У Москві почали готувати техніку для параду 9 травня. На Красній площі можуть з’явитися вантажівки з безпілотниками «Шахед», «Орлан» та варіантами «Ланцета», якими російська армія щодня атакує міста і села України.
Інформацію про підготовку до урочистостей у Росії з нагоди 80-річчя перемоги антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, яку Путін перетворив на засіб зміцнення своєї влади, зібрав телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
У Кремлі на 9 травня чекають на візит лідерів щонайменше 20 країн. На парад мають приїхати Олександр Лукашенко, Сі Цзіньпін, президенти Бразилії, Куби, Венесуели, Буркіна-Фасо, лідери Вірменії, Азербайджану, Киргизстану, Казахстану та Таджикистану, Словаччини та Сербії.
А прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді вже відхилив офіційне запрошення щодо участі в урочистостях. У Кремлі не уточнили ані причину відмови, ані її зв’язок із загостренням конфлікту між Індією та Пакистаном.
Вони повинні закінчити війнуЗеленський
Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія дуже переживає за парад. Так він відреагував на запропоноване російським керманичем Володимиром Путіним триденне припинення вогню на 9 травня.
«Ми наполягаємо, що безумовне й повне припинення вогню має стати першим кроком. Росія повинна це зробити. Зараз вони переживають, що в них парад під питанням, і правильно переживають. Але повинні переживати, що ця війна досі триває. Вони повинні закінчити війну», – сказав Зеленський.
На ці слова українського президента у Москві відреагував речник Путіна Дмитро Пєсков.
«Зеленський робить багато різних заяв, здебільшого вони невдалі. Парад буде. І ми з вами будемо з гордістю спостерігати за цим парадом», – заявив Пєсков.
1 травня у російських ЗМІ з’явилася інформація про те, що парад перемоги у Москві може відвідати представник США. Про це повідомляє російський телеканал «Звезда» з посиланням на джерело у дипломатичних колах.
«Сполучені Штати можуть бути представлені на високому рівні. Не виключено, що йдеться про участь держсекретаря США Марка Рубіо», – йдеться в дописі у телеграмі.
Чи справді Україна може перешкодити проведенню параду в Москві – в етері телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки, прокоментував полковник СБУ, народний депутат України, секретар парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
«Москва знає, що Україна має озброєння, яке здатне дістати до Красної площі. Ми зараз говоримо не про наміри, не про удари, не про готовність України бити чи не бити, а просто їхня розвідка і вони з досвіду знають, що Україна має таке. Також і Росія має зброю, яка може бити по всій території України. Тому вони й переживають, і оголошують перемир'я, боячись того, що в них будуть лідери деяких країн, і вони розуміють наслідки, якщо Україна прийме таке рішення. Росія не має всіх можливостей для того, щоб 100% себе захистити і на лінії фронту, і в Москві. Їм доведеться або знімати все ППО і ставити навколо Москви, оголюючи своїх солдатів на полі бою, або оголювати Москву», – вважає Роман Костенко.
Паради у дитсадочках
Тим часом у деяких дитячих установах Росії вже відбулися паради до 9 травня.
Так, в одному з дитсадків Дагестану «200 маленьких захисників вітчизни, одягнені у форму різних родів військ російської армії, урочисто промарширували майданчиком», повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки Республіки. Приймала парад дитина на іграшковому автомобілі. Слідом за нею марширували діти у військовій формі, а частина їхала на бутафорських машинах, які штовхали виховательки. Командувала парадом завідувачка дитячим садком.
У Воронежі вихованці дитячого садка разом зі своїми батьками провели парад із картонними літаками та танками. Місцеві ЗМІ назвали це «наймилішим парадом».
У Кемерово ж вирішили не чекати, коли діти дорастуть до дитячого садка, і нарядили у військову форму немовлят уже в пологовому будинку. Радянські пілотки з червоною зіркою та плащ-палатки пошили самі медсестри.
А в Комсомольську-на-Амурі на виставці трофейної техніки з України загинула чотирирічна дитина. Як пишуть місцеві ЗМІ, хлопчик разом із батьком прийшов на виставку та підійшов ззаду до американського бронетранспортера. У машини раптово відчинилася відкидна рампа та вдарила хлопчика по голові. Дитина померла у машині швидкої допомоги від отриманої черепно-мозкової травми. За словами очевидців, люк бронетранспортера міг відчинитися через те, що хтось із дітей усередині БТР смикнув за важіль. За іншою версією, дверцята відчинилися самі собою.
Містами Росії традиційно їде «потяг Перемоги». Це музей на колесах, наповнений декораціями та скульптурами в костюмах часів Другої світової війни. Автори музею вважають, що фігури роблять експозицію більш проникливою, а відчуття від побаченого – гострішими.
Співачка Валерія, яка підтримала анексію Криму, засуджувала артистів, які виїхали з Росії після початку повномасштабного вторгнення, виконала пісню «С чего начинается Родина» під акомпанемент гармоніста в чорній сукні на тлі руїн. Продюсер і чоловік співачки Йосип Пригожин стверджує, що це декорації.
Не обійшлося без декорацій і на окупованих Росією територіях України.
Так, у зруйнованому Бахмуті Донецької області, де не залишилося жодної цілої будівлі, на порожніх вулицях повісили банери з привітаннями з Днем Перемоги, банери Безсмертного полку та інші плакати. Ці кадри знімав російський волонтер. Чи залишаються в знищеному місті мирні жителі, напевне невідомо.
8 і 9 травня – дві дати капітуляції нацистської Німеччини в Другій світовій війні.
У СРСР і сучасній Росії ту частину Другої світової, що розпочалася із повномасштабного пападу Гітлера на Радянський Союз, називають «Великою Вітчизняною війною».
Очільник Росії Путін, готуючи російське суспільство до війни прти України, узурпував перемогу над нацизмом. Ще з 2010 року він почав наголошувати, що Росія б і сама виграла війну проти нацистської Німеччини.
У Другій світовій війні взяла участь 61 держава світу, а це − 80 % людства. До армій країн-учасниць війни було залучено понад 110 мільйонів солдатів. Загальні втрати військових та цивільного населення під час війни за різними даними становлять від 50 до 75 мільйонів людей. З них приблизно від 8 до 10 мільйонів – українців. Це майже чверть усього тогочасного населення України.
Україна, за загальним визнанням істориків, понесла 40% усіх матеріальних втрат, якщо взяти усі втрати СРСР за 100%.
У незалежній Україні вшановують дві дати – 8 травня як День пам'яті та скорботи, 9 травня – як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.