Мілош Рудович
Україна та Чорногорія узгодили текст угоди про співпрацю у сфері безпеки на 10 років. Тепер документ мають підписати прем'єр-міністр Чорногорії Мілойко Спаїч та президент України Володимир Зеленський. Що означає ця угода для обох країн?
- В угоді йдеться про підтримку у разі збройного нападу, інвестиції в оборонну промисловість, співпрацю розвідувальних органів та відбудову зруйнованої війною України.
- Аналогічну угоду з Україною підписали близько тридцяти країн, переважно членів НАТО.
- Підписану угоду має остаточно затвердити парламент Чорногорії на чолі з Андрією Мандичем, який проголосував проти резолюції, що засуджує вторгнення Росії в Україну у 2022 році.
- Парламент Чорногорії понад вісім місяців не виносить на розгляд пропозиції щодо участі їхньої армії у місії військової допомоги Європейського Союзу на підтримку України.
- Рішення щодо участі в аналогічній місії підтримки України, організованій НАТО, ще не внесене до процедури.
- Чорногорія є членом НАТО та кандидатом на членство в ЄС.
Крок уперед: що означає угода для підтримки України
Уряд Чорногорії схвалив угоду 8 травня після місяців переговорів, у яких взяли участь 14 міністерств, Управління із захисту секретних даних та Агентство національної безпеки.
Радник прем'єр-міністра з питань безпеки Тодор Горанович, який очолював чорногорську делегацію, розповів балканській службі Радіо Свобода, що угода є «важливим кроком вперед» у зміцненні відносин між двома країнами «у час викликів для європейської та глобальної безпеки».
Прапори НАТО і Чорногорії
«Таким чином, Чорногорія підтверджує чітку політичну та інституційну підтримку України, відповідно до своїх пріоритетів зовнішньої політики – членства в Європейському Союзі. Країна демонструє намір бути відповідальною частиною ширшої європейської коаліції солідарності з Україною», – заявив політик.
Зокрема, з початку російського вторгнення у 2022 році Чорногорія надала Україні військову допомогу на суму 11,3 мільйона євро та прийняла багато біженців.
Про що угода?
Обидві держави зобов'язані проводити консультації у разі значної ескалації поточної агресії або наступного збройного нападу Росії на Україну.
Як передбачає текст угоди, Чорногорія надасть Україні швидку та стійку політичну, безпекову, військову, гуманітарну та економічну допомогу; та сприятиме в досягненні угоди про запровадження економічних та інших санкцій проти Російської Федерації.
Чорногорія повністю дотримується європейських санкцій проти Росії.
Угода також передбачає співпрацю в оборонній промисловості, яка буде спрямована на «взаємну комерційну та політичну вигоду».
Чорногорія розгляне варіанти виділення фінансової підтримки для розвитку оборонної промисловості України. Це можливо шляхом інвестицій у розширення потужностей, закупівлі матеріалів для боєприпасів та продукції українського оборонного призначення для потреб Збройних сил України.
Президент України Володимир Зеленський і прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан (праворуч). Київ, 15 вересня 2023 року
Росія повинна нести юридичну відповідальність за війну, оскільки, як зазначається в документі, це може вплинути на її утримання від майбутніх нападів.
Дві країни також поділяють переконання у необхідності створити трибунал для притягнення Росії до відповідальності за злочини проти України.
Окрім цього, Росія також повинна нести фінансову відповідальність за довгострокову відбудову України через завдані збитки.
«Російська суверенна власність на території Чорногорії, відповідно до Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС, буде заблокована, доки Росія не компенсує завдані нею збитки, втрати та травми», – йдеться у тексті Угоди.
Безпекова угоді між Україною і Чорногорією
Допомога у відбудові Бородянки
Одним із конкретних кроків, передбачених угодою, буде співпраця з питань відбудови України.
За угодою, чорногорська влада має обрати місто чи регіон, з яким вони хотіли б налагодити співпрацю з метою реконструкції чи реформування.
Домовлено, що таким населеним пунктом стане Бородянка.
Місто, розташоване приблизно за 60 кілометрів від Києва, зазнало сильних руйнувань на початку російського вторгнення в Україну.
Пам'ятник Тарасу Шевченку, пошкоджений обстрілами російських військових під час масштабного вторгнення Росії до України. Бородянка, 6 квітня 2022 року
У листопаді 2022 року на знесеній будівлі в цьому місті з'явився мурал британського вуличного художника Бенксі.
На муралі зображений гімнаст, який виконує стійку на руках на купі бетонних уламків.
Дві країни також зобов'язалися поглиблювати співпрацю у сфері розвідки та контррозвідки з метою запобігання підривній діяльності Росії та інших ворожих суб'єктів.
Вони також зобов'язуються протистояти зловмисній пропаганді та дезінформаційним кампаніям, які впливають на національну безпеку.
Наслідки обстрілів та боїв у Бородянці, Київщина – фотогалерея
Кампанія проти Зеленського в Чорногорії: хто за нею стоїть
Після новин про приїзд президента України до Чорногорії на місцевому порталі IN4S (він використовує риторику, близьку до тієї, якою послуговується російська пропаганда – ред.) зʼявилася низка текстів із контраверсійними заголовками. Про це повідомляє Центр цифрової криміналістики (DFC) у Чорногорії.
Ось наприклад: «Пси війни йдуть до Чорногорії: чому неонациста Зеленського вітають у Подгориці».
У статтях наголошується, начебто Зеленський перетворив країну на «гробницю свободи» та православ'я, та звучать заклики до Подгориці не бути містом «мертвих голосів», а «символом громадянського опору», як пише DFC.
Чорногорія. Під час акції з вимогою до Росії припинити війну проти України. Подгориця, 27 лютого 2022 року
«Наративи, що просуваються через вищезгадані тексти порталу IN4S, спираються на моделі, характерні для екосистеми російської пропаганди, яка дегуманізує український народ і зображує його як нацистів», – кажуть у Центрі.
DFC оцінює риторику проросійського порталу як приклад провокаційної мови, яка може ще більше розпалити соціальну напруженість та загрожувати громадському порядку та миру, особливо в контексті ймовірного візиту Зеленського.
З початку війни в Подгориці відбулося кілька мітингів на підтримку України, а в місті Цетіньє вони тривають досі.
Це єдине місто у світі, де протягом перших ста днів з початку російської агресії марші на підтримку України проводилися щодня. Зараз вони відбуваються 24-го числа щомісяця.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У ЄС розповіли, які країни стануть наступними членами союзу ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай використовує інвестиції для «купівлі» впливу у Центральній і Східній Європі – дослідження ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чорногорія: юридичний виклик Сербській православній церкві розділяє суспільство