Угорська служба Радіо Свобода
Парламент Угорщини, попри тривалі і масові акції протестів, схвалив 15-ту поправку до конституції країни, що, серед іншого, обмежує свободу зібрань та фактично забороняє проведення ЛГБТ-прайду. Парламентська опозиція протестувала під час голосування, перекриваючи гудками слова спікера, а на вулиці свою незгоду виражали учасники протестів, пише угорська служба Радіо Свобода.
У чому ж суть цих обмежень? Чому вони спричинили протести? І які прогнози на розвиток подій в Угорщині?
ЛГБТК+ спільнота Угорщини, кажуть її представники, не залишаться осторонь протестів проти нової поправки до конституції Угорщини, яка загрожує кримінальним переслідуванням тим, хто відвідує публічні заходи.
Права популістська партія прем'єр-міністра Віктора Орбана «Фідес» підтримала цю законодавчу зміну – одну з понад десятка ухвалених за останні роки і спрямованих проти інакомислення, свободи слова та освіти.
Поправка, ухвалена 14 квітня, офіційно забороняє публічну демонстрацію гомосексуальності та гендерного розмаїття і затверджує повноваження поліції використовувати технологію розпізнавання облич.
Прихильники закону просували його як необхідний для захисту «фізичного, розумового і морального розвитку дітей» – але міжнародні правозахисні групи стверджують, що він порушує основні громадянські права на свободу вираження поглядів.
Поправка також закріплює на законодавчому рівні визнання лише двох статей, забезпечуючи конституційну основу для заперечення гендерної ідентичності деяких людей в Угорщині.
Демонстрація за права ЛГБТ перед будівлею угорського парламенту в Будапешті, Угорщина, 14 червня 2021 року
Крок проти права на зібрання?
Тим часом підтримка ЛГБТК+ спільноти з боку громадськості в Угорщині тільки зростає, за словами адвокатки Естери Полгарі з Товариства «Капелюшник», неурядової організації, яка представляє інтереси жертв дискримінації через їхню сексуальну орієнтацію або гендерну ідентичність.
«Я думаю, що (ЛГБТК+ спільнота – ред.) отримала ширшу підтримку з боку самого суспільства, – сказала вона в інтерв'ю Радіо Свобода. Це також пов'язано з великим невдоволенням серед людей. Вони не задоволені тим, як ідуть справи»
Я думаю, що ЛГБТК+ спільнота отримала ширшу підтримку з боку самого суспільства
У відповідь на нові обмеження протести в Будапешті стали креативними, запустивши сатиричний марш із закликом до більшого конформізму. Демонстранти були одягнені в сіре замість райдужних кольорів минулих прайдів у місті.
30-та річниця Будапештського прайду все ще запланована на 28 червня, коли міжнародні прихильники, як очікується, пройдуть маршем разом з місцевими жителями.
Нова поправка ще не має практичного впливу на свободу вираження поглядів в Угорщині, сказала Полгарі, додавши, що її буде важко застосувати через розпливчастість формулювань.
«Ніхто не розуміє, і я, як юристка, не можу визначити, що є демонстрацією або просуванням гомосексуальності та гендерного різноманіття», – сказала вона.
Протестувальники несуть прапори під час демонстрації після того, як угорський парламент проголосував за конституційні поправки, спрямовані проти ЛГБТК+ спільноти, Будапешт, Угорщина, 14 квітня 2025 року
«Послаблення захисту прав людини»
Журналіст Радіо Свобода Пабло Горонді сказав, що ця поправка є частиною стійкого прогресу заходів, що обмежують інакомислення і публічні зібрання.
«Насправді це один з декількох кроків, це останній крок кампанії уряду Орбана, можна сказати, проти геїв, ЛГБТК+ спільноти», – сказав Горонді.
За словами Горонді, нові репресії можуть мати наслідки далеко за межами організаторів Будапештського прайду.
«Ця поправка насправді є кроком проти права на зібрання. Тож не лише для гей-спільноти, але й для будь-кого, проти кого уряд може виступати або хто, на його думку, має меседж, який уряд не схвалює, або з якихось причин не хоче бачити публічно просунутим», – каже Горонді.
Ця поправка насправді є кроком проти права на зібрання
Правозахисна група Угорський Гельсінський комітет назвала цю поправку засобом «законодавчого закріплення страху» в країні.
У заяві групи йдеться: «Ці закони є значною ескалацією зусиль уряду, спрямованих на придушення інакомислення, послаблення захисту прав людини і зміцнення своєї влади».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українські біженці ЛГБТК+ у Чехії: їхній досвід ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Угорщині партія влади запропонувала законопроєкт про призупинення громадянства до 10 років ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Росії оголосили перший вирок про вербування до лав «руху ЛГБТ»