Доступність посилання

«Потрібен плацдарм для наступу на Запоріжжя»: російські війська намагаються прорватися на півдні


Російські сили ведуть обстріл українських позицій у Запорізькій області
Російські сили ведуть обстріл українських позицій у Запорізькій області

«Ми давно втратили будь-яку довіру до окупантів».

«Люди зневірились в можливостях домовитися і чекають дієвих кроків від ЗСУ».

«Це можливість здійснення якихось ротацій на фронті. Більш нічого за цим не стояло».

Президент Росії Володимир Путін наприкінці квітня оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» у Другій світовій війні – з 8 до 10 травня. Російська сторона наголошувала, що на цей період «зупиняються усі бойові дії».

Втім, у перший же день так званого перемир'я загарбники продовжили штурмувати позиції українських військових, повідомляли Сили оборони півдня. Так само тривали обстріли прифронтових територій.

  • Що насправді відбувалося на півдні під час триденного перемир'я, оголошеного Москвою до 9 травня?
  • Які атаки вщухли, а які активізувалися?
  • Навіщо Росія оголошувала перемир'я, якого не дотрималася, і якого ефекту досягла?

Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

За даними Сил оборони півдня, лише упродовж 9 травня в їхньому регіоні зафіксували 225 російських обстрілів з використанням майже 900 боєприпасів. Від ударів FPV-дронів потерпали прифронтові населені пункти Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей.

Станом на ранок 10 травня російські військові не зменшували кількості штурмових дій. Бої тривали поблизу Новосілки, а також біля Степового під Оріховим.

Крім того, агресор активізувався на Придніпровському напрямку. Там вони 6 разів намагалися просунутися поблизу Антонівських залізничного й автомобільного мостів, а також в південній частині острівної зони Дніпра.

Зруйнований Антонівський міст поблизу Херсону, листопад 2022 року
Зруйнований Антонівський міст поблизу Херсону, листопад 2022 року

Начальник Херсонської районної військової адміністрації Михайло Линецький розповів «Новинам Приазов'я», що загальна кількість обстрілів у період так званого перемир'я трохи зменшилася. Однак воно не принесло значного полегшення безпекової ситуації у деокупованих громадах району.

За його словами, зокрема, 9 травня від російських обстрілів потерпала прибережна місцевість району.

«Застосовувались і артилерійські засоби ураження, і міномети, і обстріли з танків були, і як зазвичай висока активність ворожих дронів – вона не зменшувалась цими днями. На превеликий жаль, маємо трагічні випадки загиблих з-поміж цивільних людей і поранених», – повідомив посадовець.

«Удари по енергообʼєктах»

Російські військові не припиняють полювати саме на цивільних, розповідає Линецький. Він переконаний, що мета загарбників – зробити прибережні вулиці громади «випаленою, мертвою територією».

Наслідки російського обстрілу у Херсоні, 14 березня 2025 року
Наслідки російського обстрілу у Херсоні, 14 березня 2025 року

«Днями цілеспрямовано били в об'єкти енергетики. Нещодавно вдалося поновити електропостачання в Корабельному районі обласного центру. Саме в дні «перемир'я» ворог завдав ударів по лініях електропередач і трансформаторних підстанцій.

Частина адміністративного центру громади і ще низка населених пунктів знову опинилися без електропостачання. Енергетики готові стати негайно до відновлювальних робіт, але через активність ворожих дронів є ризик для життя і здоров'я», – зауважив посадовець.

Тільки Сили оборони України можуть назавжди змусити замовчати ворожу техніку
Михайло Линецький

Місцеві жителі переважно не довіряють російським заявам про перемир'я і зважають на те, що Росія його зазвичай не дотримується, додав Линецький.

«Ми давно втратили будь-яку довіру до окупантів, всі слова – не більше ніж інформаційний шум. Люди зневірились в можливостях домовитися і чекають дієвих кроків від ЗСУ. Тільки Сили оборони України можуть назавжди змусити замовчати ворожу техніку і ворожі засоби ураження.

Місцеве населення, і в першу чергу комунальники, рятувальники, лікарі, поліцейські, всі були готові до всіх викликів і загроз», – зазначив він.

«860 обстрілів за три дні»

Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко розповів, що кожного дня у період так званого перемир'я російські військові сотні разів обстрілювали регіон.

Наслідки російської атаки на Запоріжжя, 2 травня 2025 року
Наслідки російської атаки на Запоріжжя, 2 травня 2025 року
Потерпали, звичайно, що і прифронтові населені пункти
Олександр Коваленко

«8 травня – 220 обстрілів, 9 травня – 280, 10 травня – понад 360 разів обстрілювали. Загалом протягом цих трьох днів ми маємо понад 860 обстрілів, які здійснювали з різних видів озброєння – це, і авіація, і БПЛА, і реактивні системи залпового вогню, і артилерія.

Потерпали звичайно що і прифронтові населені пункти, такі як Кам'янське, Гуляйполе, Оріхів, і населені пункти, які перебувають у 20-кілометровій зоні від лінії ведення активних бойових дій. Зокрема, це Малокатеринівка, Біленьке, Приморське», – повідомив він.

За словами речника, під час так званого перемир'я загинула одна цивільна людина і троє дістали поранення внаслідок атак російських дронів.

Влада Запорізької області не мала очікувань з приводу того, що Росія справді припинить бойові дії на час «перемир'я», додав речник.

Наслідки російської атаки на Запоріжжя. 2 травня 2025 року
Наслідки російської атаки на Запоріжжя. 2 травня 2025 року

«Звичайно, ми розуміємо, що це фарс, це фікція, це спроба зіграти в медійному просторі на власну аудиторію. Це можливість здійснення якихось ротацій на фронті. Більш нічого за цим не стояло. Тобто щирого бажання припинити обстріли в них не було і немає. Ми розуміємо, які реалії. Вони хочуть продовжувати воювати, хочуть продовжувати знищувати українців, Україну і далі руйнувати все, що бачать на своєму шляху», – додав Коваленко.

Без тиші на півдні

Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин розповів «Новинам Приазов’я», що під час так званого перемир'я російські військові не припиняли спроб просунутися до позицій української армії. Обстріли також не вщухали. Єдина зброя, яку не застосовували загарбники – це авіаційні бомби.

Владислав Волошин
Владислав Волошин
Противник проводив розвідку, завдавав ударів і обстрілів
Владислав Волошин

«Не завдавали ударів керованими авіаційними бомбами і некерованими ракетами лише три дні. Все решта, всі найменування озброєння, яке є, застосовувалось. Крім того, противник дещо навіть збільшив кількість своїх штурмових дій на декількох напрямках. В першу чергу це стосується Новопавлівського напрямку, на якому щодня відбувалося понад два десятки, а то і два з половиною десятки штурмових дій.

Крім того, дещо активізувався противник і на Херсонському чи Придніпровському напрямку. Тобто говорити, що було перемир'я, я б не поспішав, тому що противник проводив розвідку, завдавав ударів і обстрілів. Тиші у нас на півдні не було», – наголосив він.

Російська армія активно намагається взяти під контроль острови у Дніпрі, проте в неї нічого не виходить, каже речник. Ця зона залишається під контролем Сил оборони України.

Українські військові пливуть на човнах по Дніпрі на передовій поблизу Херсону, 11 червня 2023 року
Українські військові пливуть на човнах по Дніпрі на передовій поблизу Херсону, 11 червня 2023 року

«Вони намагаються захопити якісь свої плацдарми й з них продовжувати далі форсування і просування в цій острівній зоні. Кінцевим результатом є намагання висадитися десь на правому березі. Тому що саме в тому районі гирло Дніпра – це декілька проток і декілька островів.

Це не просто здійснити – переправу через Дніпро.Необхідно декілька разів здійснювати подібні форсування через одну протоку, іншу протоку, з острова на острів. Сили оборони України присікають подібні спроби», – запевнив він.

Запоріжжя: «намагаються прорвати лінію оборони»

На Запорізькому напрямку ситуація непроста, розповів Волошин. Російські військові намагаються просунутися до кордонів Дніпропетровської, Донецької і Запорізької областей. Крім того, загарбники хочуть прорвати українську лінію оборони на Оріхівському напрямку.

Стела на в'їзді до містечка Оріхів
Стела на в'їзді до містечка Оріхів
Хочуть перерізати логістичні шляхи, які ведуть на Оріхів і на Гуляйполе
Владислав Волошин

«Інколи застосовують бронетехніку, застосовують у цих штурмах велику кількість мотоциклетної техніки. Втрати там щодня до 150-200 осіб особового складу, десятки одиниць озброєння і бойової техніки. Попри ці всі втрати, противник продовжує намагатися штурмувати», – зазначив він.

На Оріхівському напрямку агресор хоче вийти на плацдарм, з якого йому буде зручно здійснювати вогневий вплив на передмістя Запоріжжя, каже Волошин.

«На східні й південні околиці обласного центру, а також тримати під вогневим контролем логістичні шляхи, які йдуть із Запоріжжя на схід. Хочуть перерізати ці логістичні шляхи, які ведуть на Оріхів і на Гуляйполе», – пояснив речник.

Волошин зауважив, що ділянка лінії бойового з'єднання біля Малих Щербаків, Лобкового, Степового та Щербаків, куди рвуться російські війська, потрібна їм для того, щоб зі сходу відрізати населений пункт Кам'янське, з якого йде автомобільна траса Сімферополь – Харків. Саме цією трасою армія РФ намагатиметься увійти в Запоріжжя з півдня, додав речник.

«Нагадати про себе Трампу»

Чому ж Росія оголосила про перемир'я, якого знову не дотрималася? Політолог, кандидат політичних наук Ігор Рейтерович вважає, що головною метою Кремля було перехопити інформаційну ініціативи й нагадати про себе президенту США Дональду Трампу.

Ігор Рейтерович
Ігор Рейтерович
Це не що інше, ніж затягування часу
Ігор Рейтерович

«В нас зараз політика значною мірою зводиться до того, щоб правильно впливати на Трампа. Продемонструвати йому, що Росія ніби не виходить остаточно з перемовин і готова сідати колись за стіл перемовин і про щось домовлятися.

Це не що інше, як затягування часу, оскільки Путін просто таким чином намагається собі цей час виграти, або спробувати звинуватити Україну в тому, що вона не хоче цього перемир'я. Тому тут чиста маніпуляція. Це – фейкове перемир'я і очевидно, що ніхто його не збирався з боку Росії виконувати конкретно на лінії фронту», – зазначив він.

Втім, інформаційна акція, пов'язана з оголошенням Росією перемир’я, не спрацювала, каже Рейтерович. Він переконаний, що вона не подіяла на закордонну аудиторію.

«У Росії вже не виходить якось маніпулювати, гратися з інформацією, як це було, наприклад, у 2014 чи 2015 роках, коли вони могли створювати якусь димову завісу. Зараз це дуже очевидно, і засоби контролю дозволяють дуже легко збирати всю цю інформацію, бачити, що там відбувається. Тому спроба Росії виставити винною Україну точно не спрацювала», – сказав він.

  • Україна офіційно не погоджувалась на оголошене Москвою перемир'я. Президент України Володимир Зеленський назвав ініціативу Володимира Путіна оголосити перемир'я на три дні «театральною постановкою» і наполіг на перемир’ї на 30 днів згідно із запропонованою США стратегією. За підсумками зустрічі «коаліції охочих» у Києві 10 травня Україна з союзниками запропонувала безумовне припинення вогню з 12 травня, але на це президент Росії не відповів. У відповідь Путін натомість запропонував 15 травня прямі переговори в Туреччині, не уточнивши склад і рівень делегацій. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган згодом підтвердив готовність прийняти російську та українську делегації.
  • Дональд Трамп наголосив на необхідності такої зустрічі. Втім, про свій приїзд до Туреччини 15 травня заявив лише Володимир Зеленський. Чи приїдуть до Стамбула Трамп і Путін – невідомо, але український президент уже заявив про відмову від переговорів, якщо в них особисто не братиме участі російський лідер. За словами Зеленського, Путін особистої зустрічі з ним «боїться».

(Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва)

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

XS
SM
MD
LG