написаних статей, виступів. Тобто, це вся робота, вона не робиться за один день. І не за рік. Починаючи, мабуть, з 2014 року, і в 2015-му, 2016 році були статті, цитувалося безліч наукових праць. Не осіб, а наукових праць, які написали ці особи.
Пояснив кандидат на керівника БЕБ і те, чому з'явився розділ у його науковій роботі про РФ.
«Ми вийшли з однієї правової системи після 1991 року. Було дуже цікаво порівняти, як вона розвивається у РФ, у Молдові, на Кавказі, у середньоазійських республіках. Без порівняння ми не зможемо зрозуміти, в якому напрямку ми йдемо», – сказав Аміл Омаров.
Михайло Буртовий – детектив НАБУ з 2019 року. До того працював в поліції Шевченківського району Києва, а ще раніше – управлінні МВС того ж району столиці.
Його наукову роботу у 2022 році затвердив Максим Цуцкірідзе – керівник слідства Нацполіціі і земляк Олега Татарова, з яким має товариські стосунки.
– Ви проходили стажування як науковець у керівника слідчого відділу Максима Цуцкірідзе, земляка Олега Татарова.
– Ні, – заперечив Михайло Буртовий.
– Є «акт впровадження у практичну діяльність Головного слідчого управління Нацполіції» результатів вашого дисертаційного дослідження, Буртового Михайла Олексійовича.
– Це, можливо, один із етапів був.
– Ви знайомі з Максимом Цуцкірідзе?
– Жодного разу не бачився і не знайомий.
– А як тоді він підписався під актом вашого стажування про наукову роботу?
– Акт стажування не безпосередньо я давав, а передавав відповідальним особам, які ходили і підписували.
– А що за відповідальна особа?
– Керівництво, там, секретарі.
Кандидат Руслан Рачинський зараз працює у податковій у Київській області.
– Я працював з 2003 року в податковій службі на посадах податкового інспектора, старшого податкового інспектора, керівника підрозділу, заступника керівника підрозділу, – сказав Рачинський.
– Які уроки ви б взяли з податкової служби часів Кучми, Януковича? – запитав журналіст «Схем».
– Уроки – це те, що необхідно розуміти властивості економіки, бо економіка є важливою «артерією», на підставі якої функціонує держава.
– А який приклад вашої роботи, ваш результат як податківця, ви би навели?
– Саме мій результат – це робота з платниками податків, яка направлена на порозуміння і досягнення єдиної мети. Тобто, ми забезпечуємо їх обізнаністю в необхідності сплати тих чи інших податкових зобов'язань.
Наукова робота, яку Рачинський захистив у 2019-му, називалася «Правові засади адміністрування податків та зборів в Україні». У ній Рачинський посилався на податкове право Росії.
Згодом Рачинський письмово пояснив, що «використовував понад 200 джерел наукових робіт, і є посилання на відомих науковців (...) при цьому, за основу брались напрацювання саме українських науковців».
«Мною у роботі, виходячи із системного та порівняльного аналізу, не застосовувались як пропозиція адаптації та врегулювання до існуючої проблематики саме російська модель, не відбулася її імплементація до національного законодавства у порушених питаннях», – зауважив кандидат.
Адвокат Портнов та подарований сестрою будинок
Про кандидата Ігоря Шепетіна розлого пишуть у ЗМІ: бойовий офіцер, полковник СБУ, колишній командир батальйону ТРО. Відповідно до офіційної біографії, зараз в Службі безпеки, проходить військову службу.
Ще до повномасштабного вторгнення Шепетін судився з СБУ за службову квартиру. Відповідно до сайту «Судова влада», його адвокатом, в тому числі, був Андрій Портнов – ексзаступник голови адміністрації Януковича.
– Ви знайомі з Андрієм Портновим? – запитав журналіст в Шепетіна.
– Ні, – відповів той.
– Навіть, попри те, що він навіть був вашим захисником?
– Він колись представляв інтереси з групою адвокатів.
– Тобто, ви все ж таки його знаєте?
– Я особисто з ним не знайомий. Ми не зустрічалися особисто.
– Він був ваш головний адвокат на суді.
– Так, вони працювали групою адвокатів на суді, коли я судився з заступником голови Служби безпеки України.
В декларації у Шепетіна є два житлові будинки – на 140 та 188 квадратних метрів.
– Я проживав в будинку своєї сестри. Вона з початком війни вирішила мені цей будинок в 2024 році подарувати, – пояснив Ігор Шепетін.
– Чим вона займалася в 2018 році, коли придбала будинок?
– Вона займається вже близько 15 років підприємницькою діяльністю в Німеччині. У неї свій невеликий салон краси.
– Але мова йде про два будинки, – уточнив журналіст.
– Другий будинок перед цим я придбав в іпотеку «єОселя».
Як визначатимуть переможця?
Кандидат Сергій Маштабей вдруге бере участь у конкурсі на посаду очільника БЕБ. Минулого разу також дійшов до етапу співбесід. У 2021 році він був настільки розчарований конкурсом, що подав тоді до суду через ймовірні порушення – зокрема, у методиці оцінювання та відбору кандидатів.
А як обиратимуть кандидатів цього разу?
Троє із шести членів комісії – іноземці. «Схеми» запитали у члена комісії Юрія Пономаренка про критерії відбору переможця. Він – завкатедрою університету Ярослава Мудрого.
Але журналістам Пономаренко не захотів нічого пояснювати, бо мав «негативний досвід спілкування» зі ЗМІ.
А чи розуміють самі кандидати, як саме їх будуть оцінювати члени конкурсної комісії?
– Чи маєте ви уявлення, як саме члени комісії вас будуть оцінювати? – запитав журналіст у Віктора Дубовика.
– Жодного.
– За якими критеріями?
– За тими, які прописані в порядку, і все.
– Із цього порядку вам зрозуміло, як це?
– Ні.
– Але ж є законодавство, є методологія оцінювання.
– Законодавство, методологія є. Яким чином і за якими критеріями буде оцінювати конкурсна комісія, мені невідомо.
На думку Сергія Маштабея, члени комісії спиратимуться на суб’єктивні враження: «Насправді, якщо закон вимагає, щоб був відібраний кандидат з найкращим професійним досвідом, то очевидно, що потрібно оцінювати саме професійний досвід. Разом з тим, в обсягах цього конкурсу професійний досвід минулий кандидатів не оцінюється».
Завершальний етап конкурсу – співбесіди із кандидатами – очікується впродовж місяця. Після цього комісія подасть на затвердження уряду одного або двох відібраних кандидатів, яких вважатиме переможцями.
Форум