«Коаліція рішучих» є механізмом, який дозволяє членам НАТО обійти бюрократію Альянсу і оперативно надіслати надіслати нам миротворців, заявив дипломат, колишній глава місії України при НАТО Вадим Пристайко в інтерв’ю Радіо Свобода.
«По-перше, «коаліція рішучих» – це механізм, який дозволяє НАТО вступати в активні військові дії, не тягнувши за собою п’яту статтю і всіх членів Альянсу. Тобто, по ідеї для того, щоб вступити в війну, треба Північноатлантичній раді проголосувати одностайно (32 країни – ред.) за якусь війну. Скоріше за все, це у випадку нападу на Альянс», – розповів він в ефірі програми «Свобода Live», додавши, що в силу рішення статуту ООН кожна країна має право на індивідуальний або колективний захист.
Читайте також: Мелоні підтримує надання Україні безпеки відповідно до статті 5 НАТО без членства
Тому Альянс, за його словами, не повинен диктувати, якщо хтось захоче як окремий шматочок об’єднання виступати на тій чи іншій стороні – це з одного боку так, а з іншого – це не тягне за собою відповідальність Альянсу. Як приклад він навів війну Британії з Аргентиною щодо Фолклендських (Мальвінських) островів.
«Так само країни, які близькі до нас, кажуть, зокрема зараз Франція і Британія, що ми готові допомогти сформувати «коаліцію бажаючих (рішучих)»…готові допомогти нам.. В принципі немає механізму, який би заборонив уряду Британії і уряду Франції схвалити рішення і завтра надіслати нам миротворців», – сказав дипломат.
Водночас Пристайко висловив здивування, чому Україні досі не схвалила закон про допуск французьких і британських сил на територію України, оскільки це і є дозвіл законодавчий на вступ їх сил.
Українське законодавство передбачає, що допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України здійснюється на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законами України.
Раніше український президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зробить все, щоб політичні рішення про безпековий контингент максимально швидко виконувались, «коли для цього буде час».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Переговори: що змінила зустріч у Ватикані? Зеленський, Трамп, угода про мирЗа даними видання The Times, голова штабу оборони Великої Британії Тоні Радакін звертався до своїх колег із ідеєю сформувати 64-тисячні сили для надсилання в Україну. Однак міністри оборони європейських країн заявили, що «немає жодних шансів» на контингент такого розміру, і навіть 25-тисячний контингент вимагатиме спільних зусиль.
Читайте також: Введення контингенту в Україну можливе після припинення вогню – міністр оборони Нідерландів
Можливість надсилання іноземних військових в Україну обговорюється з 2024 року, а в січні 2025-го розміщення в Україні британських та французьких солдатів стали більш предметно обговорювати прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент Франції Емманюель Макрон.
Москва категорично не погоджується з розміщенням західних військ в Україні. Зокрема, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва не бачить місця для компромісу у питанні потенційного розміщення європейського миротворчого контингенту на території України. За його словами, це означатиме «пряме, офіційне, неприховуване залучення країн НАТО у війну проти РФ».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Естонія готова направити миротворчий контингент в Україну – прем’єр