29 вересня в Україні вшановують пам’ять жертв нацистських розстрілів у Бабиному Яру Києва під час Другої світової війни.
- 28 вересня 1941 року в окупованому гітлерівцями Києві з’явилися оголошення із наказом усім євреям взяти з собою все найцінніше і усім зібратися у місці, де тепер стоїть кінотеатр «Київська Русь».
- 29 вересня усіх київських євреїв, які прийшли цілими родинами, вишикували у колонну і погнали до урочища Бабин Яр.
- Там усі коштовності, речі і документи нацисти у людей відібрали, наказали повністю роздягнутися і спуститися в рів.
- Голих беззбройних людей, разом із дітьми, розстрілювали кулеметники.
Лише в останні два дні першого місяця осені, 29–30 вересня 1941 року, в урочищі Бабин Яр гітлерівські нацисти вбили майже 34 тисячі київських євреїв.
Фотографія 1944 року. На ній частина Бабиного Яру на околиці Києва, в якій виявили тисячі тіл цивільних осіб, убитих нацистами.
Сьогодні, 29 вересня, у Києві пройшов уже восьмий раз Марш Пам’яті жертв Бабиного Яру.
Учасники Маршу зібралися в парку навпроти кінотеатру «Київська Русь» і далі колоною пішли до пам’ятника «Менори» у Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр».
Це шлях, який в один кінець пройшли київські євреї у 1941-му році.
«Я в даний час лікуюся у шпиталі, я військовослужбовець. Ми намагаємося кожен рік вшанувати пам’ять. Історію треба пам’ятати... Я до цього постійно ходив із друзями. Так вийшло, що зараз ми воюємо, але у мене кілька годин є вільних, поки лікуюся. І отак склалося», – каже Юрій, один з учасників Маршу пам’яті.
«Тут мій прадід лежить...І я ще пам’ятаю свого дідуся, який плакав кожен раз, коли згадував свого батька, який не погодився виїжджати з Києва, залишився тут і пішов з усіма в Бабин Яр, де був розстріляний. Також мої дядьки та тітки, які теж не могли виїхати з Києва, бо не мали на кого залишити свою аптекарську крамницю», – розповів про своїх родичів, які загинули у Бабиному Яру, Олександр Березовський.
Вшанування жертв Бабиного Яру. Київ, 29 вересня 2023 року
Біля Синагоги у Бабиному Яру провели молебень.
Молебень в пам'ять про знищених нацистами у Бабиному Яру людей провів Головний рабин України Моше Реувен Асман. Київ, Україна , 29 вересня 2023 року
Біля Менори поклали «камінці спотикання» і квіти.
У Києві вшановують пам'ять жертв Голокосту
Ці камінці символізують знищених нацистами під час Голокосту євреїв.
Біля символічної синагоги «Місце для роздумів» у Бабиному Яру у Києві
Пам’ять жертв Бабиного Яру вшанували і представники посольств різних країн.
Бабин Яр є одним із символів Голокосту.
У 1941–1943 роках у Бабиному Яру були розстріляні, за різними даними, від 70 до 200 тисяч осіб. Більшість із них були євреями.
Бабин Яр. Радянські військовополонені закопують тіла розстріляних під наглядом солдатів СС. Фото з архіву Українського інституту національної пам’яті
Головний рабин України Моше Реувен Асман подякував усім, хто вшанував пам'ять убитих нацистами у Бабиному Яру євреїв, представникам влади та усіх релігійних конфесій України.
Під час Другої світової війни і окупації України нацистами, у Бабиному Яру також розстрілювали ромів, пацієнтів психлікарні, радянських військовополонених.
У Бабиному Яру гітлерівські нацисти розстріляли понад 600 членів ОУН.
У СРСР злочини нацистів у Бабиному Яру замовчували, про це не розповідали у школах та вишах, а довгий час навіть перешкоджали тим, хто приходив наприкінці вересня на місце масових убивств, щоб вшанувати пам'ять жертв нацистських страт.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: МЗС: вшановуючи пам’ять жертв Бабиного Яру, закликаємо світ не допустити повторення таких катастроф ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: До роковин Бабиного Яру: релігійний фактор у справі порятунку євреїв під час Голокосту ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як КДБ боровся з акціями пам’яті убитих у Бабиному Яру євреївБільше про злочин нацистів у Бабиному Яру під час Другої Світової війни читайте і дивіться на сторінці Радіо Свобода ПАМ'ЯТЬ ПРО БАБИН ЯР