Історія караїмів: віра, мова і спадщина в Україні

Фортеця Чуфут-Кале у Бахчисарайському районі Криму, 2019 рік

Караїми – унікальна спільнота, яка з’явилася на території України ще в часи Кримського ханства, хоча власну традицію пов’язує з прийняттям караїмської версії юдаїзму ще в VIII–IX століттях. У Криму, зокрема в Чуфут-Кале, Євпаторії та Бахчисараї, караїми створили розвинуту громаду зі своєю мовою, релігією, писемністю та архітектурою.

Після приєднання Криму до Російської імперії вони отримали окремий статус, відмежовуючись від інших юдейських громад. Відігравали помітну роль у торгівлі, науці та культурі. У XIX–XX століттях караїми активно поселялися на Галичині, особливо в Луцьку та Галичі.

Сьогодні ця громада є однією з найменших в Україні, але зберігає свою унікальну спадщину.

Хто ж вони – караїми: ізольована гілка юдаїзму, самобутній народ чи місток між Сходом і Заходом? Які ще сторінки їхньої історії в Україні залишаються недослідженими? Чи вдасться зберегти цю унікальну культуру для майбутніх поколінь?

Усе це – в програмі «Деокупована історія» обговорює ведучий Олексій Мустафін та Юрій Амір Радченко – кандидат історичних наук, старший викладач кафедри східної філології ТНУ.

«Деокупована історія» – програма проєкту «Новини Приазов’я», у якій ведучий Олексій Мустафін разом із місцевими істориками та краєзнавцями спростовує російські міфи про минуле півдня України, розкриваючи справжню історію населених пунктів регіону.

Читайте про караїмів ще тут:

«Свої» в Україні. Хто такі кримські татари, караїми і кримчаки?

Історія корінних народів Криму

Що кремлівська влада зробила з Кримом після депортації кримських татар

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кам'янка-Дніпровська: скіфська спадщина на берегах Дніпра
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Маріуполь, Сартана, Урзуф, Чердакли: історія переселення греків Надазов’я
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як радянська влада нищила німецькі поселення на півдні. Історія Високопілля