Росія тепер здатна «керувати FPV-дронами на фронті з Москви». Це можливо?

Евакуаційне авто поліції їде по атакованій дронами дорозі під Кураховим восени 2024 року

У Росії заявляють, що скинули покров секретності з нової технології, яку нібито застосували вперше у світі. Йдеться про можливість керувати FPV-дронами з відстані у тисячу кілометрів. Цю акцію показово зробили у башті офісного центру «Москва-Сіті» – проте вже впродовж півтори години державне російське агентство «РІА Новини» видалило відео, на якому детально були розкадровані краєвиди за вікном: провоєнні російські блогери почали обурюватися, що державна пропаганда фактично вказала ЗСУ ціль для майбутніх ударів.

Що ж насправді показали у тому відео, яке у РФ подали як сенсацію? Чи дійсно країна-агресор тепер може повноцінно керувати FPV з таких великих дистанцій?

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) разом з фахівцями з БПЛА та зв'язку проаналізували відео.

«Вперше на планеті». «Командир уразив ціль, сидячи в Москві». Такими пафосними фразами російська пропаганда супроводжує відеоряд, де з офісного центру «Москва-Сіті» здійснюють доведення дрона «Овод» (10-дюймовий коптер з бойовою частиною близько 4 кг) до цілі поблизу Часового Яру. Відстань між пілотом та ціллю становить близько 1000 км. Від місця запуску дрон здолав 11 км та уразив ціль.

Пілотування російського дрона у діловому центрі «Москва-сіті»

Людину в офісі у Москві російські ЗМІ називають комбригом добровольчої бригади «Эспаньола» Станіславом Орловим з позивним «Испанец». Поблизу Часового Яру перебувала інша група команди, якою керував розробник «Овода» інженер-конструктор Андрій Іванов.

«Ми зараз виступаємо в ролі навігатора для Москви, яка здійснює управління. Ми просто диктуємо, куди летіти, орієнтуючись на лінійні орієнтири», – коментує Іванов у російському відео.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Розслідування: російські військові керували атакою дрона на Часів Яр з «Москва-Сіті»

Чого вони хотіли досягти?

У відео йдеться, що тестовий удар по українських позиціях був завданий за допомогою нової системи управління «Орбіта», яка працює у парі з «Оводом». «Орбіту» розробив російський «Центр безпілотних систем та технологій».

Перевірити хотіли можливість керування FPV за допомогою мишки (замість пульту) та можливість зв'язку на понад тисячу кілометрів.

Таким чином розробники в Росії хотіли спростити підготовку операторів та убезпечити екіпажі, щоб в перспективі керувати малими дронами на фронтах в Україні з усієї території РФ.

«Найголовніше було подивитися можливість зв'язку. Ми перебуваємо від місця події більше ніж за тисячу кілометрів. І ось застосування пройшло вперше успішно», – каже «Испанец».

«У Росії з'явилися дрони, якими не просто з Москви керують. А ще й мишкою. Та ще й людиною, яка ніколи раніше цього не робила. Тобто навчання пілота – не тижні, а години», – пишуть у телеграм-каналі розробника дрона «Овод».

У березні 2025-го схожий політ вже здійснювали. Але тоді безпілотник літав з Тули до окупованого Маріуполя. Про цей тест також є відео в каналі виробника.

Російський FPV- дрон «Овод» під час тестового польоту в офісі розробника

Трохи деталей про «Овод»

Російський FPV «Овод» з машинним зором створений у 2023 році в Тулі, у війні проти України використовується з 2024 року. Його розбирав у своєму відео у квітні 2024 року командир 414-ї окремої бригади ударних безпілотних авіаційних систем ЗСУ «Мадяр».

Російський FPV «Овод» у бойовому спорядженні

Зі слів «Мадяра», цей FPV зібраний з китайських елементів і має кастомізовану систему керування, що дозволяє керувати дроном на нестандартних частотах. Дрон оснащений компьютером-компаньоном, який додає можливостей застосування машинного зору, тобто оптичного донаведення.

Станіслав Орлов з позивним «Испанец» біля російського програмно-апаратного комплексу «Орбіта» у діловому центрі «Москва-Сити»

Донбас Реалії опитали українських військових – двох операторів БПЛА (FPV та Mavic), військовослужбовця Сил безпілотних систем та фахівця-зв'язківця, – і ніхто з них не здивувався побаченому.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: FPV атакуватимуть без участі людини? Що таке машинний зір, який вже на фронті

Під зв'язком на 1000 км мається на увазі просто інтернет

Учасники випробувань з сюжету «РІА Новини» кажуть, що хотіли перевірити «можливість зв'язку». Проте, там йдеться не про радіозв'язок із дроном (він неможливий на такій відстані), а про інтернет. Тисяча кілометрів у цьому контексті звучать вже інакше.

За великим рахунком, це віддалене інтернет-з'єднання – жодного ноухау
Сергій «Флеш» Бескрестнов

«Така новина дорівнює тому, що – ура, нам вдалося через «Скайп» додзвонитися комусь і звідти отримати відеокартинку з телефона. Прямо кажучи, це віддалене інтернет-з'єднання, яке підключається до дрона – жодного ноу-хау і унікальностей тут нема. Це суто ІПСОшний посил, щоб сказати, що ми з Москви змогли щось зробити аж на фронтах», – говорить голова Центру радіотехнологій і автор профільного каналу про військовий зв'язок Сергій «Флеш» Бескрестнов.

Він пояснює, що оскільки відеоканал з БПЛА потребує широкого каналу та високої й стабільної швидкості передачі даних, його може забезпечувати лише пристрій супутникового інтернету («Старлінк» та аналоги), який не може вміститися на FPV-дроні (на крупних БПЛА така технологія застосовується). Тому напряму FPV не в змозі отримувати команди через інтернет: йому потрібна антена в його звичайному радіусі зв'язку – зараз дальність зв'язку FPV-коптерів сягає 40 км завдяки ретрансляторам і дронам-маткам.

«Вони бачать трансляцію з місця і дають підкорегувальні команди виконавцям на місці. Через інтернет», – реагує на сюжет оператор БПЛА з Новопавлівського фронту.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Загроза від російських дронів на оптоволокні зросла – Сергій «Флеш» Бескрестнов

Це не «вперше на планеті». ЗСУ вже застосовують

Сержант 59-ї штурмової бригади Сил безпілотних систем, раніше підприємець і волонтер Олександр Карпюк («Серж Марко») в ефірі Радіо Донбас Реалії розповів, як така технологія вже застосовується українськими захисниками – наприклад, із комплексом Palantir, коптери до якого випускає український виробник.

Те, що вони показують, доволі просто
Олександр Карпюк («Серж Марко»)

«Те, що вони показують, доволі просто. Основна ідея в тому, – пояснює він, – що можна занести просто на позицію антену і, під'єднавши до цієї антени інтернет, керувати дроном, який запускається з якоїсь іншої позиції. Тому що антена ідентифікує позиції пілотів. Щоб зберегти пілота і зробити його місцеперебування неочевидним, була зроблена система Palantir».

«Але йому (оператору – ред.) не треба сидіти там десь в Москві, він може сидіти в 10, 15, 20 кілометрах у сусідньому населеному пункті, і це буде навіть краще, тому що затримка менша. З Часового Яру до Москви і назад – це все ж таки затримка. Ми досягали затримки 0,2 від секунди, і це відчувалось. Затримка це твоє все», – каже Олександр Карпюк.

Військові РФ не вивели з-під удару екіпажі

Однак, ця технологія не вирішує питання повного вилучення людей із процесу на полі бою, як про це заявляють російські пропагандисти.

Потрібна технічна група для того, щоб ці антени з інтернетом обслуговувати
військовослужбовець 59-ї ОШБр

«По-перше, дійсно потрібна наземна група, яка буде працювати, тобто все одно доводиться вивозити людей в поля, з дронами, з вибухівкою. По-друге, тобі потрібна технічна група для того, щоб ці антени з інтернетом обслуговувати», – пояснює військовослужбовець 59-ї ОШБр.

Про це ж говорить Сергій Флеш: «Хтось же має привезти цей FPV, увімкнути, залишити там наземну станцію, повністю з контролем під'єднану до інтернету, і її так не кинеш і не поїдеш. Який сенс, що пілот перебуває в стороні, якщо інший боєць, який це обслуговує, перебуває на місці?»

Екіпаж на передовій показують у своєму сюжеті самі ж російські розробники. На зв'язку з «Москва-Сіті» постійно присутній оператор БПЛА під Часовим Яром. Який часом навіть вдягає окуляри, щоб корегувати комбрига у Москві.

Журналісти російського телеканалу RTVI пишуть, що в операції було задіяно кілька груп на Донбасі: хтось налагоджував віддалений зв'язок із Москвою, хтось займався питаннями ретрансляції – встановлював антени та організовував прийом відео. Ще одна група спорядила дрон в окупованому Бахмуті.

Група російських військових поблизу Часового Яру, які асистують під час пілотування дрону з московського ділового центру «Москва-Сіті»

«Вони на Часовому Ярі показують, тому що там забудова, це місто, і ти можеш просто з якоїсь оптики, яка там є десь в домі, підтягнути інтернет, і ось вже в тебе інтернет з «Москва-Сіті». На звичайному полі бою не можна десь з поля, де в тебе ближній населений пункт в 7 кілометрах, взяти й інтернет туди кинути, – продовжує про інший бік технології Олександр Карпюк. – «Старлінки» – вони теж не дуже допомагають, тому що дуже велика затримка. Тобто це рішення, яке більш зручне навіть українській стороні (ніж російській – ред.)».

«Серж Марко» також сумнівається, що керування мишкою може повністю замінити оператора в окулярах.

Це Часів Яр – я більш ніж впевнений, що там ніяка це не була військова ціль, тому що я не побачив, щоб на цей дрон працював РЕБ
Олександр Карпюк («Серж Марко»)

«Це дрон з аналоговим відеопотоком. Коли досвідчений пілот летить в окулярах, в нього вже мозок просто навчився якісь моменти відрізняти. Тому що в нього постійно РЕБ, валиться картинка, він якось старається з цим боротися, розуміти, де він. І йому якраз окуляри це додають – тобто він на досвіді, в окулярах, бачить краще, ніж сидячи перед екраном монітора. Крім того, щоб клацнути мишкою на якусь ціль, сказати – атакувати, ти повинен бачити цю ціль. Це Часів Яр – я більш ніж впевнений, що там ніяка не була військова ціль, тому що я не побачив, щоб на цей дрон працював РЕБ. А там РЕБу багато. Коли в тебе погане відео, ти не знаєш, на чому клацнути мишкою, ти просто цього не бачиш. Пілот в окулярах це обирає майже інтуїтивно, у цих проріхах бачити щось», – розповідає військовий.

«А зроблено це все ясно для чого: от, воюй з дивану. Можеш на фронт не їхати навіть», – підсумовує зміст російського сюжету військовослужбовець ЗСУ-оператор дрона Mavic.

  • Після того, як пропагандистське відео засвітило локацію на «Москва-Сіті», його публікацію одразу розкритикували російські Z-блогери, назвавши діловий центр тепер ймовірною законною ціллю для України.
  • «РІА Новини» відео видалило. Проте демонстрація керування саме з московської висотки, вочевидь, була ціллю пропаганди: локацію не приховували та прискіпливо знімали вид з вікна на Москву.
  • «У випадку з нашим експериментом «Москва-Сіті» виступила просто як локація, що легко впізнається», – зазначається в дописі розробника російського дрону.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи зможе Україна самотужки відбити новий великий наступ Росії?

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.