Китай може скасувати санкції проти чиновників ЄС?

Прапори ЄС та Китаю на будівлі «Європа» в Брюсселі під час переговорів між офіційними особами Китаю та ЄС. 2019 рік

Китай і Європарламент перебувають на «завершальній стадії» переговорів про зняття санкцій із європейських законодавців, що має відкрити двері для налагодження відносин між Пекіном і ЄС.

«Дискусії з китайською владою тривають і перебувають на завершальній стадії», – повідомив Радіо Свобода речник Європейського парламенту.

Європейський парламент завжди мав намір домогтися скасування санкцій і відновити відносини з Китаєм

Голова Європейського парламенту Роберта Мецола «спочатку поінформує лідерів груп, як тільки китайська влада офіційно підтвердить, що санкції були зняті», – додав речник. «Європейський парламент завжди мав намір домогтися скасування санкцій і відновити відносини з Китаєм».

Обговорення питання про скасування санкцій відбуваються в той час, коли Пекін намагається досягти успіху на тлі розгортання торговельної війни з адміністрацією президента США Дональда Трампа. На тлі 145% тарифів з боку США, найбільшого експортного ринку Китаю, Пекін тепер прагне поліпшити відносини з Європейським Союзом після багатьох років напружених зв'язків з блоком, що складається з 27 країн.

Президент Китаю Сі Цзіньпін, Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і колишній голова Європейської ради Шарль Мішель перед зустріччю в державному гостьовому будинку Дяоюйтай в Пекіні, 7 грудня 2023 року

Пекін запровадив санкції ще у 2021 році проти кількох членів Європейського парламенту після того, як Брюссель застосував власні заходи проти китайських посадовців та організацій через порушення прав людини щодо уйгурів та інших мусульманських меншин, таких як етнічні казахи та киргизи, у китайській провінції Сіньцзян.

У відповідь на це Європейський парламент заморозив ратифікацію Всеосяжної угоди про інвестиції між ЄС та Китаєм (CAI), яка була покликана поглибити торговельні зв'язки між двома величезними ринками.

Угода про скасування санкцій, про яку вперше повідомила німецька газета Suddeutsche Zeitung, викликала припущення, що Китай і ЄС рухаються до нормалізації своїх зв'язків, оскільки обидві країни зазнають тиску з боку адміністрації Трампа.

ЄС і Китай також мають намір провести саміт у Пекіні в липні.

Представник ЄС, який говорив з Радіо Свобода на умовах анонімності, щоб обговорити внутрішні дискусії, сказав, що «це правильно, що ми працюємо над скасуванням санкцій».

Ноа Баркін, старший радник консалтингової компанії Rhodium Group, каже, що Пекін прагне використати зняття санкцій як передумову для посилення торговельних зв'язків з Брюсселем після багатьох років напруженості через підтримку Китаєм Росії у її війні проти України та рекордної кількості торгових розслідувань, розпочатих Європейською комісією щодо китайських компаній та державної торговельної політики.

Голова КНР Сі Цзіньпін потискає руку президенту США Дональду Трампу, червень 2019

У своєму блозі від 23 квітня Баркін написав, що чиновники ЄС повідомили йому, що «Китай сподівається, що зняття санкцій призведе до відродження CAI, посилаючи потужний сигнал про співпрацю між ЄС і Китаєм у той час, коли Пекін і Брюссель перебувають під сильним тиском глобальної торговельної війни, розпочатої президентом Дональдом Трампом».

Баркін додав, що, незважаючи на ці очікування з боку Китаю, він вважає, що «шанси на значне зближення між ЄС і Китаєм невеликі».

Шанси на значуще зближення між ЄС і Китаєм невеликі

Санкції ЄС щодо китайських компаній залишаться в силі, і незрозуміло, чи планує Китай вилучити з чорного списку всіх депутатів Європарламенту та європейських інституцій, проти яких були введені санкції ще в 2021 році, чи лише деяких з них.

До списку депутатів Європарламенту увійшли Міхаель Ґалер та Міріам Лексманн, законодавці з Німеччини та Словаччини, Рафаель Глюксманн з Франції та Ільхан Кючюк з Болгарії.

Райнхард Бутікофер, німецький депутат і колишній керівник делегації Європейського парламенту в Китаї, з тих пір покинув цю інституцію.

До китайського чорного списку також увійшли два комітети, пов'язані з ЄС, три національні парламентарі, Інститут дослідження Китаю «Меркатор», Фонд «Альянс демократій» та два науковці, які досліджують Китай і Сіньцзян.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський попросив СБУ передати Китаю дані про участь його громадян у виробництві дронів у РФ
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай посилює позиції на світовому ринку рідкісноземельних металів
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: NYT пише про «глибокий розкол» у Білому домі через торговельну війну з Китаєм