Парламент Угорщини підтримав законопроєкт про вихід із Міжнародного кримінального суду

На початку квітня прем’єр-міністр Віктор Орбан на спільній із прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу пресконференції в Будапешті заявив, що Угорщина має намір вийти з юрисдикції МКС

Угорський парламент 20 травня схвалив законопроєкт, який почне процес виходу країни з Міжнародного кримінального суду (МКС).

Як повідомляє Угорська служба Радіо Свобода, парламент схвалив пропозицію, подану урядом, 134 голосами «за», 37 голосами «проти» і сімома такими, що утрималися.

Це голосування стало кроком у процесі, оголошеному владою Угорщини на початку квітня, коли прем’єр-міністр Віктор Орбан на спільній із прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу пресконференції в Будапешті заявив, що Угорщина має намір вийти з юрисдикції МКС. Він назвав це твердим і принциповим рішенням, звинувативши суд у політизованості.

Щодо Нетаньягу МКС видав ордер на арешт за підозрою у воєнних злочинах у Секторі Гази. Угорщина як країна, що бере участь у роботі МКС, мала заарештувати Нетаньягу після його приїзду і передати його до Гааги. Проте Орбан ще до візиту ізраїльського прем’єра дав гарантії, що цього не станеться.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Угорщина оголосила про вихід з МКС через кілька годин після прибуття Нетаньягу до Будапешта

Очікується, що повна юридична процедура виходу з суду триватиме рік, заявив минулого місяця міністр закордонних справ Петер Сійярто. 29 квітня голова МЗС Угорщини також вже заявляв про підтримку цього рішення парламентом.

Угорщина стала першою країною ЄС, яка припиняє участь у МКС.

У суді висловили занепокоєння через це і заявили: «Коли держава-учасниця виходить із Римського статуту, це затьмарює наші спільні прагнення до справедливості й послаблює нашу рішучість боротися з безкарністю… Справедливість вимагає нашої єдності».

Раніше адміністрація президента США Дональда Трампа запровадила щодо МКС санкції – через переслідування Нетаньягу. Орбан тоді заявив, що Угорщині необхідно переглянути свої відносини з правовим інститутом, який перебуває під американськими санкціями.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як Угорщина протистоїть ордеру на арешт МКС під час візиту Нетаньягу

Рішення МКС видати ордер на арешт Нетаньягу викликало суперечливу реакцію і в інших країнах. Зокрема, влада Німеччини дала зрозуміти, що не готова дотримуватися рішення суду, хоча й підкреслює важливість його роботи. Критики рішення МКС щодо Нетаньягу вказують на те, що воно, на їхню думку, підриває легітимність інших рішень суду, зокрема про ордер на арешт російського президента Володимира Путіна, який підозрюється в причетності до депортації українських дітей, що розглядається як воєнний злочин.

Міжнародний кримінальний суд, створений під егідою ООН, об’єднує понад 120 країн світу. Кілька великих держав, серед яких США, Росія та Китай, не визнають його юрисдикцію. Ізраїль також її не визнає.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Президентство МКС висловило занепокоєння рішенням Угорщини вийти з суду