Київ – Цінність незалежності у свободі. Свободу ж, як повітря, цінують тільки тоді, коли вона зникає, вважають опитані Радіо Свобода експерти. Вони не бачать причин для песимізму з огляду на результати соціологічних досліджень, оскільки відсоток прихильників незалежності залишається сталим. До того ж, у доросле життя вже вступили люди, народжені у незалежній Україні.
Традиційні опитування перед Днем Незалежності України показали, що ситуація істотно не змінилася у порівнянні з минулим роком, але відсоток розчарованих є дуже високим. Лише 61% громадян підтримали б незалежність, якби їм довелося голосувати зараз, – проти понад 90% 22 роки тому.
У цьому немає нічого дивного і тим більше немає приводів для песимізму, наголошує заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха. На його думку, порівнювати треба хоча б з тим, як ставилися до незалежності громадяни України 10 років тому.
За останнє десятиріччя, стверджує Головаха, кількість прихильників незалежності значно виросла. Головними чинниками посилення позитивного сприйняття незалежності є те, що більшість людей, все ж, тепер живуть краще ніж у 90-ті. Окрім того, зріс вплив на соціальну думку тих людей, які народилися у незалежній Україні, сприймають Радянський Союз як «не їхню історію» і мислять новітніми категоріями.
Your browser doesn’t support HTML5
Цінність незалежності – у свободі – Євген Головаха
Євген Головаха наголошує, що сталий розподіл поглядів на незалежність України варто сприймати як позитив, оскільки він є своєрідним протектором проти встановлення авторитаризму. Ніхто не може мати беззаперечної підтримки в Україні, але політики мусять прислухатися до думок інших. До того ж, опитування чітко показують, що чим вищий достаток мають люди, тим прихильнішими вони в цілому є до держави.