Доступність посилання

Засуджені за шпигунство на користь РФ болгари отримали загалом понад 50 років ув’язнення


Орлін Русев (праворуч) був засуджений як керівник болгарської шпигунської групи, а Бісер Джамбазов – як його заступник
Орлін Русев (праворуч) був засуджений як керівник болгарської шпигунської групи, а Бісер Джамбазов – як його заступник

Центральний кримінальний суд у столиці Великої Британії Лондоні 12 травня оголосив вироки – загалом понад 50 років ув’язнення – шістьом громадянам Болгарії за звинуваченням у шпигунстві на користь Росії, повідомляє болгарська служба Радіо Свобода.

На початку березня в Лондоні Катрін Іванову, Ваню Габерову та Тихомира Іванчева засудили за шпигунство на користь Росії. Раніше троє інших – Орлін Русев, Бісер Джамбазов та Іван Стоянов – визнали себе винними за тими ж звинуваченнями.

Русева звинуватили як керівника шпигунської групи, а Джамбазова — як його помічника. Їхнім лідером вважається Ян Марсалек, який наразі недоступний для судового переслідування. Шестеро громадян Болгарії виконували завдання зі стеження та моніторингу за журналістами-розслідувачами Христо Грозєвим та Романом Доброхотовим.

Орлін Русев отримав найдовший термін – 10 років і 8 місяців позбавлення волі. Його заступник, Бісер Джамбазов, відбуватиме покарання 10 років і 2 місяці.

Суддя Ніколас Гіллард заявив, що операції, які очолював Русев, становили серйозну загрозу національній безпеці Великої Британії.

Колишню партнерку Джамбазова, Катрін Іванову, засудили до 9 років і 8 місяців позбавлення волі. Щодо неї суд визнав, що, хоча вона і була втягнута у шпигунську справу лише через свої стосунки з Джамбазовим, у неї був вибір не робити цього. Таким чином, суд відхилив аргумент її захисту про те, що її ввели в оману.

Ваня Габерова отримала 6 років позбавлення волі, а Іван Стоянов – 5 років і 3 тижні. Його покарання було зменшене на 15% через його зізнання.

Останній підсудний, Тихомир Іванчев, отримав 8 років позбавлення волі. Суд зазначив, що він припинив участь у шпигунській діяльності ще до арештів інших засуджених і мав гарну поведінку за ґратами.

Рішення суду передбачає, що шестеро засуджених відбуватимуть половину терміну покарання в британській в’язниці, після чого їх буде депортовано до Болгарії.

Згідно з обвинувальним актом у цій справі, засуджені болгари не працювали безпосередньо на російську розвідку, а головною мотивацією їхніх дій була фінансова винагорода.

Адвокат Яна Марсалека в Німеччині, де його розшукують як колишнього головного операційного директора збанкрутілої платіжної компанії Wirecard, раніше відмовився від коментарів. Його місце перебування невідоме, але вважається, що Марсалек переховується в Росії.


Форум

XS
SM
MD
LG