Лукашенко намагається завоювати білоруське покоління Z у TikTok

У відео TikTok фактичний очільник Білорусі Олександр Лукашенко запитує, за що люди повинні платити вченим

Білоруська служба Радіо Свобода

«Що не так з цією коровою? – запитує безкомпромісний фактичний очільник Білорусі Олександр Лукашенко у чиновника. – Вона ледь жива».

Відео, поширене проурядовим акаунтом, в якому Лукашенко робить зауваження регіональним чиновникам за стан ферми, переглянули тисячу разів на китайській платформі TikTok.

Жартівливе і водночас моторошне відео резонує з кожним, кого коли-небудь відчитував керівник.

Напередодні президентських виборів 26 січня проурядові сили в Білорусі докладають спільних зусиль, щоб охопити молодь у TikTok, побоюючись безпрецедентних молодіжних протестів, пов’язаних з останніми президентськими виборами в Білорусі в 2020 році.

Тоді десятки тисяч людей вийшли на вулиці на знак протесту проти результатів виборів, які, на думку міжнародних спостерігачів, були сфальсифіковані. Сили безпеки відреагували на це жорстоким придушенням, заарештувавши понад 30 тисяч осіб, багато з яких повідомляли про катування і жорстоке поводження під час тримання під вартою.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білорусі катують і ґвалтують арештованих – Верховний комісар ООН з прав людини

У лукашенківській Білорусі політична опозиція придушується, засоби масової інформації контролюються державою, а громадяни стикаються з економічним тиском і обмеженням особистих свобод у повсякденному житті, кажуть правозахисники. Нинішній фактичний очільник Білорусі, переконані, майже напевно переобереться на сьомий термін поспіль.

Платформа, щоб виговоритися?

Незважаючи на обмеження, TikTok користується величезною популярністю в Білорусі: кількість його користувачів майже подвоїлася з 3,08 млн у 2022 році до 5,36 млн на початку 2024 року, що становить понад половину 9,4-мільйонного населення Білорусі. Білоруси різного віку та з усіх верств суспільства використовують TikTok як рупор, обговорюючи ціни в магазинах, якість обслуговування в державних установах та те, чого навчають дітей у школах.

Наталія Петкевич, перша заступниця голови адміністрації Лукашенка, назвала TikTok «ядерною зброєю», яка дозволяє режиму реагувати на скарги своїх громадян. «У 70-80% випадків», – сказала вона, описуючи проблеми, якими білоруси діляться на платформі, «цим ситуаціям можна було б запобігти на ранній стадії».

Найвідоміші проурядові акаунти в TikTok з’явилися влітку 2023 року. «Первые новости», один з найбільших, з 211 тисячами підписників, обігрує нібито приземлений характер Лукашенка, показуючи, як фактичний керівник подорожує країною, у той час, як розповідає про різні аспекти свого життя.

«Первые новости» документують подорожі Лукашенка країною

Інший канал, «Лукашенко топ», з майже 40 тисячами підписників, поширює відеозаписи останніх політичних виступів і заяв фактичного очільника. Стабільні державні ЗМІ також не залишилися осторонь, здебільшого публікуючи новини, які збігаються з урядовою пропагандою.

Дослідниця пропаганди Ірина Сидорська сказала, що ці акаунти «не пишуть про Захід або білоруську опозицію». Замість цього вони просто «показують, [якою] є Білорусь, а потім хвалять за це владу».

«Ми обираємо стабільність»

За словами Сидорської, вони зосереджені на двох основних темах: «Ми обираємо стабільність» – основний меседж Лукашенка відтоді, як він став президентом у 1994 році – і «Білорусь – наш дім».

Незважаючи на кількість підписників і репостів, незрозуміло, скількох білорусів насправді охоплюють ці акаунти. За даними exolyt, аналітичної платформи TikTok, лише 40% підписників «Перших новин» походять з Білорусі. Решта – переважно з Молдови, України та Казахстану. Аналогічно, лише 30% підписників іншого проурядового акаунта «ПростоПервый» походять з Білорусі.

«Підозріла кількість підписників з різних країн, – каже медіа-аналітик Михайло Дарошевич, – може свідчити про купівлю підписників», оскільки деякі компанії беруть близько 50 центів за 100 підписників.

Це не перший випадок для TikTok. Напередодні першого туру президентських виборів у Румунії в листопаді 2024 року TikTok видалив понад 66 тисяч фейкових акаунтів, 7 млн фейкових вподобань і 10 млн фейкових підписників, запобігши при цьому створенню понад 216 тисяч спам-акаунтів. Вважалося, що ці акаунти приносили користь ультраправому кандидату в президенти Келіну Джорджеску, який переміг у першому турі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як за допомогою TikTok проросійський кандидат здобув перемогу у першому турі виборів президента Румунії?

За даними румунських спецслужб, близько 25 тисяч акаунтів почали просувати кампанію Джорджеску всього за два тижні до виборів, що викликає сумніви в достовірності його присутності в соціальних мережах. Звинувачуючи Росію у втручанні, Європейська комісія порушила офіційне провадження проти TikTok за те, що компанія нібито не змогла «належним чином оцінити і пом’якшити системні ризики для чесності виборів».

Видалення акаунтів через пропаганду – це те, до чого влада в Білорусі, схоже, готова. Щоб захиститися від видалення, проурядові оператори створюють кілька акаунтів-клонів з дещо іншими іменами користувачів. Ця стратегія, за словами медіа-аналітика Дарошевича, забезпечує запасні варіанти на випадок репресій з боку платформи.

Обмежений вплив

У той час, як їхня кількість зростає, експерти сходяться на думці, що стратегія режиму щодо TikTok залишається нескладною. «Вони роблять спрощений контент: ми за все хороше і проти всього поганого. Вони зробили ще тільки перший крок, – каже Сидорська. – Вони не працюють з різними цільовими групами».

Лукашенко співає з дитячим хором

Павлюк Биковський, старший аналітик громадської організації Media IQ, яка займається моніторингом ЗМІ, також сумнівається в ефективності пропаганди режиму в TikTok, особливо серед молоді. «Можливо, (державні ЗМІ – ред.) не дуже розуміють специфіку платформи TikTok», а – сказав він, і «можливо, не розуміють специфіку роботи з молоддю».

Здається, багато проурядових акаунтів розуміють, що не варто переборщувати з політикою, віддаючи перевагу розвагам, смішним кліпам і музиці – навіть за кілька тижнів до президентських виборів.

Досі про майбутнє голосування згадувалося мало, і це, на думку політолога Олександра Класковського, тому, що «навіть пропагандисти розуміють, що вибори – це спектакль».

«Акцент робиться на тому, що конкуренти Лукашенка невидимі..., що він унікальний, – сказав Класковський. – Акцент робиться не на [виборах]..., а на людині, на її незамінності».

В одному провладному Tiktok відео Лукашенко згадує про вибори, але каже, що «не треба ними займатися». Маючи лише близько 500 переглядів, відео не привернуло особливої уваги.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білорусі почалося дострокове голосування на виборах президента

У Білорусі розпочалося дострокове голосування на виборах президента. Воно триватиме включно до 25 січня. У Центрвиборчкомі Білорусі повідомили, що дострокове голосування проходитиме з 12:00 до 19:00. В основний день голосування – 26 січня – виборці матимуть змогу прийти на дільниці з 08:00 до 20:00.

Вибори в Білорусі проходять в умовах політичної кризи, масштабних репресій і, на думку міжнародних організацій, є невільними і недемократичними.

Правозахисники вважають дострокове голосування одним із механізмів фальсифікації результатів виборів. Зазвичай у ньому бере участь до 40% виборців. За словами спостерігачів попередніх виборів і правозахисників, виконавча влада визначає плани і кількість людей, які мають проголосувати достроково. Ці плани поширюються між регіонами і підприємствами, фактично змушуючи громадян голосувати достроково.

Центральна виборча комісія Білорусі заперечує подібні звинувачення і називає дострокове голосування поширеною міжнародною практикою.

Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року і є близьким соратником президента Росії Володимира Путіна, на початку минулого року заявив про намір знову балотуватися на президентських виборах, призначених на 26 січня 2025 року.

Демократичні сили Білорусі неодноразово заявляли, що домагатимуться невизнання цих виборів міжнародною спільнотою. На думку правозахисників, вибори у Білорусі «вже не виконують своїх функцій, а використовуються авторитарним урядом, щоб намалювати позитивну картину загальної підтримки і цим легалізувати авторитарну владу».

Попередні вибори, що відбулися в серпні 2020 року, відзначились наймасовішими протестами за всю історію незалежної Білорусі. Широкомасштабні репресії, до яких влада вдалася у відповідь, тривають і досі.

Після виборів 2020 року кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тихановська виїхала до Литви. У березні 2023 року суд заочно засудив Тихановську до 15 років колонії. Чоловіка Тихановської, який на початку кампанії 2020 року заявляв про свої президентські амбіції, заарештували, не давши навіть закінчити збір підписів і зареєструватися. Пізніше його засудили до 18 років ув’язнення. Ще одного претендента на посаду президента Білорусі, якого так і не допустили до виборів, Віктора Бабарика згодом засудили до 14 років колонії.

Багато західних урядів відмовилися визнати результати виборів і не вважають Лукашенка легітимним лідером країни.

21 січня Європарламент має проголосувати за резолюцію щодо репресій і проведення виборів у Білорусі за правління Олександра Лукашенка.

У проєкті резолюції, який є в розпорядженні Радіо Свобода, рішуче засуджуються вибори, названі «фіктивними» через репресивне середовище і відсутність демократичних стандартів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Вона була вся в крові». Історія фото з білорускою Марією Зайцевою, яка загинула на війні з Росією
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Я виходжу». Головні події 2020 року в Білорусі
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лія Ахеджакова: «Сталін – це те саме, що Лукашенко. Не знаю, де гірше»
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Білорусам потрібна солідарність: ціна боротьби за свободу після 26 років диктатури