Міжнародне право вимагає від Росії забезпечення вільного та безперешкодного руху через Керченську протоку, тож ЄС очікує, що Москва відновить цей рух, заявив на сесії Європейського парламенту 28 листопада віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
«Дії Росії неприпустимі, й ЄС очікує від неї негайного звільнення кораблів та екіпажу, а також забезпечення швидкої медичної допомоги пораненим військовослужбовцям», – додав він.
Очільник Єврокомісії наголосив, що ЄС не визнав і не визнаватиме незаконної анексії Кримського півострова Росією.
«Верховний представник ЄС із закордонних справ Федеріка Моґеріні з початку цієї ескалації напруження перебуває на зв’язку з низкою міжнародних партнерів та продовжуватиме працювати над цією проблемою для розробки ширшої інтернаціональної реакції», – заявив Валдіс Домбровскіс.
Читайте також: «Росія хотіла повторити операцію в Цхінвалі» – посол України в Білорусі про події в Керченській протоці
Водночас президент Європейського парламенту Антоніо Таяні, відкриваючи пленарну сесію, також зробив заяву, в якій запевнив, що очолювана ним євроустанова «глибоко занепокоєна» зростанням напруженості в Керченській протоці.
Таяні також нагадує, що «територіальна цілісність України є фундаментальною річчю, а Росія не повинна забороняти українським суднам у доступі до Азовського моря й зобов’язана поважати Конвенцію ООН щодо морської навігації та угоду з Україною, підписану в 2003 році».
«Ми вимагаємо від влади Росії поваги до їхніх зобов’язань й звільнення затриманих українських військових», – заявив Таяні, наголосивши на тому, що під час вчорашньої зустрічі з головою Верховної Ради Андрієм Парубієм він запевнив, що Європейський парламент уважно стежить за ситуацією.
Your browser doesn’t support HTML5
Агресія Росії: Парубій розповідає про свої зустрічі з генсекретарем НАТО і головою ЄП – відео
«Європарламент тримає це питання на ретельному контролі та робитиме все від нього залежне, щоб досягти його позитивного вирішення», – пояснив президент Європарламенту.
25 листопада російські прикордонники у Керченській протоці відкрили вогонь по українських кораблях і захопили три кораблі. Шістьох українських військових поранено, двоє у важкому стані (Росія заявляє, що надала медичну допомогу трьом пораненим, про інших трьох не згадувала).
Читайте також: Воєнний стан вже діє. Що варто знати українцям?
Наразі затримані українські моряки перебувають в анексованій Керчі, їх звинувачують у «незаконному перетині державного кордону Росії». Українська прокуратура визнала захоплених Росією моряків військовополоненими.
Країни Заходу засудили дії Росії. В Євросоюзі закликали до «стриманості і деескалації», а генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ оприлюднив заяву з вимогою до Росії звільнити військовополонених і захоплені кораблі.
26 листопада Верховна Рада проголосувала за запровадження воєнного стану терміном на 30 діб у внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії та в 10 областях. Це Вінницька, Луганська, Донецька, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
(Радіоперехоплення переговорів російського командування з екіпажами кораблів Росії щодо атаки на кораблі ВМС України)
Your browser doesn’t support HTML5
Переговори російського командування з екіпажами прикордонних кораблів РФ – відео
(Відео моменту, коли корабель Росії цілеспрямовано таранить український корабель у Керченській протоці)
Your browser doesn’t support HTML5
Російське судно таранить українське в Чорному морі – відео
Порошенко назвав «прямим актом агресії» напад російських прикордонників на українські кораблі
США: ЄС варто посилити санкції проти Росії і відмовитися від «Північного потоку-2»
Потрібно зупинити Путіна, щоб він не пішов далі – у Європарламенті закликають до нових санкцій