Доступність посилання

«Добровільна депортація»: чи мають українські біженці шанс залишитися у США?


За даними української діаспори, в США можуть перебувати близько 200 тисяч воєнних мігрантів із України
За даними української діаспори, в США можуть перебувати близько 200 тисяч воєнних мігрантів із України

Що очікує на українських біженців у США? Адміністрація президента Дональда Трампа, ймовірно, планує добровільне повернення додому біженців з різних країн. У списку мігрантів – і українці, які знайшли прихисток в США після початку повномасштабної війни. Про це повідомило видання The Washington Post з посиланням на документи. Їхню автентичність визнала речниця Міністерства внутрішньої безпеки США, але наголосила, що остаточне рішення ще не ухвалене.

Проєкт Радіо Свобода «Ти як?» зібрав думки міграційної юристки, представника діаспори та біженки про майбутнє українських біженців у США.

Передісторія

20 травня журналісти The Washington Post, посилаючись на внутрішні документи американського уряду, повідомили, що адміністрація Дональда Трампа планує витратити близько 250 мільйонів доларів, призначених на зовнішню допомогу, на депортацію іноземців з країни. Під програму «добровільного повернення» можуть потрапити українці, гаїтяни, афганці, палестинці, лівійці, суданці, сирійці та єменці, йдеться у публікації. За даними видання, в документах зазначено, що Міжнародна організація з міграції – структура, пов’язана з ООН, яка опікується поверненням мігрантів додому, – не підтримує репатріацію людей у жодну з цих країн.

Мігранти з Колумбії в Чикаго, США, 25 жовтня 2023 року
Мігранти з Колумбії в Чикаго, США, 25 жовтня 2023 року

За інформацією журналістів, цю пропозицію розробляли ще до оголошення Міністерства внутрішньої безпеки країни. 5 травня відомство повідомило, що іммігранти, які добровільно погодяться на репатріацію, можуть отримати від американського уряду одноразову виплату в розмірі 1000 доларів.

У матеріалі The Washington Post зазначається, що відповідні документи мали позначку «попередні до ухвалення рішення», а речниця Міністерства внутрішньої безпеки (DHS) назвла їх «застарілими». Водночас нещодавно DHS та Державний департамент США підписали угоду, яка передбачає процедуру повернення й виділення аналогічної суми коштів з фондів зовнішньої допомоги. Утім, в угоді не уточнено, громадяни яких країн можуть бути включені до програми «добровільного повернення», пише медіа.

«Сюрприз-сюрприз»

Анна Мартищук – українська журналістка і біженка. До США переїхала з Києва восени минулого року за програмою U4U («Єднання заради України»).

Анна переїхала до США восени минулого року
Анна переїхала до США восени минулого року

Це – одна з основних програм, за якою українські воєнні мігранти могли потрапити до країни та отримати «гуманітарний пароль», заручившись перед виїздом підтримкою американців (спонсорів), готових надати допомогу. За інформацією Міністерства внутрішньої безпеки США, станом на березень 2024 року в межах цієї програми до держави прибуло понад 187 тисяч українців.

У лютому 2025-го Штати призупинили розгляд поданих імміграційних заяв за низкою програм, зокрема «Єднання заради України». У Міністерстві внутрішньої безпеки США пояснили це необхідністю додаткових перевірок, щоб запобігти шахрайству та загрозам національної безпеки.

Анна каже: інформація про можливу депортацію українців у медіа з’являється не вперше, але щоразу викликає шок у багатьох переселенців, які знайшли прихисток в країні.

«Коли з’являються новини, українці відразу починають радитися з юристами – наскільки це можливо. Згодом прийшло усвідомлення, що йдеться не лише про українців, гаїтян, а про великий перелік мігрантів. Раніше від Трампа прозвучала фраза, що він не хоче нашкодити українцям, бо вони вже й так настраждалися. І тоді з’явилася надія, що міграційні «штурми» українців оминуть», – розповідає Анна.

Акція українців у США, Вашингтон, 2024 рік
Акція українців у США, Вашингтон, 2024 рік

У березні цього року президент США Дональд Трамп заявив, що незабаром вирішить, чи скасовуватиме тимчасовий правовий статус для приблизно 240 тисяч переселенців з України. «Ми не хочемо нікому завдати школи, ми точно не хочемо їм завдати шкоди, і я це розглядаю. Були люди, які вважали це доречним, а деякі – ні. І я прийму рішення досить скоро», – сказав президент журналістам в Овальному кабінеті, коли його запитали про статус українських мігрантів, повідомляла агенція Reuters.

Українка зізнається: мігранти сподіваються, що їхній статус у США буде все ж розглядатися як окремий випадок.

Людям немає куди повертатися
Анна Мартищук

«Наприклад, українці пишуть у чатах, що в когось домівка в окупації або повністю зруйнована – людям немає куди повертатися. Є родини, в яких вже діти народилися тут. У моїх знайомих у Чикаго, наприклад, діти тут народилися, в когось ходять до садочків, шкіл, люди офіційно працюють. Також тут нещодавно закінчився весняний податковий період, люди сплатили великі суми податків – і тут такий сюрприз-сюрприз», – каже Анна.

Анна у Сполучених Штатах
Анна у Сполучених Штатах

Як один із варіантів, розповідає Мартищук, біженці з України планують оскаржувати рішення про можливу депортацію у судовому порядку і сподівається, що суди ставатимуть на бік українців.

Ще складнішою, за словами Анни, є ситуація у тих воєнних мігрантів, які приїхали за програмою U4U, але в яких уже завершився термін дії документів.

Українці перебувають у «підвішеному» стані
Анна Мартищук

«Коли українці приїжджають за програмою U4U, їм видають основний документ – дозвіл на роботу, який фактично є ID паспортом в Америці. Я отримала його одразу після приїзду, і він дійсний на два роки. Але є українці, які приїхали раніше – два роки тому – в них ці дозволи закінчилися. Ці люди перебувають у «підвішеному» стані: вони не можуть працювати, програма призупинена, дозволи не поновлюють. Перебувати в країні вони поки що можуть легально, а працювати – ні. Тож фактично вони просто живуть в очікуванні депортації», – зазначає біженка.

«Будуть судові позови»

Олена Малініч переїхала до США вісім років тому. Тут українка продовжила здобувати юридичну освіту і склала іспит, обов’язковий для всіх, хто хоче стати адвокатом у країні. Нині вона має свою юридичну компанію, яка, зокрема, займається міграційними питаннями і українськими воєнними біженцями.

Українці частують їжею постраждалих від пожеж американців. Лос-Анджелес, 2025 рік
Українці частують їжею постраждалих від пожеж американців. Лос-Анджелес, 2025 рік

Олена розповідає: після президентських виборів періодично з’являється інформація про можливе скасування тимчасового захисту (Temporary Protected Status – програми для людей у США, які не можуть повернутися додому через небезпечні обставини там. Ініціатива існує вже давно і стосується не лише українців) або «гуманітарного паролю», який воєнні мігранти з України отримують у межах програми U4U.

Конкретних рішень не ухвалено
Олена Малініч

«Люди дуже хвилюються через невизначеність. Наразі все обмежується лише розмовами про можливу зміну статусу, але конкретних рішень не ухвалено. Єдине – поставлено на паузу розгляд заяв, хто подався чи заїхав за програмою U4U. Але жодних законів чи підзаконних актів щодо видворення чи депортації українців не приймали», – розповідає юристка.

Тому Олена Малініч радить біженцям звертати увагу лише на офіційні документи та заяви посадовців: «Навіть у цій останній статті (мова про матеріал The Washington Post – ред.), попри згадку про певний документ, прессекретар заявив, що це застарілі дані і що Крісті Ноем (керівниця Міністерства внутрішньої безпеки – ред.) ще не ухвалила остаточного рішення щодо депортаці українці – якщо таке буде взагалі. Більше того, йдеться лише про програму «добровільної депортації» – ті, хто погодиться поїхати, отримають 1000 доларів. Це навіть не проєкти документів, це тільки на рівні чуток. Тому я раджу зберігати спокій. Водночас, я скажу так, що це рішення можуть ухвалити досить швидко, тому що це політичне рішення».

Президент США Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп

За словами юристки, у США доволі часто оскарують у судах рішення, ухвалені президентом чи Конгресом, особливо якщо йдеться про масштабні ініціативи.

«Коли була накладена пауза на розгляд заяв за програмою U4U, були подані позови до суду з вимогою скасувати цю паузу. Зараз судовий процес триває, остаточного рішення ще немає. Але суд може скасувати ось цю паузу. Якщо буде ухвалене рішення про депортацію чи скасування якоїсь програми, я впевнена, що на 95% будуть судові позови», – зазначає Малініч.

Як приклад Олена наводить ситуацію зі скасуванням тимчасового захисту для громадян Венесуели. Венесуельцям надали шість місяців на добровільний виїзд з країни, однак розпочалися судові позови. Суд нижчої інстанції скасував рішення про припинення статусу. Справа дійшла до Верховного суду США, який став на сторону президента й визнав, що той діяв у межах своїх повноважень і має має право скасувати TPS (статус тимчасового захисту) для венесуельців. Рішення суду оприлюднено на сайті установи 19 травня. Видання Deutsche Welle зазначало, що прихистку можуть позбавити майже 350 тисяч громадян Венесуели.

Мігранти чекають на оформлення документів, штат Мексика, 2025 рік
Мігранти чекають на оформлення документів, штат Мексика, 2025 рік

У березні цього року Міністерство внутрішньої безпеки США опублікувало документ, підписаний главою відомства Крісті Ноем, про скасування тимчасового статусу для понад 530 тисяч громадян з Куби, Гаїті, Нікарагуа та Венесуели, які прибули до США за програмою гуманітарного паролю за часів адміністрації Байдена.

Людям дають певний період часу, щоб залишити країну
Олена Малініч

«За аналогією може бути прийнято рішення про призупинення, скасування цього тимчасового статусу для українців. Але є перехідний період, людям дають певний період часу, щоб залишити країну. За цей час можуть в президента закінчитися повноваження, можуть відбутися вибори, тому що час йде і нинішня влада не вічна. Тому, звісно, сподіваємося, що вдасться «проскочити», а далі, можливо, ситуація зміниться», – каже міграційна адвокатка.

«Це буде історичне рішення»

Українська діаспора почала отримувати сигнали про можливу депортацію мігрантів ще до інавгурації президента Дональда Трампа. Про це розповів Радіо Свобода речник Українського конгресового комітету Америки (УКК) Андрій Добрянський, який також очолює комітет Світового конгресу українців при ООН.

Акція на підтримку України, Вашингтон, 2024 рік
Акція на підтримку України, Вашингтон, 2024 рік
Йдеться про людей, які перебувають тут цілком легально
Андрій Добрянський

«Одне – коли ми бачимо депортацію тих, хто перебуває в країні нелегально. Але зараз йдеться про людей, які перебувають тут цілком легально. І я маю на увазі не лише українців, а й представників інших країн, які зареєстровані в американському уряді, мають спонсорів, ми знаємо, де вони живуть, працюють. Якби це відбувалося за рішенням судів – одна справа. Але йдеться про вигнання людей, які перебувають легально. Це буде історичне рішення, бо ніколи в історії США не депортували таку кількість людей», – каже Добрянський.

З початку повномасштабного вторгнення в Штатах знайшли прихисток близько пів мільйона українців, повідомляло CBS у квітні 2024-го з посиланням на дані Департаменту внутрішньої безпеки країни.

За словами Андрія Добрянського, наразі в США можуть перебувати близько 200 тисяч мігрантів з України. Таку ж цифру наводить і видання The Washington Post.

Представник УКК пригадує ситуацію, коли на початку квітня 2025 року деякі українські переселенці у Штатах отримали електронні листи, у яких мовилося, що їхній захист за програмою U4U скасовано й вони повинні покинути країну. Згодом в адміністрації президента заявили, що це була помилка і зазначили, що програма не скасована.

Акція на підтримку України, Нью-Йорк, 2022 рік
Акція на підтримку України, Нью-Йорк, 2022 рік
Українці можуть бачити, як депортують людей з більш-менш подібним статусом
Андрій Добрянський

«Вже тоді ми зверталися до людей, якій є спонсорами для українців, і до тих, хто знає осіб з тимчасовим захистом, – радили знайти юриста або хоча б розуміти, що, можливо, доведеться залишити країну. Українці можуть бачити, як депортують людей з більш-менш подібним статусом. Головне для адміністрації – мати можливість рухатися далі з депортаціями, не чекаючи остаточного рішення суду. І нам важливо розуміти, які наступні кроки можуть торкнутися й нас», – каже речник Українського конгресового комітету Америки, провідної організації діаспори.

Міграційна політика Дональда Трампа базується на принципі «Америка передусім» і спрямована на обмеження нелегальної на легальної міграції. Уряд, зокрема, запровадив політику штрафів для мігрантів, які залишаються в США після отримання наказу про депортацію. За даними агенції Reuters, яка поспілкувалася з різними міграційними адвокатами, штрафи за порушення можуть сягати від кількох тисяч до 1,8 мільйона доларів, як це сталося з іммігранткою з Сальвадору. Жінці видали такий наказ у 2013 році, але вона стверджує, що не знала про вимогу депортації.

Форум

XS
SM
MD
LG