Доступність посилання

Родина розшукуваного ексрадника голови Фонду держмайна Гмиріна скупила в ОАЕ нерухомість на $14 млн – «Схеми»


Гмиріна і ще шістьох підозрюваних розшукують правоохоронці за завдання збитків державі на 700 мільйонів гривень
Гмиріна і ще шістьох підозрюваних розшукують правоохоронці за завдання збитків державі на 700 мільйонів гривень

Родина розшукуваного НАБУ ексрадника голови Фонду державного майна України (ФДМУ) Андрія Гмиріна протягом 2021-2023 років придбала у Дубаї нерухомість на понад 14 мільйонів доларів США. «Схеми» (проєкт Радіо Свобода) з’ясували, що родичі колишнього посадовця почали скуповувати майно в ОАЕ одразу після того, як, за версією Національного антикорупційного бюро, припинила свою діяльність «злочинна організація, яка заволоділа коштами» підконтрольних ФДМУ підприємств «Одеського припортового заводу» та «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії». Гмирін, за даними слідства, був її «керівником» разом з тодішнім головою Фонду держмайна Дмитром Сенниченком.

Більшість квартир в Дубаї вже продана, але досі, за даними «Схем», у власності родичів Гмиріна залишаються апартаменти вартістю 5,5 мільйонів доларів, а також квартира та офісне приміщення в оренді до 2025-2026 років, що може свідчити про те, що родина колишнього посадовця, ймовірно, нині мешкає в ОАЕ.

У коментарі пресслужба Гмиріна зазначила, що дії родини у сфері нерухомості «відповідають чинному законодавству», а згадана справа НАБУ «є замовною та має характер правового свавілля й беззаконня». Адвокат родича Гмиріна Володимира Колота, який також фігурує у справі НАБУ, побачив у висунутих правоохоронцями обвинуваченнях «ознаки політично мотивованих дій», а стосовно його майна у Дубаї зазначив, що джерела коштів для таких інвестицій «є законними і прозорими».

Інформацію про дубайську нерухомість журналісти отримали з витоку масиву даних у межах співпраці з Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) та французьким виданням Le Monde. В основі витоку – дані з Земельного департаменту Дубаю, а також комунальних підприємств, що перебувають у державній власності ОАЕ, які були верифіковані.

У жовтні 2024 року НАБУ та САП завершили розслідування у справі «злочинної організації, діяльність якої призвела до збитків державі на суму понад 700 мільйонів гривень», її учасників також підозрюють у легалізації одержаного злочинним шляхом майна на суму понад 10 мільярдів гривень. За даними слідства, нею керував на той момент голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко та Андрій Гмирін, який раніше був радником голови ФДМУ (Ігоря Білоуса – ред.) і залишався наближеною до Сенниченка людиною.

Це «угруповання», за версією НАБУ, впливало на обрання «лояльних» людей на держпідприємствах «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК) та «Одеський припортовий завод» (ОПЗ), які, у свою чергу, продавали наперед визначеним приватним компаніям продукцію за заниженою вартістю. Один з епізодів тривав з травня 2020 року по жовтень 2021 року.

Андрій Гмирін
Андрій Гмирін

Як встановили «Схеми», вже наступного місяця родич Андрія Гмиріна Володимир Колот (чоловік сестри Гмиріна – ред.) в один день інвестував одразу в 9 елітних квартир.

Колот також фігурує у справі НАБУ як співвласник компанії, яка, ймовірно, заробила надприбутки від «співпраці» з ОПЗ.

Згідно з даними транзакцій з дубайських реєстрів, 10 листопада 2021 року Колот інвестував майже 7,3 мільйона доларів США у квартири від майже 68 до 180 квадратних метрів. Якщо рахувати разом – це понад 910 квадратних метрів.

Всі 9 квартир – в елітному житловому комплексі Palace Beach Residence Tower 2, розташованому на узбережжі Перської затоки біля штучного острова-пальми Palm Jumeirah. На момент інвестування цей ЖК ще не був зведений.

У день купівлі Володимир Колот перебував в Україні – про це свідчать дані перетину кордону, які «Схеми» отримали від джерел в правоохоронних органах. Водночас у той період в ОАЕ, схоже, був сам Гмирін: разом з дружиною і дітьми він вилетів з Борисполя до Дубаю 27 жовтня 2021 року і повернувся тим же рейсом до України 17 листопада.

Згодом, вже під час повномасштабного вторгнення – з липня 2022 року по жовтень 2023-го – всі ці об’єкти нерухомості були продані. Інвестовані гроші повернулись з прибутком: відповідно до транзакцій, загальна сума продажу склала майже 9 мільйонів доларів США.

ЖК Grande
ЖК Grande

Це може свідчити про ймовірне відмивання коштів від схеми у ФДМУ – оскільки, зокрема, у Дубаї влада та власники нерухомості не звертають увагу на походження грошей.

Сам Андрій Гмирін також був власником дубайської нерухомості – у березні 2023 року за 1,3 мільйона доларів він придбав у ЖК Grande квартиру на 111 квадратних метрів, але згодом її продав.

Його дружина Анастасія Гмиріна за рік до того інвестувала у нерухомість неподалік, за 5,5 мільйонів доларів – це апартаменти на майже 500 квадратних метрів в ЖК Il Primo, що у районі Burj Khalifa. Будівництво цього комплексу завершилось у 2023-му.

ЖК Il Primo
ЖК Il Primo

Ці апартаменти і досі належать родині Гмиріних і записані на його тещу – Тетяну Орлову.

Сама Анастасія Гмиріна, ймовірно, мешкає по сусідству – відповідно до даних з дубайського витоку, у квітні 2025 року вона орендувала у громадянина України ще одну квартиру в люксовому комплексі La Vie, що розташована в декількох кілометрах від нерухомості її матері.

Комплекс La Vie
Комплекс La Vie

Договір оренди укладений до кінця березня 2026 року.

«Схеми» також відшукали орендоване майно на дубайських фірмах батьків експосадовця ФДМУ.

У травні 2021 року Зоя та Анатолій Гмиріни стали засновниками Gmyrin Family Holding, а у липні того ж року – GFM Investment Group в ОАЕ. В оренді у останньої були щонайменше три приміщення: 2 квартири-студії по 40 квадратних метрів в MAG 318 Residential Tower та офісне приміщення на 310 квадратних метрів у Boulevard Plaza 1.

Boulevard Plaza 1
Boulevard Plaza 1

Офісне приміщення і досі перебуває в оренді компанії батьків Гмиріна. Термін дії контракту, який є у розпорядженні «Схем» – до серпня 2025 року. Вартість оренди – понад 170 тисяч доларів на рік.

На фірму GFM раніше звертали увагу журналісти Bihus.Info: через неї родичі експосадовця заснували іншу компанію у Франції у квітні 2023 року, на яку згодом в тій же країні оформили земельні ділянки та віллу.

Офіційних доходів на придбання та оренду дубайського майна родині Гмиріна не вистачило би. Згідно з даними, які журналісти «Схем» отримали від джерел з доступом до податкової бази України, Андрій Гмирін, його дружина, батьки та сестра з 1998-го до 2022 року офіційно заробили разом 8,2 мільйона гривень.

Сукупні доходи іншого родича експосадовця Володимира Колота за той же період – близько 12,5 мільйонів гривень. Але у 2021 році вони суттєво зросли – з моменту, коли фірма «Агро Газ Трейдінг», де він був співзасновником, ймовірно почала заробляти на схемі на ОПЗ. В той рік доходи Колота склали понад 43 мільйони гривень.

НАБУ розшукує Андрія Гмиріна та Володимира Колота з квітня 2023 року.

Загалом у розшук оголосили сімох учасників схеми заволодіння коштами «Одеського припортового заводу» та «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії». Всім їм загрожує до 12 років позбавлення волі та конфіскація майна.

Поки родина Гмиріних, схоже, проживає в ОАЕ, влада якої, за свідченнями українських правоохоронців, майже не йде на співпрацю у справах щодо ймовірно незаконно набутих коштів українськими посадовцями і їхньої подальшої легалізації, в країнах Європейського союзу на майно фігурантів кримінального провадження НАБУ поступово накладають арешт.

Наразі публічно відомо про арешт нерухомості і автомобілів преміум-класу «учасників злочинної організації в ФДМУ» у Франції та Австрії, а також яхту Гмиріна за 5,5 мільйонів євро в Італії.

Арештовані авто та яхта Гмиріна
Арештовані авто та яхта Гмиріна

Журналісти також знайшли раніше невідомі публічно фірми в ОАЕ та Європі, записані на самого Гмиріна, наближених до нього осіб та родичів. Сам експосадовець в дубайських реєстрах вказаний у 2022 році як директор двох компаній Gmyrin Investing та Oil Gaz Trading AG, що мали ліцензії у Dubai Multi Commodities Centre – товарній біржі та зоні вільної торгівлі в ОАЕ. За допомогою реєстрів країн ЄС «Схеми» встановили, що на Володимирі Колоті в Чехії була – Kolot Family Investment, а в Австрії на дружині Колота – Altavida GmbH. У Хорватії на батьках Гмиріна – Gmyrin Family Development Brestova, у Великобританії на Колоті та його колишньому бізнес-партнерові по «Агро Газ Трейдінг» – фірма Agrogas Management LP.

«Схеми» звернулись за коментарями до Андрія Гмиріна та Володимира Колота.

У відповідь пресслужба Гмиріна зазначила, що дії його родини у сфері нерухомості «відповідають чинному законодавству, є прозорими, структурованими та такими, що реалізуються у зрозумілих правових і фінансових межах».

На запитання про ймовірне проживання в ОАЕ, зазначили: «Питання, що стосуються побуту, проживання або особистого простору родини Андрія Гмиріна, не є предметом публічних коментарів».

Що стосується іноземних компаній, пов’язаних з ім’ям Гмиріна, запевнили, що їхня діяльність «здійснюється чітко в межах закону».

Відносно справи НАБУ у пресслужбі Гмиріна повідомили: «Інформація про нібито участь Андрія Гмиріна у так званій «злочинній організації», яку було озвучено НАБУ у 2023 році, не відповідає дійсності та є юридично нікчемною. Андрій Гмирін ніколи не був ані членом, ані організатором чи співорганізатором будь-яких злочинних угруповань або організацій, а також ніколи не обіймав посад працівника, керівника чи власника у жодній з компаній, які фігурують у справі. Він не мав повноважень, не приймав управлінських чи фінансових рішень та не здійснював господарської діяльності в межах будь-якого з відповідних суб’єктів».

На момент подій, про які йдеться у справі НАБУ, зазначили у відповіді, Гмирін займався «громадською та інвестиційною діяльністю», а також викладав в одному з українських вишів.

Згадане кримінальне провадження та повідомлення про підозру представники Гмиріна сприймають як «цілеспрямоване зловживання з боку окремих представників правоохоронних органів, які діють в інтересах впливових політичних та фінансово-промислових груп». Але не уточнюють, кого саме мали на увазі. З повною відповіддю можна ознайомитись тут.

Володимир Колот, у переданому через адвоката коментарі (повна відповідь тут), зазначив, що джерела коштів для інвестицій у дубайську нерухомість «є законними, прозорими і мають задокументоване походження». Він також запевнив, що присутність для придбання житла за кордоном не є обов’язковою.

З Гмиріним, зазначено у відповіді, спілкуються «на особистому рівні, в межах звичайних родинних взаємин».

Відносно справи НАБУ Володимир Колот повідомив, що «обвинувачення мають ознаки політично вмотивованих дій і, на нашу думку, використовуються як інструмент рейдерського тиску на його бізнес та ділову репутацію». «Твердження про нібито завдану шкоду державі у вигляді «упущеної вигоди» є юридично маніпулятивними та економічно необґрунтованими», йдеться у відповіді.

Колишній голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко справу НАБУ публічно не коментував. У розслідуванні «Української правди», йшлося про те, що восени 2022-го року Сенниченка бачили з родиною у Монако.

  • Зображення 16x9

    Кирило Овсяний

    Журналіст-розслідувач проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми» з 2021 року. Почав співпрацю у 2019 році з проєкту «Схеми в регіонах». Автор розслідувань пов’язаних з викриттям корупції та воєнних злочинів.

    Фіналіст премії «MezhyhiryaFest 2022» за розслідування «Туреччина купує в Росії українське зерно з окупованих територій? «Схеми» знайшли докази», в якому на основі супутникових знімків, інформації з системи Marine Traffic та джерел в окупованому Криму показав повний шлях суден з українським зерном через Крим до портів Туреччини.

    Переможець The 2023 Planet Purpose Award у номінації Strive for Openness за серію матеріалів про масові поховання цивільних у Маріуполі, які з’явились там внаслідок повномасштабного вторгнення в Україну.

    Також є лауреатом національної премії «Честь професії 2023» в номінації «Найкраща аналітика» за участь у роботі над спільним проєктом Радіо Свобода «Мапа військових об’єктів Криму».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG