Опозиційна фракція «Європейська солідарність» у Верховній Раді закликала президента України Володимира Зеленського провести зустріч із парламентом і пояснити, як підписана зі США угода про надра сприятиме досягненню справедливого миру й посиленню обороноздатності країни.
Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті політсили 1 травня.
«Фракція «ЄС» вважає неприпустимим фактичне вилучення ВР із процесу мирних переговорів і підготовки ключових для країни угод. Неприпустимо зводити роль законодавчого органу лише до натискання кнопок. «ЄС» звертається до Зеленського із закликом до зустрічі з представниками парламентських фракцій і груп для обговорення укладеної зі США угоди про співпрацю у сфері корисних копалин», – йдеться в повідомленні.
В Офісі президента це поки що не коментували.
У ніч на 1 травня стало відомо, що Україна і США підписали угоду про економічне партнерство і створення Інвестиційного фонду відбудови.
За словами міністерки економіки України Юлії Свириденко, документ, серед іншого передбачає, що повна власність і контроль залишаються за Україною, фонд створюється 50/50, жодних боргових зобов’язань України перед США, угода не стане перешкодою для вступу України до Євросоюз, а фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій.
Документ має ратифікувати Верховна Рада України.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував, що уряд проведе 1 травня консультації з головами фракцій, груп і керівництвом Верховної Ради щодо ратифікації угоди зі США.
Президент США Дональд Трамп просував угоду з початку свого другого терміну президентства в січні. Обидві сторони були готові в лютому підписати угоду щодо природних ресурсів, алепідписання відклали після того, як зустріч Трампа і президента України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті перетворилася на суперечку.
США прагнуть доступу до понад 20 видів сировини, які вважаються стратегічно важливими для своїх інтересів. Серед них родовища титану, який використовується для виготовлення крил літаків та інших видів аерокосмічної продукції, а також урану, який використовується для ядерної енергетики, медичного обладнання і зброї. Україна також має родовища літію, графіту й марганцю, які використовуються в акумуляторах для електромобілів.
Форум