У рамках обміну полоненими 6 травня Україна передала Росії громадянина Білорусі Дмитра Ананчика з Мінська, якого взяли в полон у грудні 2024 року під час бойових дій у Луганській області. Про це білоруській службі Радіо Свобода стало відомо від українського державного проєкту «Хочу жити».
За даними проєкту, Ананчик був серед 205 російських військовополонених, яких Україна передала Росії на території Білорусі. Російська сторона передала Україні таку ж кількість українських полонених.
Зараз він, як і всі звільнені російські полонені, перебуває на території Білорусі. Згідно із заявою Міністерства оборони Росії, російських військових згодом транспортують до Росії «для лікування та реабілітації». Наразі немає точної інформації, чи Ананчика залишать на території Білорусі. Відомо, що в Мінську на нього чекають батько, брат і п’ятирічний син.
В «Хочу жити» не виключають, що російське командування може знову кинути військових, яких обміняли, у так звані «м’ячні штурми». Згідно з інформацією з української сторони, звільнені російські полонені проходитимуть «реабілітацію» у підмосковній військовій частині 27-ї окремої мотострілецької бригади, де їх спочатку допитають представники ФСБ, потім вони отримають тиждень відпочинку, після чого їх знову відправлять на фронт.
Дмитро Ананчик з Мінська, 2000 року народження, до війни працював у логістичних та будівельних компаніях. Має середню технічну освіту за спеціальністю «токар-слюсар». Як розповідав сам Ананчик під час перебування у полоні, він приїхав до Луганська на заробітки та мав повернутися до Білорусі наприкінці грудня 2024 року, але його «спіймала поліція та доставила до відділку», куди доставляли «нелегальних іммігрантів різних національностей».
За словами білоруса, його змусили підписати контракт із Збройними силами Росії, а 19 грудня захопили в полон українські війська під час виконання «першого завдання». Він служив рядовим стрільцем.
Білоруська служба наводить імена всіх білорусів, про яких відомо, що вони воювали на боці Росії та потрапили в український полон: Іван Шабунька, Сергій Мирончик, Сергій Шустов, Андрій Лопатнєв, Євген Каменков, Артур Єфремов, Михайло Шалгун і Микола Журавльов.
Родичі ще двох громадян Білорусі, які пішли воювати на боці Росії, повідомили про їхнє зникнення – це Євген Ільїн та Андрій Кулага. Ще одного білоруса, Ігоря Хасанова, якого розшукували родичі, згодом знайшли пораненим у лікарні на окупованій частині Луганської області.
У переговорах між Росією та Україною щодо обміну полоненими беруть участь депутатка Палати представників Національних зборів Білорусі Ірина Костевич та офіцер КДБ, колишній співробітник посольства Білорусі в Україні Валерій Степанович.
Після початку Курської операції Сил оборони України обміни полоненими перенесли на територію Білорусі.
Між Україною та Росією 6 травня відбувся черговий обмін за формулою 205 на 205.
Координаційний штаб уточнює, що це пʼятий обмін цього року та 64-ий від початку повномасштабного вторгнення. Загалом у рамках перемовного процесу та обмінів з березня 2022 року з полону визволили 4 757 українських громадян.
Форум