Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу прибуває до Білого дому 4 лютого як перший гість Дональда Трампа після його інавгурації в критичний момент припинення вогню в Газі та на тлі триваючої суперечки щодо ідеї президента США виселити палестинське населення зі Смуги Гази.
Це дуже важлива зустріч, яка значною мірою визначить траєкторію всієї війни та майбутньої угодиАві Меламед
Зустріч відбувається якраз у той момент, коли мають розпочатися переговори про другу фазу угоди про припинення вогню між Ізраїлем і «Хамасом», який визнаний терористичною організацією як Ізраїлем, так і Сполученими Штатами.
«Це дуже важлива зустріч, яка значною мірою визначить траєкторію всієї війни та майбутньої угоди», – сказав Радіо Свобода Аві Меламед, колишній офіцер ізраїльської розвідки.
Спекуляції щодо переговорів тривають, і деякі аналітики припускають, що Трамп намагатиметься спонукати Нетаньягу просувати цей процес й уникнути повернення до війни. «Основна мета – якнайшвидше завершити конфлікт», – зазначив Меламед.
Але візит також відбувається лише через кілька днів після того, як Трамп закликав переселити палестинців із Гази до Єгипту та Йорданії. План «очищення» Смуги Гази, як він висловився, означав би, що «вони, можливо, зможуть нарешті жити в мирі», заявив Трамп.
Палестинські близнюки Махмуд та Ібрагім Аль-Атут, яких розлучили під час війни, біля уламків свого зруйнованого будинку в Газі, 29 січня 2025 року
На Близькому Сході це вважається нездійсненним, небажаним, незаконнимКріс Дойл
Ця пропозиція була схвально сприйнята деякими радикально налаштованими членами кабінету Нетаньягу, але викликала обурення в арабських країнах. Така реакція загалом відображає суспільну думку в цих державах.
«На Близькому Сході це вважається нездійсненним, небажаним, незаконним», – сказав Радіо Свобода Кріс Дойл, директор Ради арабо-британського порозуміння.
«Для Єгипту це була червона лінія не лише за часів президента [Абделя Фаттаха] Сісі, а й ще за [екс-президента Хосні] Мубарака – вони не приймуть, щоб Газу просто перекинули на Єгипет», – додав він.
Жителі Гази збираються на площі, де бійці Хамасу збираються передати чотирьох ізраїльських заручників команді Червоного Хреста в місті Газа, 25 січня 2025 року
У Йорданії вже проживають кілька мільйонів палестинців, а в Єгипті – десятки тисяч. Трамп натякнув, що їхня залежність від значних обсягів американської військової та фінансової допомоги змусить їх погодитися.
«Ми багато для них робимо, і вони це зроблять», – заявив він 30 січня.
Меламед зазначив, що деякі голоси в арабських соціальних мережах ставлять під сумнів офіційну позицію.
«Люди кажуть: палестинцям у Газі нема куди повертатися. Немає будинків, немає послуг», – пояснив він, підсумовуючи аргумент: «Я хочу майбутнього для себе та своїх дітей, я хочу дім, а не намет».
Втім, Меламед визнав, що такі думки не є масовими.
Дойл вважає, що коментарі Трампа можуть бути «початковою переговорною тактикою, при цьому він чудово розуміє, що вони не приймуть півтора мільйона біженців».
Натомість, за словами Дойла, «він може змусити їх погодитися на символічну кількість, наприклад, по 100 000, або ж зробити їх більш поступливими в іншому питанні».
Інші ізраїльські оглядачі також скептично ставляться до ідеї Трампа.
Ветеран-коментатор і відставний військовий офіцер Цві Барель написав на сайті видання Haaretz, що пропозиція Трампа щодо Гази може поставити під загрозу чинне перемир'я. За його словами, це може змусити «Хамас» відмовитися від звільнення ізраїльських заручників.
Вимога її скасування може стати ключовою умовою «Хамасу», що поставить під загрозу продовження угодиЦві Барель
«Звільнення всіх заручників вимагає від Ізраїлю не тільки припинення війни, а й відмови від її поновлення та початку обговорення відновлення Гази. Якщо ідея Трампа про переселення залишається на порядку денному, вимога її скасування може стати ключовою умовою «Хамасу», що поставить під загрозу продовження угоди», – написав він.
Ще одним можливим елементом переговорів між Трампом і Нетаньягу буде перспектива нормалізації відносин Ізраїлю із Саудівською Аравією. Минулого тижня спеціальний посланник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф відвідав Ізраїль через Ер-Ріяд.
Угода стала б значним проривом після Авраамських угод, які встановили дипломатичні відносини між Ізраїлем, ОАЕ та Бахрейном під час першої адміністрації Трампа.
Наймасовіший удар «Хамасу» по Ізраїлю за всі роки конфлікту – представники Ізраїлю (фоторепортаж)
Але загибель та руйнування, спричинені Ізраїлем у Газі після нападів «Хамасу» 7 жовтня 2023 року, загалом вважаються серйозною політичною перешкодою для Саудівської Аравії на цей момент.
Крім того, Ер-Ріяд пов'язує офіційну нормалізацію відносин з Ізраїлем із дводержавним рішенням, що передбачає створення палестинської держави в Газі та на Західному березі.
Минулими вихідними Саудівська Аравія підписала спільну заяву з Єгиптом, Йорданією, Катаром, ОАЕ, Палестинською адміністрацією та Лігою арабських держав, засуджуючи ідею переселення населення.
«Ми підтверджуємо нашу відмову від [будь-яких спроб] порушити невід'ємні права палестинців, чи то через діяльність щодо поселень, виселення, анексію земель або через депортацію власників із їхньої землі», – йдеться у заяві.