Представники України обговорили з високопосадовцями США, Франції, Великої Британії і Німеччини можливе припнення вогню між Росією і Україною, зокрема способи тиску на РФ, щоб змусити її погодитися на 30-денне перемир’я, повідомили в Офісі президента 8 травня.
За повідомленням, напередодні керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів онлайн-зустрічі зі спецпредставниками президента США Стівеном Віткоффом і Кітом Келлогом, а також дипломатичним радником президента Франції Еммануелем Бонном, радником з питань національної безпеки прем’єр-міністра Великої Британії Джонатаном Пауеллом, радником канцлера Німеччини з питань зовнішньої політики і безпеки Гюнтером Зауттером. Також відбулися розмови з дипломатичними представниками країн Північної Європи і Балтії, Європейської ради і Європейської комісії.
З українського боку в розмовах узяли участь міністр оборони України Рустем Умєров, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква, радники керівника ОП Дарія Зарівна й Олександр Бевз.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вердикт ще не винесений. Про маневри адміністрації ТрампаГоловною темою, яка кажуть у пресслужбі президента, стало запровадження безумовного і повного припинення вогню на 30 днів, що було прийняте Україною за пропозицією США ще під час березневої зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія).
Єрмак заявив, що повне і безумовне припинення вогню має стати першим етапом і передумовою для проведення переговорів про досягнення справедливого і стійкого миру.
«Тридцятиденне припинення вогню відкрило б шлях до початку змістовних переговорів задля досягнення справедливого й тривалого миру. Якщо Москва погодиться на цю пропозицію, ми готові до діалогу за участю й підтримки США і європейських партнерів. Але якщо Кремль укотре обере ескалацію замість миру, спільна відповідь партнерів має бути рішучою. Тому Україна вітає напрацьований конгресменами на чолі з Ліндсі Ґремом законопроєкт про застосування вторинних санкцій щодо Росії», – сказав Єрмак.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Соратник Трампа заявив про широку підтримку «нищівних» санкцій проти Росії в СенатіВ останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни між Росією і Україною. Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зустрітися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни між ними після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.
Державний секретар США Марко Рубіо заявив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною має бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається визначити, чи варто продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».
Президент Трамп, коментуючи оголошене Путіним триденне припинення вогню, заявив 5 травня, що це «звучить не так багато, але це багато, якщо ви знаєте, з чого ми почали».
7 травня віцепрезидент США Джей Ді Венс закликав до прямих переговорів між Україною і Росією, заявивши, що угода про припинення війни може бути недосяжною без таких контактів.
У коментарях 7 травня Венс сказав, що Росія «забагато вимагає», але також запропонував Україні не зациклюватися на ідеї 30-денного припинення вогню. Він сказав, що «прірва (між позиціями України і РФ – ред.) широка», але він «досить оптимістично налаштований» щодо шансів на припинення війни.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Венс заявив, що Путін «забагато вимагає», і закликав до прямих переговорів України і РФ