В Угорщині партія Орбана пропонує законодавство, яке критики порівнюють із законом РФ про іноагентів

Законодавство, пропоноване урядом прем’єра Угорщини Віктора Орбана протягом багатьох років, викликало кілька протестів, подібних до цього в Будапешті, де демонстранти засуджують репресії проти громадянського суспільства (ілюстративне фото)

Партія «Фідес» прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана внесла до парламенту законопроєкт, який передбачає внесення до чорного списку організацій, що отримують іноземне фінансування, якщо їх вважатимуть «загрозою» для національного суверенітету. За словами критиків, це є ще одним кроком для придушення інакомислення напередодні виборів у країні.

Законопроєкт спрямований на моніторинг, обмеження і, можливо, заборону організацій, які, на думку суперечливого Управління захисту суверенітету (SPO), ставлять під загрозу «суверенітет Угорщини, здійснюючи діяльність, спрямовану на вплив на суспільне життя за іноземної підтримки». Документ порівнюють із російським законом про «іноземних агентів», який використовується для придушення громадянського суспільства.

Очікується, що парламент, де «Фідес» має переважну більшість, проголосує за законопроєкт найближчими днями.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Закріплення страху»: Угорщина здійснила правовий наступ на ЛГБТК і свободу зібрань – правозахисники

До такого кроку владна партія вдалася після обіцянки Орбана у березні придушити діяльність політиків і журналістів, які отримують іноземне фінансування. Він розглядається як частина ширшої кампанії проти громадянського суспільства, у рамках якої за останні роки було схвалено понад десяток законодавчих змін, спрямованих проти інакомислення, свободи слова й освіти.

«Поданий законопроєкт... відповідає російському зразку: це про зловживання владою, помсту і дріб’язковість», – заявив мер Будапешта Ґерґей Карачонь у своєму дописі в фейсбуці.

Росію звинувачують у використанні закону про так званих іноземних агентів для придушення майже всіх аспектів громадянського суспільства.

Новий закон, якщо його схвалять, надає SPO повноваження створювати список юридичних осіб, що фінансуються з-за кордону, якщо їхня діяльність вважається загрозою, яка може «підірвати незалежний, демократичний і заснований на верховенстві права лад Угорщини» або порушити конституційну ідентичність Угорщини чи християнську культуру.

До таких правопорушень зараховують виклик традиціям шлюбу, сім’ї чи гендеру.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Орбана «б'ють методами Орбана»? Чого зумів досягти прем'єр Угорщини і що йому може загрожувати

Минулого місяця в Угорщині ухвалили конституційну поправку, яка офіційно забороняє публічну демонстрацію гомосексуальності й гендерного різноманіття, а також надає поліції повноваження використовувати технологію розпізнавання облич.

Правозахисна група Угорський Гельсінський комітет назвала законодавство, запропоноване урядом Орбана, «значною ескалацією зусиль уряду щодо придушення інакомислення, послаблення захисту прав людини і зміцнення своєї влади».

Орбан активізував свою кампанію за традиційні цінності на тлі посилення позицій партії «Тиса», яку очолює колишній союзник Орбана Петер Мадяр.

В Угорщині наступного року заплановані загальні вибори, і опитування громадської думки показують, що Мадяр і його партія стрімко набирають популярності, частково через спад у економіці країни.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Суперник Орбана – надія чи омана? Що насправді означає візит Мадяра для України