2 жовтня 1990 року в Києві на площі Жовтневої революції (теперішній Майдан Незалежності) студенти розпочали голодування, вимагаючи демократизації усіх суспільно-політичних процесів і розірвання союзного договору України із владою СРСР.
За ініціативою Української студентської спілки (УСС) та львівського «Студентського братства», розбивши наметове містечко в центрі Києва, студенти висунули вимоги:
- провести позачергові парламентські вибори на багатопартійній основі не пізніше від весни 1991 року;
- повернути українців строкової служби на територію України;
- провести націоналізацію майна КПУ та ЛКСМУ
- відправити тогочасного голови уряду Віталія Масола у відставку
- розірвати союзний договір
Революція на граніті. У перший день політичного голодування. Київ, 2 жовтня 1990 року
17 жовтня Верховна Рада ухвалила постанову «Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року». Формально вимоги протестувальників були прийняті.
Ці події отримали назву Революція на граніті.
Голова Верховної Ради України Леонід Кравчук прийшов на переговори до учасників Революції на граніті. "Пане" – так до нього звернувся Олесь Доній. Київ, 5 жовтня 1990 року
Саме тоді уперше публічно, що показало центральне телебачення України, прозвучало звертання «пане» замість комуністичного «товариш».
Так студент Олесь Доній (пізніше народний депутат, державний і громадський діяч) звернувся до тогочасного голови Верховної Ради Леоніда Кравчука, який прийшов поговорити зі студентами.
Радіо Свобода зробило документальний фільм про Революцію на граніті.