Цього тижня міністри закордонних справ Європейського союзу зберуться у Варшаві на неформальну зустріч, а потім вирушать до Львова, щоб продемонструвати солідарність з Україною перед обличчям масштабних святкувань Дня перемоги в Росії.
Санкції та військовий трибунал на порядку денному зустрічі міністрів ЄС
Очікується, що 7-8 травня у Польщі, як і днем пізніше в українському місті Львові, не ухвалять жодних конкретних рішень, оскільки це не офіційні засідання Ради ЄС.
«Зважаючи на неформальний характер зустрічі й користуючись перевагами більш тісної обстановки (лише міністри), ми заохочуємо кожного зробити свій внесок у справді відверту дискусію, не обмежену сценарієм», – йдеться у вітальній записці до варшавської зустрічі, з якою ознайомилося Радіо Свобода.
«У цьому дусі ми рекомендуємо, щоб наші робочі сесії проходили без перекладу або електронних пристроїв. Ми також запрошуємо вас до напівофіційного вбрання протягом усієї зустрічі».
Неформальність не означає, що на зустрічах не буде високопосадовців, і вони відбуватимуться в той час, коли президент Росії Володимир Путін намагається привернути увагу світової громадськості масштабним військовим парадом перед десятками високопосадовців з усього світу.
Протягом першого дня варшавської зустрічі міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі приєднається до обговорення європейської безпеки, а другий день буде присвячений відносинам між ЄС і США та ситуації в Україні.
Щодо останнього, то у вітальній записці, підписаній главою зовнішньополітичного відомства ЄС Каєю Каллас і приймаючою стороною, міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським, пропонується «поглиблена дискусія» про роль ЄС у зміцненні переговорної позиції України щодо «справедливого і тривалого миру».
Офіційні особи прагнутимуть зробити це, йдеться в записці, «спираючись на наші унікальні колективні важелі впливу – широку підтримку України, зокрема, фінансову і військову, тиск на Росію з метою обмеження її військового потенціалу, шлях України до вступу в ЄС і поточну роботу над посиленням європейських оборонних можливостей».
Три важливі події для України
ЄС має намір оголосити про виділення додаткових коштів для української оборонної промисловості, хоча сума ще не узгоджена.
Очікується, що ЄС також посилить санкції проти Росії у зв’язку з численними ракетними та безпілотними атаками на українські міста протягом останніх тижнів.
На думку дипломатів країн ЄС, це, швидше за все, буде менший пакет, що складатиметься переважно з подальшого внесення до чорного списку російських офіцерів і політиків, а також додавання до нього суден, що належать до російського тіньового флоту, яким буде заборонено обслуговуватися в європейських портах.
Очікується, що нові значні економічні санкції проти Росії не уникнуть незгоди з боку деяких столиць ЄС, а натомість отримають швидке зелене світло на знак солідарності у посиленні тиску на Москву.
Зустріч у Львові відбудеться під час участі міністрів у створенні спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії та Білорусі за повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Трибунал має стати доповненням до розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду, розпочатого Міжнародним кримінальним судом (МКС) три роки тому, і заповнити прогалини в розслідуванні цих злочинів.
Він заповнить прогалини, оскільки МКС не розслідує те, що юридично називається «злочинами агресії» – тобто такі речі, як військова окупація, анексія та бомбардування.
Так звана основна група країн, до якої входять усі країни-члени ЄС, окрім Угорщини та Словаччини, а також країни «Групи семи» за винятком США, підготувала три документи про угоду з Україною щодо створення трибуналу.
Фактично трибунал не буде формально створений доти, доки комітет міністрів Ради Європи не проголосує за нього 14 травня.
ЄС та Київ збирають докази щодо злочинів агресії з 2023 року.
Цього тижня також Європейський парламент збирається на засідання, і на порядку денному багато питань.
7 травня палата обговорюватиме як потенційні мирні переговори між Києвом і Москвою, так і необхідність повернення Кремлем українських дітей, які були насильно вивезені до Росії.
Європейські депутати також запитають Єврокомісію про нещодавнє відключення електроенергії на Піренейському півострові та нещодавнє рішення судів ЄС про заборону так званої «схеми золотого паспорта» на Мальті, яка дозволяла людям, зокрема кільком росіянам, купувати громадянство ЄС.
Форум