«Я говорю по-одесски». Що обурило відвідувачів ресторану «Чорноморка» у Празі?

Чеська філія українського ресторану відкрилася у Празі 28 березня

Вихід відомої української мережі ресторанів «Чорноморка» на чеський ринок не обійшовся без скандалу. Річ у тім, що на посаду менеджера у закладі у Празі найняли громадянина Росії. Деякі українські відвідувачі сприйняли це як неприйнятний крок у контексті російської агресії, що триває.

Ресторан також наразився на критику в соцмережах через інший випадок, коли адміністраторка «Чорноморки» почала обслуговувати клієнтку російською, а на прохання перейти на іншу мову відмовилась, мотивуючи це тим, що «спілкується одеською».

У «Чорноморці» визнали неприпустимість такої поведінки своєї працівниці і запевнили, що провели розмову з персоналом. У ресторані сподіваються, що такого «більше не повториться».

Щодо ж російського менеджера у своєму празькому закладі у розмові з Радіо Свобода представник «Чорноморки» зазначив, що ресторан «не позиціонує себе виключно як заклад із національним корінням», а на посаду адміністратора проводили відкритий конкурс без вимог щодо національності чи володіння українською.

Втім, критики «Чорноморки» наполягають на тому, що наймати російського менеджера в український ресторан за кордоном може бути законно, але є некоректно, передовсім з точки зору моралі.

Радіо Свобода розібралося у деталях інциденту і наводить аргументи сторін.

Мовне питання

Коли Дар’я Петрусевич завітала до «Чорноморки» у Празі, вона чеською запитала, чи володіє адміністраторка українською. Після ствердної відповіді, каже, між ними відбувся діалог, який Дар’я 14 квітня виклала на свої сторінці у соцмережі Threads:

«– Вітаю, маєте вільний столик? (Українською)

– Да, вот он, садитесь. (Російською)

– Перепрошую, я не говорю російською. (Українською)

– А я говорю по-одесски». (Російською)

Як розповіла Дар’я у коментарі Радіо Свобода, після публікації її допису деяких коментаторів обурила її вимога до закладу спілкуватися українською у Чехії.

«Все дуже просто, бо заклад позиціонує себе як «українська мережа ресторанів», не інтернаціональна, не чеська, не російська, а саме українська. Відповідно, доступні аж три мови спілкування: українська, чеська (мова країни, де заклад розташований) та англійська (інтернаціональна мова). Але ні, і тут обирається насаджена лінгвістична окупація», – каже Дар’я.

Вона також надіслала Радіо Свобода скріншот відповіді з офіційної онлайн-сторінки філії ресторану, де чеською мовою йдеться: «Černomorka (чеська назва ресторану – ред.) є українською мережею ресторанів».

Однак на сайті та сторінках у соцмережах чеської філії «Чорноморки» ніде не вказується, що ресторан себе позиціонує саме як український.

Ми не позиціонуємося як ресторан з національним корінням. У нас не [національна] українська кухня. Але так, власники бізнесу – українці, і ми пишаємося цим
Олександр Кучерук

«Ми не позиціонуємося як ресторан національний, знаєте, з таким національним корінням. У нас не [національна] українська кухня. Але так, у нас бізнес з українським корінням, власники бізнесу – українці, і ми пишаємося цим», – пояснив у коментарі Радіо Свобода маркетолог мережі ресторанів «Чорноморка» Олександр Кучерук.

Однак неприпустимість поведінки працівниці ресторану в Празі Кучерук визнав: «Це прикра ситуація, ми нею не пишаємось, ми не приховуємо, що вона була. З людиною проведено відповідну розмову. Відповідну розмову проведено не тільки з цією людиною, а з усім персоналом, що так не може бути».

За словами Кучерука, у ресторані сподіваються, що подібні ситуації більше не повторяться, а персонал вітатиметься і починатиме розмову із клієнтами чеською, після чого переходитиме вже на мову спілкування відвідувача.

Кучерук зазначив, що коли клієнти російськомовні, персонал може спілкуватися з ними російською теж: «Ми вважаємо, що це доволі нормально спілкуватися з людиною тією мовою, якою їй зручно спілкуватися».

Попри те, що сама «Чорноморка» намагається не позиціонувати себе як український ресторан, стрімка експансія мережі у країнах Європи від початку повномасштабного вторгнення Росії може несвідомо призводити до сприйняття її як і культурної експансії України теж.

Співзасновниця української культурної організації Spilka у Чехії Каріна Безрукова вважає, що така політика українського закладу в Чехії може зашкодити прагненням української громади вести просвітницьку роботу щодо причин війни з Росією, а також «плекає зросійщення».

В український заклад хочеш прийти і відчувати себе як вдома
Каріна Безрукова

«Я й так була зросійщена все своє життя і не буду підтримувати український бізнес, який таке плекає, – каже у коментарі Радіо Свобода Безрукова, яка народилась у Запоріжжі. – Як людина, яка десять років живе в Празі, прекрасно знаю, які заклади російські, та обходжу їх десятою дорогою... Тому в український заклад хочеш прийти і відчувати себе як вдома. Для цього ти і ходиш в українські заклади, а не щоб прийти і відчути інтернаціональний склад братських народів».

Російський менеджер

Історія із наймом росіянина на посаду менеджера закладу спричинила окремий виток критики у бік чеської «Чорноморки».

Однією з перших про це повідомила власниця ресторану української кухні у Празі The Boršč Таша Бас на своїй сторінці в X (колишній Twitter).

«В Празі відкрили «Чорноморку». І ви не уявляєте, як я бажаю їм успіху і розвитку. Але адміністратором там найняли росіянина. Прям справжнього, молодого чоловіка звідкілясь з Сибіру. Це якесь феноменальне ігнорування контексту», – написала Бас.

Йдеться про громадянина Росії Родіона Трандіна, який вже понад 12 років живе у Празі, як розповів маркетолог мережі ресторанів «Чорноморка» Олександр Кучерук.

Саме Трандін з’явився у відео у соцмережах чеської філії ресторану ще до відкриття у Празі. У кліпі, опублікованому 5 березня, Трандін чеською розповідає про підготовку до відкриття, а також проводить екскурсію приміщенням, де повним ходом йшли ремонтні роботи.

Його фото також розмістили на буклетах на столиках у самій «Чорноморці», в яких відвідувачам пропонується залишити відгуки або пропозиції.

«Призначення росіянина на посаду керуючого є відвертим цинізмом, що повністю ігнорує контекст війни і щоденні вбивства військових та цивільних росіянами», – вважає Дар’я Петрусевич.

Втім, у самій «Чорноморці» із критикою не погоджуються і зазначають, що Трандін переміг на відкритому конкурсі на вакансію, довівши свою кваліфікацію. За словами Олександра Кучерука, Трандін не виявляє антиукраїнських поглядів і зараз перебуває у процесі здобуття чеського громадянства.

«Якщо він підходить під наші кваліфікаційні вимоги, в першу чергу для роботи ресторану, для роботи бізнесу, ми би, скоріш за все, цю людину взяли. Звичайно, якби там була якась прям радикальна якась позиція проти України…, то, по-перше, така людина би до нас не звернулася, бо ресторан з українським корінням», – так пояснив підхід мережі до набору персоналу Кучерук у розмові з Радіо Свобода.

На думку співзасновниці Spilka Каріни Безрукової, ресторану варто було б при наборі персоналу висувати критерій про знання української.

«Є такі вакансії. І це не вважається дискримінацією. Це є нормою того, як звучить вакансія, котра потребує певних навичок від людини. Тому, якщо відкривається український заклад, я вважаю, обов’язковою умовою повинна бути українська. І навряд чи людина з Росії здатна виконати цю умову», – каже у коментарі Радіо Свобода Безрукова.

Що кажуть у посольстві України?

Дописувачі також звернули увагу на пост заступника міністра закордонних справ Чехії Яна Маріана від 16 квітня, в якому той повідомив про робочу зустріч із послом України Василем Зваричем у «Чорноморці».

«Продуктивний робочий обід у чудовому українському ресторані, чого ще можна бажати?» – написав Маріан.

Деякі коментатори звернули увагу чеського посадовця на те, що менеджером у закладі працює росіянин.

Радіо Свобода звернулося до посла України в Чехії Василя Зварича за коментарем щодо скандальної ситуації. Той відповів, що йому не відомі деталі щодо працевлаштування громадян Росії.

«Я був там: меню українською мовою, офіціанти і адміністратор зі мною спілкувались виключно українською мовою, навіть не знаючи, що я – посол. З менеджером, про якого йдеться, я не знайомий і ніколи його не бачив, і не знаю, що він собою являє. Тому це кадрове питання швидше до самої «Чорноморки», – відповів Зварич.

Співвласницею ресторанів «Чорноморка» є українська підприємиця Ольга Копилова, яка заснувала цей бізнес у 2013 році. Мережа ресторанів «Чорноморка» налічує понад 30 закладів в Україні і 10 ресторанів в інших країнах Європи, зокрема, у Молдові, Словенії, Австрії, Польщі та Чехії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Борщ наш»: українці в Празі відкривають кафе, де частуватимуть та розповідатимуть, чия це страва
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Що буде з мільйонами біженців у Європі після закінчення війни в Україні?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українські біженці ЛГБТК+ у Чехії: їхній досвід