На Донеччині в Новоекономічному через атаку РФ загинули три людини – прокуратура
Через російську атаку у Новоекономічному на Донеччині загинули три людини – розпочато розслідування, повідомила у телеграмі обласна прокуратура.
За даними слідства, 28 квітня о 04:00 ранку війська РФ вдарили по приватному сектору селища Новоекономічне Покровського району – результаті обстрілу загинуло подружжя віком 76 та 78 років, також травми, несумісні з життям, дістав 47-річний місцевий житель – під час атаки цивільні перебували у своїх домівках.
Тип озброєння встановлюється.
Правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом воєнного злочину (ч. 2 ст. 438 КК України).
Вранці голова Донецької ОВА Вадим Філашкін повідомляв, що у Новоекономічному загинули дві людини. Також зруйновано адмінбудівлю, пошкоджені сім приватних будинків.
У лікарні помер поранений 24 квітня в Києві чоловік, число загиблих зросло до 13 – КМВА
Число загиблих унаслідок здійсненої вночі 24 квітня російської ракетної атаки по Києву зросло до 13, повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
«Щойно в лікарні від отриманих опіків унаслідок ворожої атаки 24 квітня помер 45-річний чоловік. У нього залишилася неповнолітня донька та прийомний 6-річний онук. Їхній будинок повністю зруйновано», – написав чиновник.
Трамп про Путіна: «Я хочу, щоб він перестав стріляти та підписав угоду»
Президент США Дональд Трамп знову закликав російського президента Володимира Путіна продемонструвати відданість миру та зупинити бойові дії в Україні. Про це він заявив увечері у неділю.
«Я хочу, щоб він припинив стріляти, сів і підписав угоду», – сказав Трамп у розмові з журналістами.
За його словами, у найближчі два тижні він може дійти висновку про те, чи справді Путін хоче миру чи ні. Він зазначив, що США мають у запасі заходи, які могли б бути застосовані у разі, якщо Росія не захоче миру.
Трамп позитивно оцінив нещодавню зустріч із президентом України Володимиром Зеленським у Римі.
Повітряні сили ЗСУ повідомили про втрату Су-27, пілот катапультувався
Повітряні сили ЗСУ повідомили про втрату 28 квітня українського винищувача Су-27, пілот катапультувався.
«Уранці 28 квітня 2025 року під час виконання комплексного бойового завдання з авіаційної підтримки військ та відбиття повітряного нападу ворожих ударних БпЛА був втрачений винищувач Су-27 Повітряних Сил», – йдеться у повідомленні.
Причини інциденту з’ясовує спеціально створена комісія.
У ЗСУ додають, що пілот успішно катапультувався, пошуково-рятувальна команда своєчасно прибула на місце приземлення, льотчика доставлено до медичного закладу для проведення діагностики. Його життю та здоров’ю нічого не загрожує, стан стабільний.
На початку квітня під час виконання бойового завдання на літаку F-16 загинув 26-річний пілот Павло Іванов. Пізніше Командування Повітряних сил повідомило, що військовому льотчику Павлу Іванову посмертно присвоїли звання Герой України.
Командира «самооборони Криму» з Гурзуфа судитимуть за держзраду – прокуратура АРК
В Україні судитимуть командира незаконного збройного формування «самооборона Криму», повідомляє 28 квітня проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії з посиланням на прокуратуру Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
За повідомленням, підозрюваний створив незаконне збройне формування в Гурзуфі в лютому 2014 року.
«У березні 2014 року обвинувачений разом із підлеглими бійцями та іншими «самооборонцями», маючи при собі вогнепальну зброю, брав участь у захопленні 10-ї Сакської морської авіаційної бригади (військова частина А1100) ЗСУ, розташованої в селищі Новофедорівка. Крім того, 16 березня 2014 року «командир» здійснював охорону виборчих дільниць та забезпечував проведення «референдуму» з питання про входження території півострова до складу РФ», – ідеться у повідомленні.
Фігуранту загрожує до 15 років позбавлення волі.
У Кремлі заявили, що Москва чекає від Києва сигналу про переговори
Речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що Москва чекає від Києва сигналу про переговори, повідомляють російські медіа.
«Від Києва принаймні. Київ має вжити якихось дій у цьому зв'язку. У них є юридична заборона на це (переговори - ред). Але поки що ми не бачимо жодних дій», – сказав він, відповідаючи на запитання від кого Москва чекає сигналу про мирні переговори.
Останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни. Нинішній президент США Дональд Трамп ще до своєї інавгурації у січні стверджував, що може зупинити вторгнення Росії в Україну за 24 години.
Державний секретар США Марко Рубіо заявив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною має бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається визначити, чи варто продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.
Читайте також: «Складно уявити Путіна і Зеленського у одній кімнаті»: переговори будуть, попри рішення РНБО?
У жовтні 2022 року президент України Володимир Зеленський увів в дію указ РНБО щодо заборони переговорів з російським президентом Володимиром Путіним. Пізніше у січні 20225 Зеленський казав, що подальші контакти можуть бути в різних форматах, а вони залежать від того, яким буде план щодо закінчення війни.
Раніше президент Росії Володимир Путін заявляв, що не готовий підписувати мирний договір із Зеленським, якого він знову назвав «нелегітимним».
Лавров назвав умовою для миру в Україні визнання російськими шести регіонів
Умовою мирного врегулювання є міжнародне визнання Криму, Севастополя, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей російськими, заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв’ю бразильській газеті O Globo.
«Імперативом є міжнародне визнання російської належності Криму, Севастополя, «ДНР», «ЛНР», Херсонщини та Запоріжжя. Усі зобов’язання Києва мають бути юридично закріплені, мати механізми забезпечення та мати безстроковий характер», – наголосив Лавров (цитата за російським МЗС).
На думку очільника російського зовнішньополітичного відомства, на порядку денному стоять «завдання демілітаризації та денацифікації України, скасування санкцій, судових позовів та ордерів на арешт, повернення заморожених на Заході російських активів».
Який план Європи щодо мирних переговорів між Україною та Росією?
Протягом минулого тижня європейські країни, переважно представлені Францією, Німеччиною та Великою Британією, намагалися активно долучитися до переговорів між США, Україною та Росією. 17 квітня у Парижі відбулися кілька зустрічей на високому рівні, а ще одна – у Лондоні 23 квітня, попри те, що американські димпломати вирішили знизити її рівень. 26 квітня президент США Дональд Трамп зустрівся з українським лідером Володимиром Зеленським, коли вони вони обоє відвідували церемонію похорону папи Римського Франциска у Ватикані.
Після розмов із кількома європейськими дипломатами, обізнаними з ситуації, Радіо Свобода стало зрозуміло, що у відповідь формується певний план дій.
Далі читайте тут
Янукович і Кобзар отримали вироки за незаконне переправлення через кордон – суд
Подільський районний суд Києва засудив колишнього президента України Віктора Януковича та колишнього заступника начальника Управління державної охорони України Костянтина Кобзаря до 15 і 10 років позбавлення волі відповідно, повідомив 28 квітня Офіс генпрокурора.
Янукович визнаний винним в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України та підбурювання до дезертирства (ч. 2 ст. 332, ч. 4 ст. 27 ч. 2 ст. 408 КК України); Кобзар – в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України та дезертирство (ч. 2 ст. 332, ч. 2 ст. 408 КК України).
Одразу декілька бригад тримають фронт на Покровському напрямку, не допускаючи оточення чи ба більше захоплення міста. Майже безпечний ще рік тому Покровськ зараз – поступово руйнується вогнем російської артилерії та ракет. Тут досі живе понад дві тисячі осіб. Одна з бригад, що боронить місто, – 68-а окрема єгерська імені Олекси Довбуша. Журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» провели добу разом з бійцями роти ударних безпілотників «Шершні Довбуша», на озброєнні яких, в тому числі вже є FPV-дрони на оптоволокні. Раніше такі пристрої використовували тільки російські військові.
Дивіться фото тут
Путін подякував армії КНДР за «розгром українських бойовиків» на Курщині
Президент Росії Володимир Путін виступив 28 квітня з заявою, в якій подякував підрозділам Корейської народної армії за участь у «розгромі угруповання українських бойовиків, яка вторглася в Курську область».
«Корейські друзі діяли, виходячи з почуття солідарності, справедливості та справжньої товариськості. Високо це цінуємо та щиро вдячні особисто Голові Державних справ товаришу Кім Чен Ину, всьому керівництву та народу КНДР», – ідеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті Кремля.
Херсон під обстрілами вже тиждень без керівника. Хто серед кандидатів?
Російські окупанти продовжують атакувати Херсон. У минулі вихідні авіація РФ завдала чергового удару по місту, пошкодивши будинки, заклади освіти, лікарню, також є постраждалі люди.
Понад тиждень тому президент України Володимир Зеленський звільнив Романа Мрочка з посади начальника Херсонської міської військової адміністрації. Місто досі перебуває без очільника.
Разом з цим 16 квітня він створив низку сільських і міських військових адміністрацій на Донеччині. Зокрема, в Маріуполі та населених пунктах Маріупольського району.
Якими є причини рішень президента та що кажуть експерти про можливих очільників адміністрацій у Херсоні та Маріуполі, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
«Створили групу швидкого реагування на обстріли, поновили парк комунальної техніки, запровадили безплатний проїзд в електротранспорті». Такі здобутки серед інших назвав тепер вже колишній начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.
Він опублікував допис в телеграм-каналі після того, як президент Володимир Зеленський підписав розпорядження про його звільнення з посади. Мрочко був начальником Херсонської МВА з березня 2023 року. До його призначення цю посаду обіймала Галина Лугова, яка була секретаркою міськради.
Далі читайте тут
За добу на Донеччині загинули п’ятеро цивільних, поранені ще шестеро – ОВА
Унаслідок російських обстрілів у Донецькій області за минулу добу загинули п’ятеро цивільних, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
«За 27 квітня росіяни вбили п’ятьох жителів Донеччини: трьох у Костянтинівці і двох у Новоекономічному. Ще шість людей в області за добу дістали поранення», – вказав чиновник.
На фронті відбулося 168 боїв за добу 27 квітня – Генштаб ЗСУ
Упродовж доби 27 квітня на фронті зафіксовано 168 боєзіткнень, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«Учора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах 83 авіаудари, скинувши 165 КАБ. Крім цього, здійснив 5089 обстрілів, зокрема 88 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 2337 дронів-камікадзе… За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили два райони зосередження особового складу, чотири пункти управління та три артилерійські системи противника», – вказано в ранковому зведенні.
Понад третина боїв зафіксована на Покровському напрямку в Донецькій області.
«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 64 штурмові дії агресора неподалік населених пунктів Єлизаветівка, Лисівка, Котлине, Удачне, Новосергіївка, Котлярівка, Стара Миколаївка, Нова Полтавка, Троїцьке Новоолександрівка, Новопавлівка, Богданівка, Андріївка, Багатир, Надіївка та в напрямку Олексіївки, Покровська, Малинівки», – інформують українські військові.
Бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
«Сили оборони України продовжують стримувати загарбників на Курському напрямку. Так, минулої доби ворог завдав сім авіаударів, скинувши при цьому 13 КАБ, здійснив 302 обстріли, з яких дев’ять – із РСЗВ. Українські захисники зупинили 23 штурмові дії загарбників», – ідеться в ранковому зведенні.
Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.
«15 хвилин історії». Зустріч Зеленського і Трампа в Римі в контексті переговорів про мир
У соборі Святого Петра у Римі 26 квітня відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з президентом США Дональдом Трампом.
Ця зустріч тривала недовго – 15 хвилин. Що стоїть за нею та який контекст цих переговорів, які український президент вже назвав «історичними»?
«Хороша зустріч. Один на один встигли обговорити багато. Сподіваємось на результат з усіх речей, які прозвучали. Захист життів наших людей. Повне й безумовне припинення вогню. Надійний і тривалий мир, який убезпечить від повторення війни. Дуже символічна зустріч, яка має потенціал стати історичною, якщо досягнемо спільних результатів», – написав Зеленський у телеграмі, подякувавши Трампу.
У Білому домі також оцінили цю зустріч як «дуже продуктивну». Читайте про це за лінком
Все читайте тут
Трамп заявив, що Зеленський готовий віддати Крим Росії у межах мирної угоди
Президент США Дональд Трамп заявив 27 квітня, що, на його думку, президент України Володимир Зеленський готовий поступитися Кримом Росії в межах угоди про припинення вогню в російсько-українській війні.
«О, я думаю, що так», – сказав Трамп журналістам у Бедмінстері, штат Нью-Джерсі, коли його запитали, чи вважає він, що Зеленський готовий «віддати» Крим, попри те, що президент України неодноразово заявляв, що ніколи цього не зробить.
Трамп додав, що під час переговорів у Ватикані вони з українським лідером «коротко» обговорили долю півострова, який Москва окупувала в 2014 році.
78-річний президент США, який перед інавгурацією стверджував, що може зупинити вторгнення Росії в Україну за 24 години, вдається до зусиль для зупинки бойових дій у повномасштабній війні.
Вашингтон офіційно не розкривав подробиць свого мирного плану, але, за даними Reuters, запропонував заморозити лінію фронту та визнати російський контроль над Кримом в обмін на припинення бойових дій.
Росія стверджує, що анексувала чотири східні та південні території охопленої війною України з моменту свого повномасштабного вторгнення три роки тому – попри те, що не має повного військового контролю в жодній із цих областей.
Москва контролює близько 20% території України, включно з окупованим ще в 2014 році Кримом.
Генштаб ЗСУ: Росія втратила за добу 1160 військових та понад 30 артсистем
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 949 800 своїх військових, зокрема 1160 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 28 квітня наводить український Генштаб.
Серед інших втрат РФ командування ЗСУ назвало такі:
- танків – 10 723 (+4 одиниці за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 22 338 (+13)
- артилерійських систем – 27 038 (+31)
- РСЗВ – 1 373
- засобів ППО – 1 145
- літаків – 370
- гелікоптерів – 335
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 34 083 (+72)
- крилатих ракет – 3 196
- кораблів/катерів – 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 46 292 (+105)
- спеціальної техніки – 3 860
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.
Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
«Від моменту вторгнення в Україну Росія, ймовірно, загалом зазнала приблизно 875 000 жертв. Середньодобові втрати росіян протягом лютого 2025 року становили 1255 осіб, згідно з даними Генштабу України, що є найнижчим середньодобовим показником із серпня 2024 року», – йдеться в повідомленні.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
«Перше завдання – підпалити музей Бандери»: як колишній «азовець» працював на Росію
Участь в проукраїнських мітингах у Криму, 7 років служби в полку «Азов», участь у війні на Донбасі на боці України, а потім робота на російські спецслужби і диверсії в українському тилу. Це все про одну людину, яку затримала контррозвідка СБУ за підозрою у державній зраді. Проєкт Радіо Свобода «Донбас Реалії» ексклюзивно розповідає історію двох громадян України, які добровільно вирішили працювати на Росію.
КНДР офіційно підтвердила участь своїх збройних сил у війні проти України
Центральна військова комісія Трудової партії Кореї підтвердила участь армійських підрозділів КНДР у бойових діях проти українських військових на території Курської області Росії.
«Підрозділи наших збройних сил, які брали участь в операції зі звільнення Курської області за наказом голови КНДР… зробили важливий внесок у звільнення території Російської Федерації від українських сил», – ідеться в повідомленні, поширеному офіційною інформагенцією KCNA.
За цим повідомленням, північнокорейські військові вирушили на війну згідно з підписаним у червні 2024 року року договором про взаємну оборону між РФ та КНДР.
Північна Корея стверджує, що її військові брали участь у бойових діях лише на території Росії, і це «повністю відповідає положенням Статуту ООН та інших міжнародних договорів».
Невдовзі у Пхеньяні встановлять пам’ятник із нагоди участі північнокорейських солдатів у війні на боці Росії.
Росія наростила військові витрати до 149 млрд доларів і збільшила розрив із Україною – SIPRI
Військові витрати Росії в 2024 році сгнули приблизно 149 мільярдів доларів, це на 38% більше, ніж у 2023 році, і вдвічі більше, ніж у 2015 році, йдеться в щорічному звіті Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).
Загальні військові витрати України зросли на 2,9% до 64,7 мільярда доларів, що еквівалентно 43% витрат Росії. У 2024 році на Україну припало найбільше військове навантаження з усіх країн, яке становила 34% ВВП, пишуть дослідники.
«Росія знову значно збільшила свої військові витрати, збільшивши розрив у витратах з Україною. Зараз Україна спрямовує всі свої податкові надходження на військові. В умовах такого обмеженого фінансового простору Україні буде важко продовжувати збільшувати свої військові витрати», – сказав старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Дієго Лопес да Сілва.
Загалом у світі військові витрати у 2024 році сягнули 2,718 трильйона доларів, це на 9,4% більше порівняно з 2023 роком і стало найстрімкішим річним зростанням щонайменше від часу завершення Холодної війни.