Отримання паспорта РФ в окупації: які наслідки? Пояснюємо

Громадяни України на окупованих територіях шукають способи потрапити на вільну частину країни з протермінованими українськими паспортами

Брати паспорт Росії й визнавати себе громадянином держави-агресора чи опиратися до останнього і вважатися «іноземцем» на своїй землі? Перед цим непростим вибором стоять українці на окупованих територіях, адже Кремль, кажуть вони, зробив нестерпним життя там для усіх, хто ще опирається російському громадянству. Люди розповідають: вимушено беруть паспорти, щоб не залишитися без медичної допомоги, пенсії, мати можливість виїхати за межі окупованих територій, не ставати на принизливий міграційний облік з довідками від нарколога та інфекціоніста, що їх вимагають окупанти. Крім цього, за роки війни у багатьох українців документи втрачені, протерміновані, пошкоджені, а молодь їх часто навіть не встигла оформити.

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) отримали лист від підписника з окупованого Донецька: він прочитав інтерв’ю з дівчиною, яка виїхала з окупації, та здивувався, що їй вдалося зробити це, попри наявність російського паспорта:

«Наскільки можна зрозуміти, дівчина отримала російський паспорт. Я десь читав, що в Україні заборонене подвійне громадянство. Той, хто бере російське громадянство, автоматично втрачає українське. Я – донеччанин, мій український паспорт прострочений з 2022 року, я був змушений взяти російський (був погано поінформований). Зараз я не став би цього робити. Мене не впустять до України? Подавати заяву на вихід із громадянства РФ?»

Чи позбавляє паспорт РФ громадянства України? Як з протермінованими українськими документами виїхати на підконтрольну Києву територію? Коротко пояснюємо.

Оформлення російського паспорта в окупації позбавляє громадянства України?

Ні. Україна не визнає російських документів, виданих в окупації, і не позбавляє громадянства людей, які вимушено взяли їх. Адже часто без російського паспорта українці взагалі не можуть жити на захоплених Росією територіях – їх позбавляють медичної допомоги, визнають «іноземцями», без паспорта РФ також важко перетнути кордон.

Людина залишається громадянином України, навіть якщо отримала паспорт РФ – автоматичного виходу з громадянства не відбувається.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Остаточно «вирішити українське питання»? Що означає новий указ Путіна

Населення тимчасово окупованих територій України з початку повномасштабного вторгнення РФ коливається в межах 3-6 мільйонів людей, а реальна чисельність, ймовірно, становить 3-4,5 мільйони – такі оцінки Донбас Реалії навели в Центрі національного спротиву наприкінці березня. У центрі зазначили, що більш точні підрахунки зробити складно через масову міграцію та брак інформації з окупації.

Чи можна скористатися протермінованим паспортом для в’їзду на вільну територію України?

Так. Ухвалою Кабміну України паспорти громадян України, термін дії яких закінчився за 30 днів до 24.02.2022 року або пізніше, вважаються дійсними протягом усього терміну дії воєнного стану та ще 30 календарних днів після його припинення.

В’їхати на вільну територію України можна і без паспорта. Це неодноразово роз’яснювала колишня міністерка реінтеграції Ірина Верещук, алгоритм наводив і омбудсмен Дмитро Лубінець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як молоді з окупації отримати паспорт України? Коротка інструкція

Як виїхати з окупованих територій, якщо українські документи протерміновані чи взагалі не видавалися (якщо йдеться про молодь)?

Якщо є проблеми з документами, люди з окупації переважно в’їжджають на вільну територію України через Білорусь.

На території РФ та для в’їзду до Білорусі варто скористатися російськими документами.

Із Білорусі в’їхати на вільну територію України можна лише через один пункт пропуску: Мокрани – Доманове (це в’їзд з Брестської області Білорусі до Волинської області України). Він гуманітарний, тож скористатися ним можна виключно для евакуації – один раз.

На пункт пропуску слід взяти з собою усі наявні українські документи:

  • свідоцтво про народження (для молоді, яка не встигла отримати паспорт);
  • паспорт громадянина України;
  • закордонний паспорт громадянина України;
  • посвідчення водія;
  • ксерокопії втрачених документів (бажано з фотографією);
  • будь-які інші документи українського зразка (шкільні табелі, дипломи, нагороди – все це допоможе потім у суді відновити документи).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «У клас ти не зайдеш без «георгіївської стрічки». 18-річна Евелін 10 діб вибиралась з окупованого Донецька

Чи пропустить білоруська сторона на кордоні з Україною з проблемними документами?

Білоруські прикордонники повинні пропускати за документами, дію яких Україна визнає. Але люди, які в’їжджали таким чином, розповідають, що ті часто «прискіпуються» та вимагають чинний закордонний паспорт України або спеціальний документ – «посвідчення на повернення».

Якщо не вдалося перетнути кордон із боку Білорусі без паспорта, з протермінованими українськими документами чи іншими наявними, слід звернутися за посвідченням на повернення до Консульства України в Мінську:

Мінськ, вул. Старовиленська, 51, тел: +375-17-283-19-89

(Очікування до п’яти днів. Якщо потрібно встановлювати особу, це може забрати більше часу).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як з окупації вступити до українського вишу? Покрокова інструкція

Що робити, якщо документів взагалі немає або є якісь інші проблеми з ними?

За консультацією з будь-яких питань стосовно документів потрібно звернутися до Міграційної служби України – написати у WhatsApp +380965150098 (це номер спеціально для людей в окупації). Це рекомендується зробити і перед виїздом з окупованих територій.

За покроковою інструкцією можна звернутися на гарячу лінію «Донбас SOS» через Viber, WhatsApp або Telegram за номером +380935006918.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Людину не кинемо». Як волонтери Helping to Leave евакуюють українців з окупації і депортації?

Хто може допомогти з організацією виїзду?

Якщо важко організувати виїзд самостійно – можна звернутись до волонтерів. Наприклад, написати до Helping To Leave, які вивозять людей з окупації безкоштовно: info@helpingtoleave.org

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.