У 81-ші роковини депортації представники кримськотатарської спільноти, які живуть у Чехії, нагадали про злочини проти їхнього корінного народу. Організаторами заходу є також ГО «Празький майдан», повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
«Русского міру не буває без вбивств і колонізації, – звернувся до присутніх ініціатор акції Ельдар Емірусейнов. – Після того, як Росія окупувала Крим, усе повторилося для нашого народу».
Емірусейнов розповів, як відбувалася депортація у 1944-му: «18 травня з самого ранку тисячі солдати НКВС вдиралися до будинків кримських татар. Давали 15 хвилин на збори і вантажили людей у товарні вагони. За три дні 200 000 кримських татар. Це були жінки, літні люди та діти. Їх депортували до Середньої Азії, до віддалених районів Узбекистану, Казахстану, Сибіру. На жаль, тоді усі чоловіки були на війні, у рядах Червоної армії. Їхали тиждень без води, без їжі, без медичної допомоги. Люди помирали просто у вагонах. Ніхто не зупинився, щоб ховати тіла».
«Жах тривав і після прибуття, – каже Ельдар. – Кримських татар зустрічали як зрадників. У перші роки загинуло 47% усього народу. Після депортації у Криму стерли слідки кримськотатарської присутності. Перейменовано міста і села. Знищено мечеті, кладовища, школи».
Він також додав, що нині відбувається на окупованому півострові: заборонений Меджліс (національний представницький орган кримських татар – ред.), почали закривати школи, людей арештовують, катують, судять.
«Чи не щотижня проходять обшуки у домівках кримських татар. Крим знову став територію репресій для кримських татар. Сотні кримських татар стали політв'язнями. Серед них журналісти, правозахисники, літні люди. Їх судять у Сімферополі, Москві, Ростові, звинувачуючи в тероризмі, екстремізмі, сепаратизмі, та саджають на терміни від 7 до 22 років», – розповів Ельдар.
Він закликав світ не мовчати про злочини, які повторюються.
«Те, що зараз відбувається в Криму – це продовження того, чого не змогли завершити у 1944 році. Йдеться про знищення кримських татар», – підсумував ініціатор акції.
У неділю, 18 травня, в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам’ять жертв геноциду кримських татар з нагоди 81-х роковин трагедії їхньої масової депортації.
Депортацію кримських татар 1944-го визнали актом геноциду кілька країн: Україна – 2015 року, Литва і Латвія – 2019, Канада – 2022, Польща, Естонія, Чехія – 2024 року.
18 травня 1944 року радянський режим розпочав депортацію всього кримськотатарського народу до Центральної Азії з Криму. Упродовж трьох днів десятками залізничних вагонів було насильно вивезено близько 200 тисяч кримських татар.
Форум