Україна посіла 62-ге місце в світовому Індексі свободи преси, який укладає організація «Репортери без кордонів» (RSF). Це на одне місце нижче за минулорічний рейтинг.
За спостереженнями організації, медіаландшафт України є «різноманітним і стійким». Хоча частину медіа контролюють олігархи, їхній вплив зменшився після початку російського повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, і держава «стала центральним гравцем у медіаландшафті».
«Незалежні ЗМІ здатні надавати достовірну інформацію та боротися з дезінформацією. Медіасектор несе на собі тягар наслідків російського вторгнення, що порушує роботу редакцій і навіть ставить під загрозу їхнє економічне виживання. Українські медіа замовчуються та замінюються кремлівською пропагандою на українських територіях, окупованих Росією з 2014 та 2022 років», – йдеться в звіті.
Читайте також: Гурт R.E.M. випустив ремікс свого хіта на підтримку Радіо Свобода. Гроші від нього підуть на продовження роботи мовника
Організація вказує на те, що повномасштабна війна зробила доступ до достовірної інформації в Україні важливішим, ніж будь-коли. При цьому близько 90 відсотків редакцій, за даними RSF, виживали завдяки субсидіям, переважно зі Сполучених Штатів.
«Припинення цієї допомоги поставило під загрозу надійне висвітлення російських воєнних злочинів та корупції, тоді як Кремль має значні засоби для поширення своєї пропаганди», – повідомляє RSF.
Економічні складнощі впливають також на редакції, які мусили виїхати, зокрема, з Росії, Білорусі, Азербайджану та Грузії, додає моніторинг. Через відсутність доходів та підтримки США ці видання мусять вдаватися до масових звільнень, що «ще більше послаблює доступ до незалежної інформації».
Український Медіарух у січні повідомляв, що скорочення підтримки USAID негативно позначиться на незалежних редакціях і залишить сотні громад в Україні без доступу до локальних і регіональних новин, розслідувань і якісних медіа.
Читайте також: Суд у США наказав адміністрації Трампа відновити діяльність «Голосу Америки»
У березні держсекретар США Марко Рубіо повідомив про офіційне закриття 83% програм USAID. Він пояснив скасування контрактів тим, що на них «було витрачено десятки мільярдів доларів у спосіб, який не слугував (а в деяких випадках навіть шкодив) основним національним інтересам США». Крім цього, американський уряд розглядає скорочення іноземної допомоги як необхідний крок до фінансової відповідальності з огляду на зростання державного боргу та щорічного дефіциту бюджету.
Також президент США Дональд Трамп 14 березня підписав указ, спрямований на скорочення семи федеральних агентств, включаючи Агентство США з глобальних медіа (USAGM), яке опікується медіакорпорацією Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода та іншими засобами інформації. Радіо Свобода наразі оскаржує в суді рішення керівництва USAGM заморозити фінансування компанії у федеральному окружному суді у Вашингтоні, а українська редакція скоротила мовлення і відправила в простій частину співробітників.
Форум