Доступність посилання

Російський наступ у Сумській області України: що відомо і які загрози


Російська армія захопила чотири населені пункти Сумської області України, повідомив очільник області Олег Григоров. Жителі цих сіл, за його словами, були евакуйовані заздалегідь, загрози цивільному населенню немає, інформує телеканал «Настоящее время» (створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки).

«Противник продовжує спроби просування з метою створення так званої «буферної зони». Бойові дії тривають на околицях села Водолаги та поблизу Володимирівки, Біловодів, Костянтинівки та Кіндратівки Хотінської громади, а також на околицях Локні Юнаківської громади», – написав Григоров.

Згідно з картою проєкту DeepState станом на 27 травня, захоплені села Новеньке, Басівка, Веселівка та Журавка. Крім того, як пише американський Інститут вивчення війни, російська армія перекинула на Сумщину сили з Донецької. Зокрема, туди могли перемістити полк та бригаду, що наступали на Часів Яр.

Захоплені села в Сумській області
Захоплені села в Сумській області

Про створення «буферної зони» вздовж кордону Росії та України російський керманич Володимир Путін оголосив під час наради з урядом минулого тижня. При цьому російські війська розпочали наступальні дії на півночі Сумської області ще у березні, зараз вони активізувалися.

  • Які цілі цього просування російських військових?
  • Чи під загрозою вся Сумська область чи якісь її частини?

Про це в ефірі телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки) ми запитали військового аналітика Яна Матвєєва.

Военный аналитик Ян Матвеев – о передвижениях российской армии в Сумской области
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00

«Судячи з усього, [мета в тому, щоб] створити досить серйозний плацдарм у Сумській області та спробувати, можливо, просунутися до самого міста Суми, – розмірковує співрозмовник. – Але там є кілька досить серйозних перешкод абсолютно звичайного географічного характеру.

Там є великий лісовий масив, наприклад, кілька невеликих водоймищ, вузькі місця, мало доріг саме в тому місці, де зараз наступає російська армія. Можливо, вони якраз перекидають силу, щоб розгорнути ширшим фронтом наступ. Це буде довго, звичайно, важко, з великими втратами, але вони можуть спробувати наступати до Сум. Або вони спробують зараз обмежитися захопленням деякого плацдарму, вийдуть до Юнаківки або трохи далі, якраз дійдуть найскладніших місць і далі не рухатимуться».

Аналітик вважає, що після цього російська армія може заявити, «що ось вона, та сама «буферна зона», про яку говорив Путін, – і на цьому все закінчиться».

Кореспондент телеканалу «Настоящее время» побував в Сумах. Від зони бойових дій до міста – близько тридцяти кілометрів. Деякі з жителів, з якими поговорив журналіст, зізнаються, що вже зібрали речі та готові до евакуації, більшість містян продовжують звичайне життя, яке порушують нічні обстріли.

«Вони вже наступають три з половиною роки, ми до всього звикли», – зізналася одна із жительок.

Суми під час повномасштабної війни в Україні постійно зазнають російських обстрілів: атак безпілотників та ракетних ударів. У ніч на 21 травня удари безпілотників спричинили у місті пожежі, 14 травня по місту били двічі, 6 травня під час ракетного удару загинула дитина. Однією з найбільш смертоносних атак став ракетний удар російської армії по Сумах 13 квітня, коли напередодні християнського свята Великодня загинули 35 людей та постраждали понад сотня містян.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG