У ході переговорів у Саудівській Аравії делегації не обговорювали питання поступок і визнання окупованих Росією територій, а територіальний статус України обговорювався в контексті подій, що відбувалися, починаючи з 2014 року, заявив радник керівника Офісу президента Олександр Бевз в етері Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок»). За словами Бевза, мета розмови між делегаціями не стосувалася питання територіальних поступок.
«Ми обговорили, як змінювалося питання територій, починаючи з агресії Російської Федерації в березні 2014 року. І, до речі, дуже важливо, що в американської сторони також не було сумнівів, що саме тоді почалася агресія. Я розумію, що для українців це очевидні речі, але, повірте, до них доводиться повертати, щоб правильно сприймати реальність. Ми розглянули всі зміни в територіальному статусі, які відбувалися, фактично починаючи з того часу. Крим, окремі регіони Донецької і Луганської областей, потім відповідні зміни, які відбулися після повномасштабного вторгнення. І мені здається, мета розмови про території – вона взагалі не була про те, хто чим буде жертвувати. Я розумію, що є певний скепсис у суспільства, але постановки питання, що «це поміняєте на це, а ось це віддайте, оце визнайте» – не було», – заявив Олександр Бевз.
Радник керівника ОП зазначив, що Україна повідомила представникам Сполучених Штатів Америки, що ніколи не визнає окуповані території російськими, а визнання іншими країнами чи організаціями може стати «небезпечним прецедентом».
«Не обговорювалося нічого, що пов’язано з тим, що Україна повинна десь щось прийняти, що воно російське, і визнати це. І ця розмова почалася з того, що ми ще раз наголосили, що Україна ніколи не визнає окупацію. І жоден із клаптиків української землі, починаючи з 2014 року, який був окупований Росією, Україна не визнає як частину Російської Федерації. І будь-яке таке визнання з боку інших суб’єктів міжнародного права, інших країн чи організацій, це надзвичайно небезпечний прецедент. І у нас не склалося враження, що тут щось змінилося в американської сторони також. Принаймні, є велике сподівання, що вони також розуміють велику небезпеку подібних визнань для світової історії і геополітики», – розповів посадовець.
За словами Олександра Бевза, представники української делегації чітко окреслили «червоні лінії» України, а можливе тимчасове перемир’я в Києві розглядають як перший крок, спрямований до остаточного миру.
«Я думаю, що Україна чітко окреслила на зустрічі в Джидді, що є межі недопустимого. І, відповідно, ні в період перемир’я, ні при досягненні остаточного миру, ці межі не можуть бути порушені. Ще раз наголошую, що українська сторона не розглядає перемир’я тимчасове, яке ми погодили у вигляді пропозиції, яку надала американська сторона, що це стартова точка для того, щоб відходити від якихось бачень сторін у процесі. Ні, це перший крок, який спрямований на потенційний розвиток процесу до остаточного миру. Ми не розглядаємо цей етап як етап для того, щоб робити поступки, які неприпустимі для української сторони і в контексті фінального миру», – сказав радник.
11 березня у Саудівській Аравії відбулася зустріч делегацій України й Сполучених Штатів. Під час переговорів Україна погодилася з пропозицією американської сторони про запровадження режиму припинення вогню у війні з Росією на 30 днів.
Делегації також обговорили важливість гуманітарних зусиль як частини мирного процесу, зокрема під час режиму припинення вогню, включно з обміном військовополоненими, звільненням утримуваних цивільних осіб та поверненням примусово переміщених українських дітей.
Президент США Дональд Трамп 12 березня висловив упевненість у тому, що припиненн вогню вдасться досягнути, а його спецпредставник Стів Віткофф прибув до Москви 13 березня, щоб поговорити з Кремлем про ситуацію.
Форум