Доступність посилання

США й Україна підписали угоду щодо корисних копалин


Міністр фінансів США Скотт Бессент і перша віцепрем’єр-міністерка, міністерка економіки України Юлія Свириденко підписують угоду про мінерали, фото Міністерства фінансів США
Міністр фінансів США Скотт Бессент і перша віцепрем’єр-міністерка, міністерка економіки України Юлія Свириденко підписують угоду про мінерали, фото Міністерства фінансів США

Україна і США підписали угоду щодо природних ресурсів, повідомили міністерка економіки України Юлія Свириденко і Міністерство фінансів США в ніч на 1 травня.

За словами Свириденко, Угода про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна, підписана спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом, «передбачає взаємовигідні умови для обох держав».

«Це угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода, в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції», – заявила Свириденко.

За її словами, українська сторона спільно зі США створить Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції в Україну.

Міністерка навела ключові положення угоди:

  • повна власність і контроль залишаються за Україною
  • фонд створюється 50/50
  • національна власність захищена (угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями, вони і далі належатимуть Україні)
  • ніяких боргових зобов’язань України перед США
  • угода не стане перешкодою для вступу України до Євросоюзу
  • фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій
  • необхідні законодавчі зміни – точкові (для функціонування фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу, саму угоду має ратифікувати Верховна Рада)
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології через агентство DFC
  • угода надає податкові гарантії (доходи і внески фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні).

Щодо роботи фонду, то, словами міністерки, США роблять внесок у нього коштами або новою допомогою, наприклад, системами ППО для України. Україна вносить 50% доходів державного бюджету від «нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки».

«Далі фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що фонд може інвестувати виключно в Україну. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково», – додала урядовиця.

Міністр фінансів США Скотт Бессент наголосив, що ця угода «чітко сигналізує» Росії, що адміністрація президента Дональда Трампа налаштована на мирний процес, «зосереджений на вільній, суверенній і процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі».

«Президент Трамп побачив у цьому партнерстві між американським і українським народами свідчення взаємного прагнення до тривалого миру і процвітання в Україні. І щоб було зрозуміло – жодна держава чи особа, яка фінансувала або постачала російську військову машину, не зможе отримати вигоду від відбудови України», – цитує слова Бессента Міністерство фінансів США.

Напередодні агенція Bloomberg з посиланням на джерело повідомила, що Україна готова підписати зі США угоду про природні ресурси, а міністерка економіки України Юлія Свириденко перебуває на шляху до Вашингтона для підписання угоди.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, який минулого тижня був із візитом у США, вчора озвучив очікування, що цю угоду підпишуть протягом найближчої доби.

У рамках угоди США і Україна прагнутимуть створити умови для «збільшення інвестицій в гірничодобувну промисловість, енергетику і пов’язані з ними технології в Україні», йдеться в проєкті документа, з яким ознайомилися медіа. Вашингтон також визнає наміри Києва, щоб угода не суперечила його планам щодо вступу до ЄС.

Також повідомлялося, що США погодилися, що лише майбутня військова допомога, яку вони можуть надати Україні після підписання угоди, буде зарахована до їхнього внеску до фонду, згідно з документом. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль днями заявив, що Вашингтон відмовився від свого наполягання на включенні в угоду допомоги на десятки мільярдів доларів, наданої з початку російського вторгнення.

Дональд Трамп просував угоду з початку свого другого терміну президентства в січні. Обидві сторони були готові в лютому підписати угоду щодо природних ресурсів, алепідписання відклали після того, як зустріч Трампа і президента України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті перетворилася на суперечку.

США прагнуть доступу до понад 20 видів сировини, які вважаються стратегічно важливими для своїх інтересів. Серед них родовища титану, який використовується для виготовлення крил літаків та інших видів аерокосмічної продукції, а також урану, який використовується для ядерної енергетики, медичного обладнання і зброї. Україна також має родовища літію, графіту й марганцю, які використовуються в акумуляторах для електромобілів.

Форум

XS
SM
MD
LG