Посли країн-членів ЄС не змогли узгодити продовження європейських санкцій проти Росії на зустрічі у Брюсселі 24 січня. Рішення блокує Угорщина, попри те, що до завершення дії санкцій залишився тиждень. Якщо ЄС не встигне узгодити рішення до 31 січня, законність замороження російських суверенних активів буде під питанням.
Радіо Свобода зібрало роз’яснення ситуації від 5 дипломатів у колах ЄС щодо можливого розвитку ситуації.
Ситуація з блокуванням
«Це просто приголомшливо, що ми знову опинилися в такій ситуації, особливо враховуючи ситуацію на фронті», – роздратовано прокоментував блокування санкцій Угорщиною один із дипломатів у ЄС, не уповноважений давати офіційні коментарі.
ЄС продовжує запроваджені на початку повномасштабного вторгнення санкції проти Росії кожні пів року, і періодично це питання, а також ухвалення нових санкційних пакетів, гальмується через опір Угорщини.
Угорський премʼєр Віктор Орбан заздалегідь, ще на саміті у грудні, попередив європейських лідерів: не погодиться на продовження санкцій, доки не відбудеться інавгурація президента США Дональда Трампа. Мовляв, якщо Трамп висловиться проти санкційної політики, то і ЄС має відступитися.
Проте Дональд Трамп у перші дні свого президентства чітко дав зрозуміти – від санкційного тиску на Росію відмовлятися не збирається і готовий навіть його посилити. Відповідних дій чекає і від Європи, закликаючи ЄС повністю відмовитись від російських нафти та газу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кремль не зважає на нову загрозу санкцій від Трампа. Але чи варто Путіну турбуватися?Позиція Угорщини
Орбан, попри такі заяви з Вашингтона і декларування прихильності до Дональда Трампа, продовжив блокувати санкції, вимагаючи від ЄС тиску на Україну, щоб та продовжила транзит російського газу своєю територією, який був зупинений з 1 січня 2025 року.
«Я доручив своїм колегам виявити твердість: сказати Брюсселю, що українці мають відновити газовий транзит. Це не лише інтереси Угорщини, а й загальноєвропейське питання, особливо для Центральної Європи», – заявив Орбан в ефірі радіостанції Kossuth.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Орбан розкритикував Україну за зупинку транзиту газу і повідомив про наміри «дати відсіч»Один із дипломатів у Брюсселі після таких новин сказав, що такими діями угорський президент підриває відносини США та ЄС. «Орбан, здається, «трохи глухуватий», бо якщо послухати, що Трамп нещодавно сказав про Росію і санкції, то це абсолютна невідповідність», – сказав дипломат ЄС, який не дає з цього питання офіційні коментарі, але обізнаний з перебігом переговорів.
Можливі наслідки
У ЄС заморожені російські суверенні активи на суму близько щонайменше 200 мільярдів євро, з них 190 лежать у бельгійському центральному депозитарії цінних паперів Euroclear. Країни G7 та ЄС погодили, що отримані від цих активів прибутки підуть на погашення кредиту Україні на суму 50 мільярдів доларів, який Київ уже почав отримувати.
Якщо санкції втратять чинність, гроші будуть у Росії наступного дня, оскільки фінансові компанії не матимуть правових підстав їх утримувати, процитувало видання Financial Times слова одного з чиновників у ЄС. Проте дипломати сподіваються, що цього не станеться і вже у понеділок під час засідання міністрів закордонних справ ЄС рішення про продовження санкцій буде ухвалене.
«Угорщина ніколи не заявляла, що заблокує продовження санкцій», – наполіг один із дипломатів, пояснюючи, що насамперед Орбан використовує період продовження санкцій для просування своїх інтересів. І, як і всі попередні рази, цього разу санкції мають бути продовжені.
Напередодні засідання послів щодо санкцій, угорський міністр Петер Сіярто заявив, що Будапешт проконсультується зі США щодо продовження обмежень. На думку одного з дипломатів, посол Угорщини при Євросоюзі просто ще не отримав свіжих інструкцій, як діяти щодо санкцій, і до понеділка ситуація може прояснитися.
«Ми не можемо впадати в паніку в Брюсселі щоразу, коли хтось щось сказав у Будапешті», – резюмував дипломат.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Орбан не хоче газу від Трампа, хоче його лише від Путіна ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Далі буде лише гірше»: Трамп вперше звернувся до Путіна щодо України ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кремль не зважає на нову загрозу санкцій від Трампа. Але чи варто Путіну турбуватися? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Медіа: Угорщина «проконсультується» зі США щодо продовження санкцій Євросоюзу проти Росії