«Жодна країна світу не експлуатувала свої енергооб'єкти під обстрілами, під прямим наведенням важкої артилерії».
«Коли МАГАТЕ, РФ, США знаходять якийсь компроміс, то це неробочий сценарій»
«Кремль хоче будь-що зберегти контроль над цим ядерним об'єктом»
Питання звільнення Запорізької атомної електростанції з-під окупації російської армії – на столі переговорів про припинення російсько-української війни. Агентство Reuters днями опублікувало текст документа, який спецпредставник президента США Стів Віткофф начебто представив на зустрічі в Парижі 17 квітня, присвяченій цьому мирному врегулюванню.
Як стверджують журналісти, з-поміж іншого, текст документа містить ідею, що Україна має повернути собі контроль над Запорізькою АЕС, але керуватиме нею США з розподілом електроенергії між обома сторонами. На це вже відреагували в РФ, висловивши своє категоричне «ні».
Тож, що могло би означати повернення Запорізької АЕС під контроль України під керівництвом США, і чому виникла така ідея, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Запорізька АЕС, архівне фото
Старший спеціаліст з ядерних питань організації Greenpeace Україна Ян Ванде Путте розповів «Новинам Приазов'я», що лише українські компанії мають достатньо досвіду, щоб контролювати ЗАЕС.
«Енергоатом» і «НКРЕП» – це регулятор. І тільки ці організації мають достатньо досвіду, мають відповідних фахівців, які можуть виконувати цю роботу. Крім того, варто зазначити, що це станція, яка містить в собі обладнання українських зразків.
Вже понад 20 років ця станція перебуває під контролем України, і тому ми можемо говорити, що обладнання, яке міститься, яке знаходиться на ЗАЕС, воно вже не є радянським. Те ж саме стосується Сполучених Штатів Америки. Тільки Україна може і має контролювати ЗАЕС. Є конкретна причина, з якої Російська Федерація захопила частину півдня України та ЗАЕС. Тому вони не збираються передавати контроль над цим в чиїсь інші руки», – каже він.
- Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що російська сторона не отримувала пропозицій Вашингтона щодо окупованої ЗАЕС. Крім того, очільник МЗС РФ відкинув саму ідею передачі станції під контроль США.
- В інтерв'ю американському мовнику CBS Лавров сказав, що якщо така пропозиція і надійде, то російська сторона пояснить, що управління Запорізької АЕС перебуває у віданні корпорації «Росатом» під наглядом персоналу МАГАТЕ. «АЕС у надійних руках», – стверджує російський міністр.
- Президент України Володимир Зеленський минулого тижня заявив, що без української команди Запорізька станція працювати не буде. Американських зусиль для цього не вистачить.
Ефективні та неефективні рішення
Якщо Запорізька АЕС і надалі перебуватиме під контролем Росії, а також МАГАТЕ і США, це не буде ефективним рішенням, вважає експерт Greenpeace Україна Ян Ванде Путте.
Ян Ванде
Не тільки ЗАЕС має бути деокупована, але також і території довкола неїЯн Ванде Путте
«Якщо ми говоримо про безпеку, то в такому разі ми маємо говорити про те, що не тільки ЗАЕС має бути деокупована, але також і території довкола неї. На початку вторгнення російські танки прямували на території в бік Запорізької атомної електростанції, ці території є також дуже важливими. Тому що на них знаходиться електрична енергомережа.
Єдиний варіант зробити цю територію безпечною – покінчити з окупацією української території, Запорізької атомної електростанції», – наголосив він.
Втім, експерт розуміє, що на даний час повна деокупація дуже примарна і далека, але це не має зупиняти зусиль і рухатися в цьому напрямку, додав він.
«Якщо ми говоримо про варіант, коли МАГАТЕ, РФ, США знаходять якийсь компроміс, то це неробочий сценарій, це неробочі можливості. Це буде лише виправдання подальшого постачання електроенергії на території РФ і продовження окупації ЗАЕС Росією. Це неприйнятно», – зауважив Ян Ванде Путте.
Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) біля міста Енергодару Запорізької області, 22 серпня 2022 року
Потужним фактором тиску на Росію у питанні Запорізької АЕС могло б стати впровадження санкцій проти компанії «Росатом», додав представник Greenpeace.
Є неприйнятним те, що і нині ЄС продовжує вести торгівлю з «Росатомом»Ян Ванде Путте
«Росатом» знаходиться в центрі всіх цих подій, «Росатом» готувався до окупації цієї електростанції до початку повномасштабної війни. Вони були в центрі цієї окупації, вони робили атаки на Запорізьку атомну електростанцію.
Тому абсолютно є неприйнятним те, що і нині ЄС продовжує вести торгівлю з «Росатомом», який не тільки порушив територіальну цілісність України, а погрожував використати можливості ЗАЕС не лише проти України, але й проти Європейського Союзу. Тож, це абсолютно неприйнятно і мають бути санкції відповідні», – підкреслив експерт.
Служба безпеки України у 2023 році повідомляла про те, що отримала докази того, що «Росатом» та його супутні компанії взяли на себе контроль над технологічними та управлінськими процесами на ЗАЕС та сприяють підключенню атомної електростанції до російської енергетичної системи.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США переконують Україну, що територіальні поступки неминучі. Чи це так?«Ні РФ, ні США не можуть керувати ЗАЕС»
Експерти МАГАТЕ, які перебувають на Запорізькій АЕС, знову чули вибухи та постріли на різній відстані від станції. Також через загрозу безпілотників фахівці відклали огляд майданчика ЗАЕС. Про це вони повідомили у пресрелізі від 24 квітня.
Голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі (посередині) на території Запорізької АЕС, 1 вересня 2022 року
Експерти зазначили, що почули гучну стрілянину біля головної адміністративної будівлі, де розташований їхній офіс. До того ж команда агентства чула вибухи та стрілянину на різних відстанях від станції майже щодня протягом попереднього тижня.
Колишній керівник експлуатаційного підрозділу Запорізької АЕС Олег Дудар розповів «Новинам Приазов’я», що енергоблоки наразі перебувають у стані холодного зупину, і це найбільш безпечний стан з усіх можливих. Втім, у випадку аварійної ситуації російські фахівці не зможуть із нею впоратися, оскільки не мають відповідної кваліфікації.
«Я був в окупації пів року і я бачив ці обстріли майже щодня. Це провокації самих росіян. Це їхній почерк. Вони залякують і тримають людей у страху, нагадують їм, хто тут «хазяїн». Україна до цих провокацій не має жодного відношення», – згадує Дудуар.
Олег Дудар
Ці самозвані оператори АЕС непритомніли й не могли дати собі радуОлег Дудар
Він вкотре наголосив, що російські представники не здатні керуватися інструкціями й регламентами на ЗАЕС.
«Тим більше не здатні керувати, якщо, не дай Боже, виникне якась аварійна ситуація. І приклади були цьому. Ці самозвані оператори АЕС непритомніли й не могли дати собі раду при якійсь найменшій події. Тому це небезпечно для світу, якщо вони будуть якось намагатися змінити цей експлуатаційний стан ядерних реакторів, ядерних енергоблоків», – зауважив він.
Американські фахівці також не зможуть керувати Запорізькою АЕС, вважає колишній працівник станції.
«Я розумію, що американцям нас немає чому навчати. Українські фахівці атомно-ядерної галузі, я вважаю, є найкращими у світі. Тому що і під час і захоплення станції, коли люди були під обстрілами, і під час окупації подальшої, вони переживали дуже складні моменти. Це були не лише психологічні впливи з боку окупанта.
Це були дуже складні експлуатаційні події. Українські й запорізькі атомники довели свій професіоналізм. Вони довели, що можуть розбиратися з будь-якими подіями. Жодна країна світу не експлуатувала свої енергооб'єкти під обстрлами, під прямим наведенням важкої артилерії», – зазначив він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 100 днів Трампа: гучні обіцянки і шалений темпКомерційний інтерес?
У тому, що Сполучені Штати Америки могли висунути ідею керування Запорізькою АЕС, є, перш за все, їхній комерційний інтерес, сказав Дудар і пояснив чому.
Територія ЗАЕС, березень 2023 року
«Запорізька станція – це ласий пиріг. Звісно, не в цьому стані, в якому вона є зараз. Якщо ж українські фахівці будуть залучені й допущені до відновлення станції, звісно має бути умова, що ні на майданчику, ні в Енергодарі не повинно бути росіян.
Тобто Україна залишається країною-оператором власних атомних станцій. Фінансисти в Америці розуміють, що станція працювала вже понад 30 років і тому всі вкладення, які були зроблені, щоб її збудувати, вона окупила і надалі йдеться лише про поточні витрати й отримання чистих прибутків. Тому це високоприбуткове підприємство і це, я думаю, там добре розуміють», – зазначив експерт.
«Абсурдна ідея»
Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар розповів «Новинам Приазов’я», що пропозиція США стосовно ЗАЕС начебто може виглядати компромісною. Але насправді вона неконструктивна і не відповідає реаліям сьогодення.
Михайло Гончар
«Ця ідея є абсурдною по природі своїй. Не може бути й мови про те, що атомна електростанція може знаходитись під чиїмось іншим контролем, окрім як офіційного оператора тієї країни, якій вона належить. Тобто України та «Енергоатому».
Одна країна захоплює в насильницький спосіб атомний актив іншої країни, присвоює собі, встановлює контроль, не експлуатує належним чином, створюючи ядерні ризики й загрози. Ситуація безпрецедентна й очевидно, що в адміністрації Трампа комусь вважалося геніальним в лапках рішенням зробити такий варіант: «ні вашим ні нашим», мовляв, третя сторона буде контролювати і розподіляти вироблену електроенергію між двома ворогуючими сторонами», – прокоментував він.
- Ще 19 березня після розмови Зеленського і Трампа речниця Білого дому повідомила, що президент США вважає передачу українських атомних електростанцій під американське управління «найкращим захистом» для них.
Ключове питання
Ключовий аспект, який не вирішений у питанні керування ЗАЕС Сполученими Штатами, це безпека станції та території навколо неї, зауважив Гончар. За його словами, на території станції та навколо неї потрібна 30-кілометрова демілітаризована зона.
«Відповідно, потрібно зробити певний периметр цієї зони. Його потрібно охороняти. Охороняти з точки зору, наявності і сухопутних підрозділів, і засобів протиповітряної оборони, причому різного: ешелонованої ППО з різними засобами, включаючи, наприклад, засоби ППО для протидії балістичним ракетам», – вважає експерт.
Російській військовий на території ЗАЕС
Без вирішення безпекових питань врегулювати ситуацію щодо ЗАЕС не вдасться нікому, каже він. Росія, зі свого боку, не зацікавлена віддавати станцію.
У Кремля своя воєнна логікаМихайло Гончар
«Чому Росія теж відкинула цю пропозицію американську? Тому що вона має свої плани на цю АЕС. Потрібно, щоб АЕС працювала, бо зараз вона їм (владі РФ) як валіза без ручки.
Але у Кремля своя воєнна логіка. Кремлю важливо за будь-що зберегти контроль над цим ядерним об'єктом, щоб потім його використати для ядерного шантажу України і Європи. Ми це вже проходили у 2022 – 2023 роках», – нагадав Гончар.
ЗАЕС, яка розташована в Енергодарі Запорізької області, була окупована в перші дні повномасштабної війни. Росія розмістила там своїх військових, тероризувала персонал, тиснула на керівництво – багато фахівців змушені були залишити Енергодар, кажуть українські представники. Її територія періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Енергодарець розповів, як у полоні на його руках «помирав закатований працівник Запорізької АЕС» ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Віддати Херсон та Запоріжжя»: Росія вимагає нових територій. Як на це реагувати на тлі заяв США про припинення війни? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 26 квітня – річниця аварії на ЧАЕС: факти, свідчення, історії