«Дорогою смерті» для автомобілів зробили російські ударні дрони ділянку траси «Краматорськ – Добропілля». Зауважмо: небезпека починається майже за 18 км від околиць Краматорська. Відстань до фронту звідси становить майже 30 км, що перевищує досяжність для fpv-дронів.
Чим важлива ця траса для постачання півночі Донеччини і як до неї дісталися російські БПЛА? Розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Палаючі вантажівки та легковики на узбіччях колись безпечної траси з Краматорська на Добропілля. Від кінця квітня день від дня таких кадрів у соціальних мережах – все більше. Це наслідки атак російських дронів.
Офіційно про небезпеку повідомили 21 квітня.
«Рух по трасі Добропілля-Краматорськ тимчасово обмежений через дронові атаки на село Андріївка», – попередили у Олександрівській селищній військовій адміністрації.
Обрізають Добропілля?
Траса Т0514 наразі з’єднує адміністративний центр Донеччини – місто Краматорськ – із Добропіллям.
Від початку активних бойових дій біля Покровська Добропілля стало останнім великим містом на шляху з Донецької до Дніпропетровської області.
Також Добропілля поєднане трасою Т0515 із Покровськом.
Війська РФ постійно завдають ударів по цивільній інфраструктурі цього містечка з використанням різних типів озброєнь: РСЗВ, керованих авіабомб, «шахедів» та іншого.
Наслідки російського обстрілу Добропілля у ніч на 8 березня 2025 року: 11 загиблих, 30 поранених
2 травня повідомили про небезпеку на дорозі Т0515 до Покровська.
«Інформуємо вас, що останнім часом спостерігається активність ворожих безпілотних літальних апаратів (БПЛА) у районі автошляху Т0515 на ділянці Добропілля-Білицьке», – зазначили у Добропільській міській військовій адміністрації.
А 4 травня Євген Ткачов, начальник гуманітарного центру гуманітарної місії «Проліска» у Донецькій області, опублікував відео з палаючою вантажівкою, яку уразив російський дрон на цій трасі неподалік від Добропілля.
Цю вантажівку російський FPV-дрон уразив на трасі «Добропілля – Покровськ» за декілька кілометрів від Добропілля
Таким чином дронові атаки на ці дороги свідчать про наміри російських військ порушити, у першу чергу, гуманітарне постачання:
- Із Дніпропетровщини на Донеччину через Добропілля трасою Т0514;
- Із Добропілля до містечок Білицьке, Родинське та Покровськ на трасі Т0515.
Чим атакують
Російські війська можуть бити по трасі між Краматорськом і Добропіллям або FPV-дронами, запущеними з «дрона-матки»; або БпЛА літакового типу «Молния» (зазвичай його озброюють протитанковою міною) з дальністю польоту понад 30 км; чи ж новим БпЛА «Тювик» зі штучним інтелектом та з дальністю польоту більш ніж 30 км. Такі версії озвучив журналіст Андрій Цаплієнко.
Про версію з «дроном-маткою» говорить і Євген Гнаток – колишній військовий, розробник наземних безпілотних систем. Він став очевидцем дронової атаки на трасі.
«На секунду: це 20 км від фронту і до 35 км від зони старту FPV, тож тут або з «БпЛА-свиноматок» скидають, або на подвійних батках (батареях – ред.) летять, один з FPV цілим знайшли поруч в полі, там була подвійна батка. FPV летіли на 2,2-2,4 гГц керування та 3,3 гГц відео, РЕБів на ці частоти загалом мало», – наголосив Гнаток.
Джерела Донбас.Реалії серед українських військових також говорять про «дрон-матку», що скидає FPV-дрони після виявлення рухомої цілі. Вони стверджують, що висота перебування такої «матки» наразі недосяжна для наявних у небезпечній зоні систем ППО.
Що це за «матка»
«Дрон-матка» – це аграрний дрон великої вантажопідйомності, який несе на собі в середньому 4 звичайних FPV-дрона, пояснив у ефірі Радіо Донбас Реалії «Омар», командир взводу роти протитанкових ракетних комплексів 93-ї ОМБр «Холодний Яр».
Війська РФ використовують «підлу тактику«» з такими дронами, каже «Омар».
«У випадку з «маткою» FPV-дрони оснащені досить серйозною бойовою частиною, а батарея розрахована на дальність польоту 15 км. «Матка», коли відпускає у нашому тилу дрони, працює як ретранслятор сигналу і передає його від позицій російських військ до самого FPV-дрона, що працює в тилу. Вони виїжджають на вільне полювання: просто вилітають на трасу і намагаються уразити будь-що, що рухається трасою», – зазначив «Омар».
Як боротися з «дроном-маткою»
«Протидіємо своїми засобами FPV, котрі баражують небом і вишукують такі «дрони-матки», розвідувальні дрони, та збиваємо їх. Використовуємо засоби ППО, котрі виявляють їх завчасно», – так протидіють дроновій загрозі бійці 23-ї ОМБр. А ще обладнують поблизу фронту тунелі з сіток, поділився досвідом Віталій Тараненко, командир взводу розвідки та коригування ударних БпЛА 23-ї ОМБр.
«Інженерні служби виставляють стовпи та натягують сітки. Але це одноразовий захід, бо після влучання FPV група виїжджає та ремонтує цю сітку», – пояснив військовий і додав, що найефективніший спосіб боротьби з БпЛА – це фізичне знищення екіпажів.
До речі, українські військові вже неодноразово говорили про те, що дороги на Донеччині потрібно затягувати сітками для захисту від атак російських дронів.
«Омар» додає: протидіяти російським дронам на трасі допоможе обладнання дедалі більшої кількості автомобілів засобами РЕБ.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС .РЕАЛІЇ:
Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.