ЄС виключив російських олігархів із санкційного списку після тиску Угорщини та Словаччини

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (ліворуч) і його словацький колега Роберт Фіцо тиснуть на Брюссель з метою виключення деяких російських діячів з санкційного списку ЄС

Європейський союз виключив зі списку санкцій російського бізнесмена В’ячеслава Моше Кантора, міністра спорту Росії Михайла Дегтярьова та Гульбахор Ісмаїлову, сестру олігарха Алішера Усманова.

Рішення було офіційно оголошене 14 березня під час зустрічі послів ЄС у Брюсселі.

Цей крок був зроблений після кількох днів патової ситуації в Брюсселі, коли Угорщина, за підтримки Словаччини, погрожувала не дати ЄС зелене світло на піврічне продовження заморожування активів і візових заборон, накладених на понад 2400 переважно російських компаній і приватних осіб з моменту повномасштабного вторгнення Москви в Україну понад три роки тому.

До списку потрапили президент Росії Володимир Путін, міністр закордонних справ Сергій Лавров, а також кілька олігархів і бізнесменів, яких звинувачують у фінансуванні або отриманні вигоди від воєнних дій Кремля.

Дипломати ЄС повідомили Радіо Свобода, що Угорщина стала більш впевнено наполягати на вилученні деяких імен зі списку, оскільки Сполучені Штати зараз перебувають у прямому контакті з Росією з метою припинення війни в Україні і висунули ідею про можливе послаблення санкцій проти Москви в обмін на мир.

ЄС виключив зі списку санкцій російського бізнесмена В’ячеслава Моше Кантора, міністра спорту Росії Михайла Дегтярьова (на фото) та Гульбахор Ісмаїлову

Спочатку Будапешт вимагав виключити зі списку вісім осіб: трьох вищезгаданих, а також інших бізнесменів, як-от Дмитро Мазепін, Алішер Усманов, Михайло Фрідман, Петро Авен і Муса Базаєв. Однак пізно ввечері 13 березня в Брюсселі 27 країн-членів ЄС досягли компромісу, погодившись, що лише деякі з імен будуть виключені зі списку в обмін на продовження санкцій для всіх інших – крок, який вимагає одностайності.

Крім того, бізнесмен Володимир Рашевський, якого після успішного оскарження санкцій в Європейському суді в Брюсселі вважають «слабким випадком» (тобто таким, що, швидше за все, все одно буде вилучений зі списку через відсутність достатніх доказів), також буде виключений зі списку.

Важелі впливу Угорщини

Двічі на рік ЄС переглядає санкції, які продовжуються в середині березня та в середині вересня, тепер знову будуть продовжені напередодні кінцевого терміну – 15 березня.

Угорщина використовує цю загрозу вето практично за будь-якої нагоди, щоб викреслити людей з переліку. А з минулого року до неї приєдналася Словаччина, яка значною мірою поділяє дружню до Москви позицію Будапешта.

У 2024 році зі списку були вилучені Аркадій Волож, співзасновник російського інтернет-гіганта «Яндекс»; російський бізнесмен Сергій Мндоянц; Юзеф Гамбалек, громадянин Словаччини та голова російського націоналістичного мотоклубу «Нічні вовки» в Європі; Микита Мазепін, колишній пілот «Формули-1» і син Дмитра Мазепіна; і Віолетта Пригожина, мати покійного російського бізнесмена і лідера найманців ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина.

Наприкінці січня 2025 року Угорщина погрожувала накласти вето на шестимісячне продовження всіх економічних санкцій Європейського союзу, запроваджених проти Росії від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад три роки тому. Ці заходи продовжуються щороку в січні та липні.

Хоча Угорщині не вдалося досягти своєї кінцевої мети в січні – відновити транзит російського газу через Україну, який Київ припинив на початку року, – вона домоглася зобов’язання, що Європейська комісія буде взаємодіяти з Україною, Угорщиною та Словаччиною щодо російських потоків енергії до ЄС.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія використовує криптовалюту в торгівлі нафтою з Китаєм та Індією для обходу санкцій – Reuters
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Медіа: США не продовжили дозвіл закордонним компаніям купувати російську нафту
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США запроваджують санкції проти міністра нафти та «тіньового флоту» Ірану