Кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська ввечері 8 серпня залишила свою квартиру з міркувань безпеки, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода. До цього під будинком Тихановської зібралися співробітники правоохоронних органів у цивільному і під’їхав мікроавтобус.
Як повідомила речниця Тихановської Ганна Красуліна, «після того, як затримали її [Тихановської] людей, ми хотіли, щоб вона не залишалася сама».
8 серпня в Мінську затримали очільницю штабу Тихановської Марію Мороз. Ще двох представників штабу Антона Сташевського й Олега Мойсеєва викликали до Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією. Пізніше Сташевського доставили до слідчого комітету. Всі затримані не виходять на зв’язок.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Пів року протестів у Білорусі в Живому блозі
Крім того, 8 серпня в Мінську невідомі затримали Марію Колесникову, соратницю Тихановської. Через деякий час її відпустили. У штабі Тихановської розповіли, що Колесникову з кимось «переплутали».
«Мабуть, мене вирішили затримати помилково. Дуже швидко з’ясувалося, що Колесникова Марія Олександрівна 1982 року народження – це не та людина, кого вони хотіли затримувати. Мене посадили в автобус і дуже ввічливо запитали, куди я збиралася. Я сказала, що на вечерю. І тоді вони мене привезли ось сюди», – так прокоментувала інцидент Марія Колесникова білоруській службі Радіо Свобода.
9 серпня в Білорусі відбуваються вибори президента, на яких чинний голова держави Олександр Лукашенко балотується на новий термін після 26 років правління.
Виборча кампанія супроводжувалася протестами і переслідуванням представників опозиції.
Вибори у Білорусі: нові дані після реєстрації кандидатів
- Шості вибори в історії незалежної Білорусі
- Відбудуться 9 серпня 2020 року;
- ЦВК Білорусі зареєструвала 15 ініціативних груп зі збору підписів із 55 заявок;
- 14 липня ЦВК Білорусі зареєструвала Олександра Лукашенка, Світлану Тихановську, Ганну Конопацьку, Андрія Дмитрієва та Сергія Черечня кандидатами у президенти.
Зліва направо: Андрій Дмитрієв, Ганна Конопацька, Олександр Лукашенко, Світлана Тихановська, Сергій Черечень
- Люди в багатьох містах Білорусі вийшли на вулиці ввечері 14 липня після того, як Центрвиборчком відмовився зареєструвати кандидатами Віктора Бабарика та Валерія Цепкала, яких називають найреальнішими конкурентами Олександра Лукашенка.
Віктор Бабарико (зліва) та Валерій Цепкало
- З початку виборчої кампанії правозахисники нарахували понад 700 затриманих: учасників «ланцюгів солідарності», членів ініціативних груп, активістів, політиків, блогерів, журналістів та просто перехожих на вулицях. 129 людей були покарані адміністративними арештами, 252 оштрафовані.
- Головного опозиційного політика Миколу Статкевича, як й інших його колег по опозиції, не допустили до збору підписів;
- 65-річний Олександр Лукашенко керує країною беззмінно вже майже 26 років;
- Окрім перших виборів 1994 року, на яких переміг Лукашенко, жодні інші на міжнародному рівні не були визнані вільними і справедливими (2001, 2006, 2010, 2015 роки).