Передвиборча гонка в Румунії добігає кінця. До чого тут СБУ?

Учасники акції тримають великі прапори Румунії та Євроcоюзу під час мітингу напередодні переголосування президентських виборів у Бухаресті, Румунія, 9 травня 2025 року

Румуни підуть на вибори у неділю, 18 травня, щоб нарешті обрати нового президента після місяців безпрецедентного політичного хаосу, який призвів до анулювання попередніх виборів і заборони участі фавориту перегонів. Про кандидатів і їхні програми у матеріалі Радіо Свобода.

У другому турі зійдуться націоналіст Джордже Сіміон і центрист, мер Бухареста Нікушор Дан.

Колаж. Нікушор Дан (ліворуч) і Джордже Сіміон

Сіміона висунули замість Калін Георґеску, якому не дозволили балотуватися після того, як він виграв перший тур голосування в листопаді. Румунська влада анулювала результати цього голосування, заявивши про втручання у вибори на користь Георґеску з боку Росії.

На нових виборах Сіміон продовжив шлях Георґеску, набравши близько 41% голосів у першому турі 4 травня. Дан значно відстав, отримавши майже 21%.

Сіміон випереджає в більшості опитувань з того часу, хоча останні дані свідчать про майже рівну боротьбу.

Президент Румунії призначає прем'єр-міністра (за погодженням з парламентом), представляє країну на самітах НАТО та ЄС, а також може накладати вето в ЄС.

Хто такий Джордже Сіміон?

Кандидат у президенти Джордже Сіміон під час виборчих дебатів напередодні другого туру переголосування президентських виборів у Бухаресті, Румунія, 8 травня 2025 року

Сіміон обіцяє повністю змінити політичну систему Румунії, займає євроскептичну позицію в межах ЄС і виступає проти підтримки України.

«Наша позиція – нейтралітет, а не ескалація, не постачання зброї та повна узгодженість з політикою адміністрації Трампа», – заявив він 8 травня.

Сіміон також підкреслює свою ідеологічну спорідненість із «рухом MAGA» і розмістив у соцмережах фото в червоній бейсболці з написом Trump Save America.

Політична симпатія може бути взаємною, оскільки Вашингтон різко розкритикував рішення про анулювання першого туру виборів.

Сіміон також викликав обурення серед сусідів Румунії. Він натякав на територіальні претензії до України та закликав до об’єднання з Молдовою, через що йому заборонили в’їзд до обох країн.

19 травня молдовський суд має переглянути заборону, яка була введена після його арешту під час протесту в Кишиневі в 2015 році.

Раніше, у 2011 році, його оштрафували та заборонили відвідувати футбольні стадіони на 6 місяців через расистські вигуки на матчі Румунія-Боснія.

У грудні 2019 року він став співзасновником партії «Альянс за об’єднання румунів» (AUR), яка нині є другою за чисельністю в парламенті. Сайт партії декларує підтримку християнської віри, низьких податків, сімейних цінностей і національного суверенітету.

У 2023 році колишній міністр оборони Молдови Анатол Шалару звинуватив Сіміона в таємній зустрічі з агентом ФСБ у Києві.

Сіміон заперечив як цей випадок, так і загальні звинувачення в проросійськості. Нещодавно він програв судовий позов проти Шалару за ці звинувачення.

У листопаді 2024 року СБУ оголосила заборону на його в'їзд в Україну, пояснивши це його антиукраїнською діяльністю, спрямованою на заперечення українських кордонів і поширення дезінформації про утиски румунської меншини. Сіміон у відповідь заявив, що це рішення є наслідком його «прорумунської діяльності» та підтримки прав румунської меншини в Україні.

Він також заявив, що призначить проросійського націоналіста Георґеску прем’єр-міністром Румунії. 63-річний Георґеску назвав 38-річного Сіміона «своїм молодим протеже».

Хто такий Нікушор Дан?

Кандидат у президенти Нікушор Дан під час виступу на дебатах. 15 травня 2025 року

Нікушор Дан – безпартійний політик, який переміг на виборах мера Бухаресту як незалежний кандидат – і тепер прагне того ж у президентських виборах.

55-річний Дан прийшов у політику у 2015 році, пообіцявши боротися з корупцією в столиці.

За фахом математик, він здобув ступінь доктора в Сорбонні у 1998 році, після чого повернувся працювати до Інституту математики Румунії.

Саме тоді він почав активну громадську діяльність, зосереджену на незаконному будівництві, міському плануванні та захисті культурної спадщини.

Після двох невдалих спроб стати мером Бухареста, Дан був обраний у 2020-му і переобраний у 2024-му – попри критику за слабку комунікацію на посаді.

Його рішення балотуватися в президенти викликало подив, зважаючи на нещодавнє переобрання мером. Сам Дан пояснив це політичною кризою, яка охопила Румунію.

«Ми перебуваємо на межі – це найскладніший момент з 1989 року», – сказав він, додавши, що «в політичному житті країни занадто багато брехні».

Він заявив, що боротьба з корупцією та впливовими групами буде головною темою його президентства.

У зовнішній політиці Дан виступає за тісні відносини зі США та послідовну проєвропейську позицію. Він також займає чітку проукраїнську позицію. Він підтримував надання військової допомоги, а також виступав за активну участь Румунії в європейських ініціативах, спрямованих на підтримку України.

Після першого туру 4 травня Дан сказав, що другий тур стане «дебатами між прозахідним напрямом для Румунії та антизахідним».

Цей меседж наразі знаходить відгук серед освічених виборців у великих містах, але загалом залишає Дану складне завдання у другому турі.

Він мав можливість звернутися до виборців під час трьох теледебатів цього тижня, в яких Сіміон відмовився брати участь.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Урок Джорджеску для України. І яка роль у цьому Росії?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Хто кандидати? Як ставляться до України? Вибори президента у Польщі і українське питання: аналіз