США не просили Євросоюз теж призупинити допомогу Україні – дипломат ЄC

6 березня лідери ЄС проведуть «терміновий саміт у терміновій ситуації», щоб обговорити продовження підтримки України та європейської оборони

Сполучені Штати, після призупинення військової допомоги для України з метою початку мирного процесу, не посилали сигналів до Євросоюзу з проханням долучитися такої політики щодо Києва. Про це Радіо Свобода повідомив дипломат у колах ЄС, не уповноважений давати офіційні коментарі ЗМІ.

«Те, що вони просять нас зробити зараз, це погодитися, що може бути припинення вогню або перемир’я, бо це пріоритет президента Трампа», – пояснив дипломат. За його словами, у ЄС із цим погодилися. Водночас європейські лідери наполягатимуть на тому, що просто припинення вогню без стійких гарантій безпеки не спрацює, повідомив дипломат.

6 березня лідери ЄС проведуть «терміновий саміт у терміновій ситуації», щоб обговорити продовження підтримки України та європейської оборони. Серед іншого, лідери ЄС обговорять європейський внесок у гарантії безпеки, необхідні для забезпечення тривалого миру в Україні.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський: новий план допомоги від Єврокомісії означає передусім додаткові системи ППО

У чернетці підсумкової декларації, з якою ознайомилося Радіо Свобода, згадується миротворча місія й необхідність надати надійні гарантії безпеки Україні, хоч і без конкретики. На думку співрозмовника Радіо Свобода, це допоможе президенту Франції і премʼєру Британії під час розмов із Дональдом Трампом продемонструвати політичну підтримку від усього Євросоюзу, а не лише обмеженої групи держав.

«Ми таким чином кажемо йому, що ви можете бути впевнені, що європейці будуть там. Ми просимо у вас надати «гарантію гарантії», бути присутніми якимось чином», – пояснив дипломат стратегію ЄС. А плани на суттєво більші видатки на оборону, зокрема і 800 мільярдів євро, про які напередодні оголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, мають стати підтвердженням, що ЄС спроможний надати такі гарантії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЗМІ: у Європарламенті пропонують позбавити Угорщину права голосу

За словами ще кількох дипломатів, які не мають повноважень давати офіційні коментарі, навіть якщо Угорщина не захоче узгоджувати підсумкову декларацію саміту з такими висновками, її можуть ухвалити не 27, а 26 країн-членів ЄС. «26 це доволі багато, а один – доволі одиноко», – підсумував ситуацію інший дипломат, наполягаючи, що утримання Угорщини під час голосування не стане сигналом про брак єдності в ЄС.

Президент Франції Емманюель Макрон запросив на розмову до Парижа премʼєра Угорщини Віктора Орбана ввечері напередодні саміту, тому в Брюсселі ще є надії на ухвалення декларації за згоди усіх 27 країн-членів.

Крім того, 5 березня о 21:00 за київським часом президент Франції виступить зі зверненням до співвітчизників: «у цей час великої невизначеності, коли світ стикається з найбільшими викликами».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Якщо військова допомога США призупинена, чи може Європа підтримати Україну?