Сімона-Теодора Карлуджа
Бухарест – Завдяки онлайн-проповідям, ШІ і активній віртуальній спільноті китайська християнська група Церква Всемогутнього Бога (ЦВБ), яку називають «сектою» та переслідують в Китаї, знаходить нових членів у Румунії.
Радіо Свобода відстежило десятки румунських онлайн-груп, пов'язаних з ЦВБ, кожна з яких налічує від десятків до сотень тисяч підписників, а проповіді проводяться двічі на день. Хоча ці проповіді сповнені піднесених гімнів, основна віра церкви полягає в тому, що Ісус повернувся на землю в образі китаянки, щоб спричинити апокаліпсис.
Церква Всемогутнього Бога (ЦВБ), також відома як Східна Блискавка, стверджує, що має мільйони послідовників по всьому світу, і з 2018 року має онлайн-присутність в Румунії. Зовсім недавно, лише за останній рік, з'явилася велика кількість груп у WhatsApp та сторінок у Facebook, багато з яких налічують понад 50 тис. членів. Всі ці сторінки ведуться румунською мовою, але багато адміністраторів знаходяться в інших європейських країнах, таких як Іспанія, Греція, Франція та Сербія, а також деякі в Румунії.
«Однією з причин їхнього зростання є те, що вони представляють послання, яке є привабливим для людей, що вже мають ґрунтовний досвід у християнстві», – розповіла Радіо Свобода Холлі Фолк, професорка Університету Західного Вашингтона, яка досліджує ЦВБ із 2016 року.
«Більшість людей, які приєднуються, вже мають знайомство з християнством, а якщо у вас його немає, то це не те середовище, в яке ви можете легко влитися»
Церква Всемогутнього Бога, одна з найбільших християнських сект Китаю, знаходить послідовників по всьому світу
Попри тиск з боку влади Китаю і за його межами ЦВБ швидко набирає навих прихильників у світі. Хоча досі залишається таємницею хто ж фінансує цю релігійну організацію і керує її діяльністю в Китаї та за кордоном.
Зростаюча кількість послідовників секти в Румунії знаменує собою новий етап в історії поширення цього китайського відгалуження християнства у західному світі.
Східна блискавка йде на Захід
Фолк каже, що група відома своєю активною присутністю в Інтернеті, що частково пов'язано з проблемами безпеки, з якими стикаються її члени в Китаї. Там вона десятиліттями була об'єктом репресій з боку Комуністичної партії Китаю, що змусило багатьох її членів рятуватися від переслідувань і шукати притулку закордоном.
«Існує велике занепокоєння щодо безпеки. Вони є мішенню в Китаї, і в багатьох країнах існує страх щодо їхнього імміграційного статусу», – стверджує дослідниця.
«Це одна з причин, чому все відбувається переважно в Інтернеті і вони використовують фальшиві імена»
ЦВБ не відповіла на запит Радіо Свобода із проханням про коментарі та відповіді на запитання.
Заснована колишнім вчителем фізики Джао Вейшань у 1989 році на північному сході Китаю, ця церква зациклена на сценаріях кінця світу і її головне твердження, що Христос повернувся на Землю в образі китаянки на ім'я Ян Сянбінь, з якою Джао нібито має прямий контакт.
Після того, як у 1995 році в Пекіні ЦВБ заборонили і класифікували як секту, Джао, як повідомляється, втік до США, де отримав притулок у 2000 році. Вважається, що і Ян також перебуває у США.
Серед інших постулатів ЦВБ – опір Комуністичній партії Китаю, так званому «великому червоному дракону». Той, хто чинить цей опір, має шанс на спасіння під час апокаліпсису.
Тож, зрозуміло, що цей постулат поставив ЦВБ під приціл влади Китаю, яка і так завжди з глибокою підозрою ставилася до християнства та релігійних сект.
Зокрема, в Китаї великий резонанс мало відео з камери, на якому як стверджувалося, у 2014 році члени ЦВБ забили до смерті жінку в Макдональдсі після того, як та відмовилася приєднатися до них. Китайська влада використала цей резонанс для подальших репресій проти церкви, розпочавши хвилю арештів, хоча експерти стверджують, що цей напад, швидше за все, скоїв божевільний, а ЦВБ не толерють насильство.
Тиск з боку Комуністичної партії змусив членів ЦВБ виїхати за кордон. Багато з них подали прохання про притулок у Сполучених Штатах і Канаді, деяких країнах Азії, таких як Японія і Тайвань, а також у Західній Європі.
Іспанія, де базується багато адміністраторів груп румунської присутності ЦВБ, була провідною європейською країною призначення, де було подано понад 500 заяв про надання притулку.
Румунська Церква Всемогутнього Бога у WhatsApp
Массімо Інтровіньє, соціолог і юрист з Італії, який десятиліттями досліджував ЦВБ, нещодавно написав, що деякі з цих клопотань про надання притулку нещодавно були відхилені, і що китайська влада відіграла певну роль у спробах повернути членів ЦВБ до Китаю.
«Китайські посольства і консульства продовжують надавати владі і судам в країнах, куди прибувають біженці, ворожу інформацію про ЦВБ», – писав Інтровіньє на початку цього місяця.
Румунська глава
Всі проповіді ЦВБ у Румунії, які відвідали кореспонденти Радіо Свобода протягом січня, проходили онлайн. І хоча були запевнення, що зустрічі офлайн відбудуться незабаром, у жодній із груп інформацією про це ніхто не ділився.
Одну з проповідей для 30 осіб, до якої долучилося Радіо Свобода у січні, провела жінка, яка назвалася румунським ім'ям і сказала, що вона з Сінгапуру, але вийшла заміж за румуна і живе в Іспанії. Десятки проповідей, які відбулися протягом тижня, були проведені румунською мовою і використовували темп і християнські образи православного богослужіння, що є домінуючою формою християнства в Румунії.
Деякі проповіді проводили румуни. Одна з румунських адміністраторів групи – жінка у віці 60 років, яка розповіла Радіо Свобода про свою добровільну роботу з ЦВБ на умовах анонімності, – сказала, що вона очолила групу у Фейсбуці після того, як її створили китайські члени церкви, і що її роль полягає в тому, щоб знайомити потенційних нових членів з віруваннями ЦВБ. Вона сама стала вірянкою ЦВБ.
«Усе своє життя я не мала часу ходити до церкви, виховувала дітей, водночас працюючи, і тепер я знайшла відповідь на всі свої питання», – стверджує ця жінка.
Румунська онлайн-спільнота зростає
Активні групи у Facebook і WhatsApp також посилаються на сторінки YouTube, де є пісні і майстерно зняті короткометражні фільми, що висвітлюють переконання ЦВБ.
Деякі групи набирають тисячі нових підписників за один тиждень, а за місяць публікують понад 10 тис. нових постів.
Однак Радіо Свобода не змогло перевірити, чи всі ці учасники та публікації були справжніми. Схоже, що багато з розміщених зображень та відео були створені за допомогою штучного інтелекту (ШІ), де вони поєднували вчення ЦВБ із православними релігійними темами, пов'язаними з Румунією.
Незважаючи на широке використання ШІ для створення постів у групах, у ЦВБ, очевидно, є віруючі румунські члени.
Члени ЦВБ хочуть створити місцевих лідерівФолк
Одна румунка прочитала онлайн-проповідь, але відмовилася розмовляти з Радіо Свобода і розповіла групі, що, незважаючи на належність до ЦВБ, вона все ще відвідує богослужіння у місцевій румунській православній церкві. Вона розповіла Радіо Свобода, що кількість румунських членів церкви зростає, і стверджує, що вони регулярно зустрічаються особисто.
«Члени ЦВБ вірять у своє послання і хочуть залучити місцевих членів і створити місцевих лідерів», – сказав Фолк. «Ви не можете виростити традицію лише з кількох веб-сайтів».
Церква Всемогутнього Бога проводить свою діяльність і в Україні через різні онлайн-ресурси – свої сторінки у Facebook та Youtube.
Український веб-сайт групи надає доступ до книг, фільмів та інших релігійних матеріалів. Офіційних даних щодо кількості послідовників або масштабів присутності ЦВБ в Україні немає.
У 2016 році піч час академічного обміну між релігієзнавцями Сінгапуру та Китаю, Янь Кедзя, президент Шанхайської асоціації релігієзнавства та Інституту релігієзнавства Шанхайської академії соціальних наук, сказав, що ЦВБ є прикладом «прихованого прояву релігійного екстремізму».
ЦВБ «бере гроші своїх послідовників, проводить промивання мізків і підбурює людей до антигромадської діяльності», додав він.
Середовище традиційних християн не приймає вчення «Східної блискавки»- «Церкви Всемогутнього Бога», і вважають, що адепти цієї секти безпідставно видають себе за християн, бо «насправді вони відкидають і спотворюють справжнє біблійне вчення».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай та Індія зупинили закупівлю російської нафти на тлі санкцій – Reuters ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Забороняють молитися за Україну». Як переслідують вірян баптистської церкви в окупації? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай запроваджує суворі правила в Сіньцзяні щодо ісламу та інших релігій