«Європейський небесний щит»: у Празі пройшла акція із закликом захистити небо над Україною

Близько 40 учасників та учасниць, серед яких були чехи та українці, приєдналися до ходи центром Праги з прапорами та гаслами на підтримку листа до прем’єр-міністра Петра Фіали щодо участі Чеської Республіки в плані «Європейський небесний щит для України»

У День Європи, 9 травня, у столиці Чехії пройшла акція із закликом надати Україні «Європейський небесний щит», передає кореспондент Радіо Свобода.

Близько 40 учасників та учасниць, серед яких були чехи та українці, приєдналися до ходи центром Праги з прапорами та гаслами на підтримку листа до прем’єр-міністра Петра Фіали щодо участі Чеської Республіки в плані «Європейський небесний щит для України». Учасники акції тримали, зокрема, вирізані з картону і помальовані в кольори чеського прапору, емблеми НАТО та ЄС щити.

«Немає кращого способу відсвяткувати День Європи, ніж підтримати тих європейців, яким доводиться стикатися з жорстокою агресією, тобто українців, і підтримати операцію «Небесний щит», – каже співорганізатор акції Томаш Пешинський.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як у Парижі посварились прихильники «Безсмертного полку»


Учасниця з Дніпра Ангеліна, яка проживає в Чехії понад п’ять років, нагадує, що питання захисту неба України «вирішується ще з початку війни і з якоїсь причини забирає занадто довго часу, щоб прийняти правильне рішення».

План «Європейський небесний щит для України», підготовлений британськими та українськими експертами, передбачає запуск операції зі 120 літаків для захисту центральної та західної України від атак крилатих ракет і безпілотників на українську інфраструктуру.

«Я прийшла на підтримку цієї акції тільки тому, що розумію, що, поки небо наше не захищене і поки триває ця війна, кожна дитина, яка живе в Україні, кожного дня, кожної хвилини піддається фізичному та моральному тиску. Я вже не кажу про жінок та літніх людей, які живуть там в незахищеному стані», – каже Олена Максименко, юристка з Одеси, яка проживає і працює в Чехії.

А Дмитро Горюк з Харкова вважає, що пропозиція в плані «Європейський небесний щит для України» оминути у захисті неба східні українські регіони є неправильною:

«Європа має захищати Україну на всій її території».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Боєприпаси для фронту: як працює «Чеська ініціатива» і чому її критикують в самій Чехії та в Україні


План підтримали 73 політики, дипломати та експерти з Європи та Північної Америки, зокрема Павел Фішер, Александр Кваснєвський, британський генерал сер Річард Ширрефф і колишній командувач армії США в Європі Бен Ходжес.

Захід організовано за ініціативи чеських організацій «Громадянський дороговказ», Pulse of Europe z.s. та «Голосу України».

За словами організаторів, лист із закликом до прем’єр-міністра підтримати план був надісланий у понеділок, 5 травня.

«Дії США не вселяють впевненості в тому, що безпека України, а отже, і всієї Європи, буде гарантована. Європейські країни прокидаються, сформована коаліція охочих, але розгортання їхніх військ обумовлене припиненням вогню. Однак, на жаль, ніщо не вказує на те, що має бути укладено справді стабільне перемир’я, коли Росія припинить атакувати територію суверенної України – не лише на лінії фронту, а й далеко на заході, проти міст, проти мирного населення», – йдеться в листі.

Його підписали 34 людини, зокрема, словацький політик та соціолон Федір Гал, чеська документалістка Ольга Соммерова та чеський співак Ярослав Гутка.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чехія допоможе тренувати пілотів F-16: що відомо?